Co tu się wyprawia?! Facebook ukrywa liczbę polubień fanpage

Co tu się wyprawia?! Facebook ukrywa liczbę polubień fanpage

Opublikowano 21.10.2016 13:07 - 6


Od kilku dni uruchomiliśmy kampanie, promującą nasz profil DailyWeb na Facebooku. Mamy drobny cel, który chcieliśmy tylko organicznie osiągnąć do końca roku, ale postanowiliśmy że małe dopalenie reklamą nie zaszkodzi. Przez to systematycznie zaglądam na profil i patrzę na liczbę lajków jak się zmienia, radując się wielce. Euforia nie trwała długo, gdyż dzisiaj nie znalazłem licznika lajków naszego fanpage, ale byłem przekonany, że to chwilowa czwkawka. Guzik. Okazuje się, że to celowa zmiana Facebooka – usunęli licznik ze stron profilowych.

Zamarłem. W końcu dawanie frajdy użytkownikom, promowanie wpisów i gromadzenie samych lajków, było też jakimś celem. Bardzo często agencje, które z nami się kontaktowały po raz pierwszy, nie dopytywały o detale statystyk odwiedzin bloga, gdyż sam  licznik był dla nich (nie jedyną, ale) wartościową informacją. Po przeczesaniu internetów, okazało się, że został on przesunięty do innej zakładki, oczywiście dostępnej tylko dla zarządzających profilem: osoby, które to lubią.

lajky

Co ciekawe, jeśli najedziemy kursorem na osi czasu na wybrany profil, okaże się, że informacja o lajkach dalej będzie się pojawiać. Nie do końca rozumiem ten brak konsekwencji, ale podejrzewam, że skoro zdecydowali się na tak radykalny krok, to i niebawem zniknie także i stamtąd.

lajky2

Zmiana ta jest dość zastanawiająca, bo z pewnością była w jakimśstopniu motorem napędowym dla prowadzących takie profile. Z perspektywy czasu jednak można zauważyć pewien trend, otóż systematycznie lajki na fanpage były deprecjowane jeśli chodzi o ich zlokalizowanie. Początkowo zlikwidowano osobny box, następnie wrzucono go w inne statystyki strony, by teraz kompletnie usunąć. Co najciekawsze, nie udało mi się znaleźć żadnej oficjalniej informacji w tej sprawie od Facebooka.

Wieści z Rozładowani.pl