Co to jest Kerning? Czyli dlaczego przerwy mają znaczenie.

Opublikowano 10.11.2016 9:14 Aktualizacja: 28.10.2020 12:21 - 8


Nieraz sam doświadczyłeś tego, że masz problem z odczytaniem tekstu. I nie, nie mówię o wrodzonej bądź nabytej wadzie wzroku.
- "Co? co tam pisze?"
- tu głos rozsądku - "Jest Napisane."
- "Ok, to co tam jest napisane?"
Tu nie tylko chodzi o sam krój pisma. Na czytelność składa się wiele czynników, a temat jest conajmniej na pracę magisterską. Dziś jednak w telegraficznym skrócie chciałam poruszyć temat przerw. Między literami oczywiście. Bo źle zaprojektowany tekst jest nie tylko wkurzający co... często wprowadzający w błąd.

Parę słów o tym co to jest kerning i z czym się to je.

Kerning

wg. definicji dtp-typografia to odległość między parami liter w danym kroju pisma, zaprojektowana przez projektanta kroju. Istnieje kerning metryczny (ten od projektanta) oraz optyczny (określający odległości na podstawie kształtu liter).

Wiki mówi o regulowaniu odległości pomiędzy konkretnymi parami znaków w danym kroju pisma i jego odmianie. Określane w ten sposób są nie tylko odstępy pomiędzy literami, ale także pozostałymi znakami (np. litera-cyfra, cyfra-cyfra, cyfra-znak interpunkcyjny).

Najprościej rzecz ujmując, kerning to korekta odstępu między literami w tekście (inaczej: światła międzyliterowego). Każda czcionka ma swój własny kerning, czasami jest on regularny, między każdą literą taki sam,  jednak w większości przypadków jest on dopasowany do poszczególnych znaków.

Po co to?

Wydawać by się mogło, że temat błachy i mało istotny, nie mniej jednak jest to tylko złudzenie.
I n a c z e j w y g l ą d a t e k s t p i s a n y w t e n s p o s ó b. Gdyby nie odpowiedni kerning, nasze oko odbierałoby opacznie wyrazy, te zaś mogłby zacząć się zlewać i/bądź nabrać innego znaczenia. Nie mówiąc już o palpitacji serca na widok tego:

Widzisz różnicę?
By ustrzec przed takimi właśnie cudakami na straży stoi kerning.
kerning

Światło

Światło to nic innego jak pusta przestrzeń pomiędzy przedmiotami kompozycji. Mamy światło wewnątrz liter - litera "O" w środku jest "pusta", jest też światło międzyliterami - to o którym mowa tutaj najwięcej, oraz światło na stronie - pusta przestrzeń, która cieszy oko designera, a u klienta automatycznie włącza: "to może tu by tak wcisnąć reklamę".

Kerning (nie) proporcjonalny

Są dwa rodzaje fontów, jeśli mówimy w kontekście kerningu: proportional i monospaced. W proporcjonalnym cała sztuka polega na odpowiednich odległościach w zależności od litery.
type ian proportional
W monospaced - wręcz odwrotnie, światło jest stałe.
type ian monospace

Między nami, literami

najbardziej zauważalne różnice są przy projektowaniu znaków o podobnym nachyleniu - A i W, A i V, L i I, I i I. Ten sam odstęp między pewnymi parami, zupełnie nie sprawdzi się przy innych:
kerning 6

Dlatego na przykład, wg. Ilene Strizver, więcej światła potrzeba między literami "prostymi", okrągłe mogą być za to bliżej siebie.
kerning 7

No dobra, lizneliśmy temat.

Jeśli jesteś projektantem logotypów, bądź profesjonalnie składasz książki do wydawnictw, zapewne przytoczyłam Ci rzeczy już dobrze znane.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z typografią i chciałbyś zgłębić temat, odsyłam do fantastycznego portalu TAAT, gdyż jak wspomniałam, ten temat można ciągnąć w nieskończoność.

Jeśli jednak jesteś webdevem, nie musisz się obawiać niczego, gdyż pewna dobra dusza stworzyła Kerning.Js - można bawić się do woli fontami. Tutaj w ramach lektury opis tego jscriptu.

Jeśli już wiesz co to i jak ważny jest kerning, możesz spróbować sam własnych sił i poćwiczyć oko w Kerning Game.
kerning 12

Na sam koniec, element humorystyczny.
Co się stanie, jeśli jednak nie przyłożymy wagi do w.w. tematu?
1 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

"Były urodziny mojej kuzynki Clint, i jej teściowa przypomniała nam wszystkim o wadze kreningu."

3 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

Eeee...tego. Ale że na wynos?

5 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

9 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

6 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important
Miało być Vos Amis. Że przyjaciele czy coś.

8 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

Bull Titan Us.
Ta, jasne.

2 Amusing Examples That Show Why Kerning Is So Damn Important

Wieści z Rozładowani.pl