Co powiecie na pełnoprawny Adobe Photoshop dla iPada?

Co powiecie na pełnoprawny Adobe Photoshop dla iPada?

Opublikowano 17.07.2018 10:06 -


Wydaje się, że pełne wersje profesjonalnych programów do edycji zdjęć, filmów czy muzyki na najmocniejsze tablety Apple to brakujące ogniwo. Bardzo prawdopodobne jest, że już w następnym roku MS Surface straci istotną kartę przetargową.

W momencie ukazania się serii PRO wśród iPadów poczułem, że Apple idzie w ciekawą stronę. Prezentacja niemal 13-calowego tableta z niezłymi podzespołami, ekranem Retina i obsługą Apple pencil wskazywały kierunek użytkowników – profesjonalistów i ich narzędzi pracy. Ramię w ramię kroczył również software, który od iOS 11 wyraźnie zwiększa możliwości w kwestii wielozadaniowości urządzenia, umożliwiając dzielenie ekranu.

Adobe = MS Windows

Jeden z największych producentów oprogramowania edycji obrazu, Adobe, jest jednak przywiązany do swoich aplikacji na MS Windows. Oczywiście, znajdziemy Photoshop albo Lightroom na Android i iOS. Jednakże ci, którzy używali tych aplikacji wiedzą, że z prawdziwym pakietem Adobe nie mają one wiele wspólnego.

Osoby planujące zakup swojej własnej przenośnej stacji roboczej bazującej na produktach Adobe byli skazani na mocne tablety z pełnym MS Windows na pokładzie. Na tym polu MS Surface nie ma sobie równych i jest chyba jedynym słusznym wyborem.

Jestem przekonany, że w tym momencie u kilku z czytających rośnie oburzenie, że przecież Adobe to nie wszystko. Racja, mamy na rynku wiele substytutów ich aplikacji, które dodatkowo posiadają użyteczne porty na Android czy iOS. Jestem tego w pełni świadomy, ale przyzwyczajenie robi tutaj swoje. Osobiście wielokrotnie szukałem zamiennika dla Adobe Ligtroom i Photoshop, ale każda próba kończyła się powrotem do ich produktów.

100% Photoshop na iOS

Wróćmy jednak do meritum sprawy. Użytkownicy nawet najmocniejszych iPadów, są zmuszeni do korzystania z zamienników programów Adobe.

Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja ta zmieni się wraz z wrześniem 2019, kiedy ma być opublikowany pełny Photoshop na iOS. Taki krok jest znaczącą zmianą strategii producenta i jego podejścia do aplikacji mobilnych i spojrzenie na użytkowników nie jako hobbystów, a profesjonalistów potrzebujących bardzo mobilnego stanowiska pracy w terenie.

Mam wielką nadzieję, że wraz z PS w ruch pójdą następne aplikacje jak, chociażby Lighroom. Obawiam się jedynie ograniczonego w iOS managera plików, który może być tutaj niemałą przeszkodą do wygodnego użytkowania ich produktów. Przekonamy się za rok.

Wieści z Rozładowani.pl