Co nowego w przeglądarce Safari po WWDC14?

Co nowego w przeglądarce Safari po WWDC14?

Opublikowano 2.06.2014 19:36 -


Podczas dzisiaj odbywającej się konferencji WWDC 2014 zaprezentowano kilka interesująch nowości związanych z systemem operacyjnym OSX. Podczas prezentacji zaprezentowano nowy interfejs, który w skuteczny sposób został odświeżony. Cóż to oznacza w praktyce? Warstwa graficzna OSX Yosemite będzie mocno spłaszczona (flat design).
Oczywiście zmiany obejmą także wygląd przeglądarki Safari, która zdecydowanie zyskała dużo świeżości. Oprócz warstwy graficznej Safari zyskało całą masę dodatkowych drobiazgów, takich jak np. zapamiętywanie ostatnio otwartych kart niezależnie od urządzenia na którym przeglądarkę uruchomiliśmy. Bardzo wygodne, ale co dalej? W końcu tym rynku nie zwojują.

Ponadto zaprezentowano także funkcjonalność z serii zastanawiających. Mowa o udostępnianiu obrazków czy stron za pomocą przysłowiowego jednego kliknięcia. Jak to działa? W zakładce udostępniania pojawiają się najpopularniejsi znajomi, w postaci ikonek, po kliknięciu których wysyłamy automatycznie mejla z powiadomieniem o stronie albo obrazku. Super, tylko po co?

To co może okazać się wygodne, to przemodelowany podgląd kart. Mają one nowy, odświeżony wygląd – zdecydowanie łatwiej się wśród nich odnaleźć. Do tego jak deklaruje Apple wydajniejsza obsługa modelu DOM, a to dość interesujące. Niemniej realna ocena tych przechwałek wyjdzie dopiero w praktyce, pozostaje uwierzyć na słowo.

safari2

Niemniej to wszystko, co napisałem powyżej to w zasadzie drobiazgi, może nie licząc tajemniczej obsługi DOM. Niemniej to co najważniejsze jeśli chodzi o nową przeglądarkę Safari zawarte zostało na poniższym zrzucie:

safari3

Jest WebGL i parę innych drobiazgów, ale w zasadzie dalej nie wiadomo czy Safari będzie obsługiwać pełną specyfikację HTML5 i CSS3. Jak na moje nie zapowiada się, w zasadzie więc pozostanie ona niszową przeglądarką. Firefox i Chrome pozostaną bez rywala ze strony Apple, a szkoda.

Wieści z Rozładowani.pl