Adobe Xd dalej posuwa się do przodu. Raz wolniej, raz szybciej. W releasie zaplanowanym na styczeń 2019 dostaniemy kolejne funkcje, na które głosowała społeczność.

Niby nic, ale firma nie stoi w miejscu. Przed chwilą (29.01.2019) zauważyłem, że na kanale Creative Cloud w YouTube pojawiło się kilka filmów. Znalazłem także wpis na blogu Adobe opisujący nowe funkcje.

R E K L A M A

Co nowego dostaniemy?

Animacje w przeglądarce. W październikowej aktualizacji dostaliśmy możliwość tworzenia mikrointerakcji dzięki funkcji auto animate. Ogromnym minusem okazał się brak wsparcia dla przeglądarek. Teraz się to zmieni.

Komentarze w jednym miejscu. Adobe XD pozwala stakeholderom zostawiać komentarze. Ta funkcja dostępna była chyba od zawsze. Przynajmniej od bardzo dawna. Dotychczas istniała możliwość zapoznania się z uwagami innych ludzi w kontekście konkretnego artboarda. Teraz można przeglądać listę wszystkich komentarzy. Gdy klikniemy konkretny komentarz — przeniesie nas on do artboarda, którego dotyczy:

Wsparcie większej liczby języków w interfejsie głosowym. W październiku ukazała się nowa opcja prototypów sterowanych głosem. Dość znaczący feature, ponieważ obecnie tylko XD to posiada. W tym releasie dodano obsługę kolejnych języków takich jak francuski, niemiecki, japoński itd. Dodano również wsparcie dla różnych akcentów języka angielskiego.

Swoją drogą październikowy release przyniósł sporo nowości. Teraz natomiast można pokusić się o stwierdzenie, że to faza stabilizacji nowo wprowadzonych featureów.

cover

Jako dodatek we wpisie na blogu Adobiego możemy przeczytać o dalszym rozwoju ekosystemu pluginów. Widać, że się to przyjęło. Bardzo dobrze. Według mnie to dzięki dodatkom Sketch jest tak popularny. Dobra droga Adobe! XD-awesome to repozytorium na GitHubie przeznaczone dla developerów wtyczek open source do dzielenia się wiedzą. Myślę, że taki ruch może tylko pomóc rozwijać się zarówno całej społeczności, jak i produktowi.