Co nowego w Adobe XD 16?

Co nowego w Adobe XD 16?

Opublikowano 5.03.2019 13:29 -


W lutym tego roku światło ujrzał kolejny release Adobe XD. Tym razem z numerem 16. Co nowego dostaniemy? Możliwość nagrywania z dźwiękiem, skrót do pobierania kolorów, ujednolicenie interfejsu z resztą oprogramowania Adobe, ulepszenia UI.

Bardzo podoba mi się, jak Adobe XD się rozwija. Zresztą z pewnością bez problemu zauważyliście to już, jeżeli od jakiegoś czasu śledzicie moje teksty. Nie kryję bowiem, że jestem fanem tego softu.

W wersji z numerem 16 dostaniemy:

nagrywanie interakcji z dźwiękiem

Od teraz (na komputerach Apple) mamy możliwość nagrywania interakcji z użyciem mikrofonu, co może wyraźnie ulepszyć proces prezentacji naszego rozwiązania oraz ułatwić przekazanie go do programistów lub innych projektantów. Na Windowsie funkcja ta była pośrednio dostępna od dłuższego czasu i tutaj nic się nie zmieni. Pośrednio, ponieważ do nagrywania interakcji służy wbudowane w Windowsa 10 narzędzie game bar pozwalające na przechwytywanie tego, co dzieje się na naszym ekranie lub w aplikacji. W tym narzędziu dostępna jest opcja nagrywania dźwięku z naszego mikrofonu. Zmiana natomiast nastąpi w wersji na Maca. Tutaj pojawi nam się dodatkowy checkbox włączający nagrywanie dźwięku podczas prezentacji.

skrót do pobierania kolorów

Od wersji 16 zarówno na Macach, jak i komputerach hulających na W10 będziemy mogli przyspieszyć sobie proces pobierania kolorów o kilka klików. Nowy skrót zapewni nam możliwość włączenia pipety. Magiczna litera to I. Skrót jest o tyle dobry w moim mniemaniu, że działa dokładnie tak, jak to samo narzędzie w Photoshopie. Funkcjonuje w ten sam sposób na obu systemach operacyjnych. Niby nic, a cieszy.

ujednolicenie interfejsu

XD jako najmłodszy w rodzinie (chodzi mi o projektowanie, jest jeszcze młodszy Rush CC) musi nadrabiać za resztą. W wersji 16 wprowadzono drobną zmianę w opublikowanych prototypach oraz design specs’ach otwieranych w przeglądarce.  W prawym górnym rogu znajdziemy ikony Supportu, Powiadomień oraz Profilu Użytkownika.

zrzut ekranu z Adobe XD pokazujący zmiany w interfejsie
Zdjęcie z bloga Adobe XD

Poprawa ui

Kolejna mała zmiana, tym razem w menu publikowania prototypów. Zmiana mała, jednak jak piszą na blogu Adobe XD mająca wpłynąć na poprawę znajdywania tej funkcji oraz jej użyteczności.

Zrzut ekranu pokazujący zmiany w interfejsie Adobe XD
Zdjęcie z bloga Adobe XD

Ciekawe, czy do wersji 17 przedostanie się więcej funkcji, na które głosuje społeczność, na przykład efekty hover.

Wieści z Rozładowani.pl