Co możesz oddać Ojczyźnie? Serce? A może nerki i rogówkę?

Co możesz oddać Ojczyźnie? Serce? A może nerki i rogówkę?

Opublikowano 10.11.2016 11:26 - 1


Ostatnio obserwujemy coraz więcej kampanii społecznych poruszających tematykę naszych świąt i symboli narodowych. Pamiętacie tę odnoszącą się do znaku Polski Walczącej? Pisałem o niej jakiś czas temu na DailyWeb. Jutro 11 listopada, więc to kolejna okazja do napisania wpisu o podobnej tematyce. Tym razem jednak nie będzie stricte o fladze, niepodległości, czci naszej Ojczyzny. Tym razem będzie o kampanii poruszającej tematykę transplantologii. Tak, transplantologii. Dawca.pl znów wydał świetny spot, nawiązując do 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ponad podziały

W nowym spocie Dawca.pl zobaczymy osoby, które na co dzień więcej dzieli niż łączy. Wystąpili w nim: kontrowersyjny piłkarz i autor Arkadiusz Onyszko, prezenterka TV Omenaa Mensah, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska, ksiądz Piotr Morciniec, raper Marcin „Kosi” Kosiorek, youtuber Łukasz Jakóbiak, modelka Karolina Gilon i działaczka społeczna Anna Grodzka. Wszystkim zadano dwa pytania: “Co można zrobić dla Ojczyzny?” i “Co można Ojczyźnie oddać?”.

Jednak potrafimy być zgodni

Mimo odmiennych poglądów, bohaterowie kampanii zgadzają się, że Ojczyzna to przede wszystkim ludzie, a ludziom można dać wiele. W tym swoje narządy. Tym bardziej, że potrzeba przeszczepu może spotkać każdego z nas – w końcu nie wiemy, w jakiej sytuacji znajdziemy się za kilka dni, tygodni, miesięcy, czy lat. Zachęcam Was do obejrzenia całego spotu – jeśli los drugiego człowieka jest dla Was choć trochę ważny, to gwarantuję Wam, że bez chwili refleksji się nie obejdzie:

Jak widać, spot przypomina nieco film dokumentalny, powstał na podstawie wywiadów, przeprowadzonych z bohaterami w studiu, a wszystkie zawarte w nim wypowiedzi są autentyczne. Możecie go zobaczyć zarówno na stronie internetowej fundacji, jak i ich Facebooku.

Warto pomagać

Dawca.pl słynie z dość odważnych spotów, a powyższy do tego grona bez wątpienia można zaliczyć. Doskonałym podsumowaniem mogą być słowa Pawła Klikowicza, członka fundacji:
Każdy może bezinteresownie pomagać drugiej osobie. Los może sprawić, że każdy z nas stanie kiedyś w obliczu choroby, gdzie jedynym ratunkiem będzie przeszczep organu. Dlatego uważamy, że wiedza na temat transplantologii jest równie bezcenna, co dar życia.

I z tą refleksją Was pozostawię. Brawo Dawca.pl za udane – moim zdaniem – połączenie problemu świadomego przeszczepu organów, patriotyzmu i siły Internetu.

Wieści z Rozładowani.pl