Co jest potrzebne do zrobienia gry komputerowej? Hakuj i planuj

Co jest potrzebne do zrobienia gry komputerowej? Hakuj i planuj

Opublikowano 5.12.2017 10:05 -


Co jest potrzebne do zrobienia gry komputerowej? Na pewno przyda się znajomość programowania, umiejętność przygotowania grafik i dźwięków oraz minimalne pojęcie o game designie. Oczywiście konieczny będzie także zapał oraz miłość do cyfrowej rozrywki. Gdy już te wszystkie elementy zostaną odnalezione, może okazać się, że przy pracy nad grą przyda się coś jeszcze – sposób zarządzania zadaniami.

Produktywność – bożek wolnych strzelców, słowo-klucz używane przez project managerów na przydługawych spotkaniach. Aby utrzymać zaangażowanie i rozliczyć pracowników z przydzielonych zadań, stosowane są różne narzędzia. Jedni chwalą sobie Trello. Korzystam, na tych listach opiera się działanie grupy moich testerów. Sprawdza się, ale czasami odnoszę wrażenie, że przy większej ilości zgłoszeń wkrada się chaos. Na co dzień pracuję z RedMinem. Kombajn, idealny do zarządzania dużymi projektami, przy których pracuje więcej, niż 15 osób. Bardzo istotne jest tutaj zrozumienie ról, które nadawane są użytkownikom oraz utrzymywanie porządku w zadaniach. Jeżeli te warunki, to RedMine sprawdza się doskonale. A co jeżeli grupa jest niewielka? Chciałbym polecić Trello, ale niedawno trafiłem na HackNPlan – narzędzie dedykowane osobom pracującym przy grach komputerowych.

Oto świetny pakiet startowy dla każdego zespołu pracującego zdalnie

Po zarejestrowaniu od razu otrzymujemy dostęp do gotowych kategorii. Jest to wszystko to, co jest potrzebne przy pracy w gamedevie, nawet w wymiarze hobbistycznym. Można je edytować, nazywać tak, aby odpowiadały własnym oczekiwaniom. Najważniejsze jest to, że przy wykorzystaniu HackNPlan, odpada konieczność zastanawianie się, nad czym jeszcze trzeba pracować i jaką kategorię należy dodać. Może się to wydawać śmieszne, ale podstawą przy zarządzaniu jest jasne podzielenie pracy, tak aby nasi współpracownicy dokładnie wiedzieli czym i kiedy się zajmują. HackNPlan pozwala na przypisanie osób do poszczególnych zadań, estymowanie i zapisywanie czasu potrzebnego na ich wykonanie, a także na tworzenie milestone’ów. Zdrowa podstawa każdego systemu pozwalającego na zarządzanie zespołem. Podejrzewam, że osoby interesujące się tym tematem, widzieli wiele podobnych narzędzi. HackNPlan ma jednak pewien element, który został zaprojektowany dla gamedevu.

Poszukiwałeś prostego narzędzia do zarządzania projektami? Poznaj Tapwater

Zakładka „Game Design Model” pozwala na precyzyjne zarządzanie poszczególnymi elementami gry komputerowej. Proces tworzenia powinien rozpocząć się do zbudowania dokumentu określającego podstawowe elementy danej produkcji (jest to tak zwany game design document, w skrócie GDD). To tam znajdują się wytyczne, co do kierunku projektu, opisy podstawowych mechanik, a nawet krótka charakterystyka gatunku, do którego ma należy produkt. GDD ciągle się rozwija, kolejne wersje powinny być wzbogacane o dokładniejsze opisy elementów składowych gry. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że konsekwentny tworzenie dokumentacji jest żmudne, wymaga wiele samozaparcia, a często wymusza konieczność pilnowania pozostałych członków zespołu. Korzystając z zakładki „Game Design Model” można na bieżąco uzupełniać kolejne elementy projektu, wszystko jest w jednym miejscu. Od razu przypina się zadania i obserwuje postęp prac, żadnych dodatkowych dokumentów, notatek poukrywanych w prywatnych folderach.

Jeżeli planujecie prace nad grą w niewielkim zespole, tak do 10 osób, to zachęcam do sprawdzenia HackNPlan. Myślę, że będziecie zadowoleni. Jest tylko jeden kruczek: niezależnie od tego, jakie narzędzie wybierzecie do zarządzania pracą, zawsze musicie pilnować, aby każdy członek zespołu dobrze je rozumiał i chciał z niego korzystać. W przeciwnym razie nawet największy zadaniowy kombajn nie przyczyni się do poprawy prospektywności.

Wieści z Rozładowani.pl