Miałem do czynienia z wieloma hostingami – od tych najwolniejszych, „starych” po SSD itp. Wiele lat praktyki nauczyło mnie jednak, że nie ma złotego środka, a jak już się znajdzie takowy, to nie będzie on na wieczność. z Cloud hostingiem odnoszę jednak inne wrażenie – tak jakby nic lepszego nie mogło już powstać, bo po co? Pewnie się mylę, no ale…

Czym jest tak naprawdę Cloud Hosting?

Jednym zdaniem na pewno nie da się tego opisać, dlatego pozwolę sobie na trochę szerszą analizę. Celem jest oczywiście przybliżenie hostingu „w chmurze” szerszemu gronu odbiorców, a także pokazanie, że to co obce i nieznane, nie zawsze jest straszne, wręcz przeciwnie!

Przede wszystkim – szybkość

Wyobraźmy sobie stronę www. Postawiona ona jest na tradycyjnym hostingu. W momencie, kiedy odwiedza ją kilka osób jednocześnie – wszystko śmiga, jak należy. Hosting taki obsługuje jedna maszyna, która spokojnie radzi sobie z kilkoma osobami, a nawet większą liczbą, jeśli go wzmocnimy o dyski SSD. Co się jednak dzieje, jak nasz wpis na blogu zyskuje na popularności, albo w sklepie zrobiliśmy sporą wyprzedaż? Albo co gorsze – inna strona, nie koniecznie Twoja generuje duże obciążenie, a jest umieszczona na tym samym serwerze? Taka jedna maszyna nie daje rady i strona siłą rzeczy „pada”. Wielu adminów dostaje wtedy „po głowie” od Klienta, bo „przecież strona miała działać”.

Cloud Hosting vs Hosting tradycyjny 3

Wtedy, niczym rycerz na białym koniu wjeżdża Chmura, a dokładniej Cloud Hosting. Przypomnijmy sobie zatem jedną maszynę z tradycyjnego hostingu, a teraz wyobraźmy sobie, że Cloud Hosting jest wspierany przez teoretycznie niezliczoną liczbę maszyn, które dostosowują swoje zasoby do zapotrzebowania w sposób błyskawiczny. Każdy z serwerów posiada procesory o wysokim taktowaniu (nie zawsze liczba rdzeni przekłada się na wydajność) – dla przykładu Intel Xeon z taktowaniem 5 GHz w nazwa.pl. W przypadku jakiejkolwiek awarii, serwer taki jest w stanie niemalże natychmiastowo „wstać” i działać sprawnie dalej.

Najszybszy hosting w nazwa.pl

Niezawodność

Cloud Hosting to grupa mniejszych „chmurek”, czyli serwerów. Atutem ich jest współpraca między sobą i symetria (nie – nie są to Starlinki latające nad naszymi głowami). Dzięki takiej współpracy hosting taki staje się praktycznie niezawodny, bo jeśli jedno „słabsze ogniwo” zawiedzie, to na ratunek przyjdzie kilka następnych. Takich serwerów w układzie może być nie tylko kilka, ale nawet kilka tysięcy. Wszystko zależy od zapotrzebowania na wydajność.

Nad całością czuwają specjalne monitoringi, czyli w tym przypadku load balancery, które kontrolują zapotrzebowanie i niezauważalnie są wstanie dynamiczne reagować i „przepinać” moc na inny, mniej obciążony serwer. Dzięki temu strona dla odbiorcy końcowego zawsze działa płynnie i – co najważniejsze – niezawodnie.

Szybkość? Godziny szczytu dla Cloud Hostingu nie są straszne

Często jest tak, że w godzinach szczytów serwery są mocno przeciążane. Dzieje się tak oczywiście z jednego prostego powodu – więcej osób korzysta z internetu, surfując po stronach. W przypadku Cloud Hostingu godziny szczytu nie mają żadnego wpływu na prędkość, a co za tym idzie na komfort przeglądania stron umieszczonych na takich serwerach. Taka witryna odpalana jest jednocześnie z wielu serwerów, z każdego „po trochu” i daje to niesamowite efekty.

Awarie to przeszłość

Już w poprzednich akapitach poruszałem temat awarii tradycyjnych serwerów. Przyjrzyjmy się zatem temu dokładniej. Jak już wspominałem – standardowy, znany dotychczas hosting działa na jednym serwerze. Jeśli on się wyłoży – leżą strony na nim postawione. Tu nie ma kalkulacji, wszystko odbywa się „zero-jedynkowo”: albo działa, albo nie.

W przypadku chmury możemy zapomnieć o czymś takim, jak awaria. Strona uruchomiona na wielu serwerach jednocześnie bez problemu poradzi sobie w sytuacji, gdy nawet kilka z tych serwerów ulegnie awarii. Końcowy użytkownik, odbiorca strony nawet nie dostrzeże spadku wydajności, a wspomniany load balancer błyskawicznie zastąpi „uszkodzony” element przepinając jego zasoby na inne jednostki. Można to porównać do zmiany opon w Maluchu (gdzie najpierw trzeba wyciągnąć bagaże z „bagażnika”) z pit-stopem w Formule 1. Cloud Hosting w Nazwa.pl działa więc niezawodnie cały czas, oczywiście na pełnych obrotach.

Awaria serwera w Cloud Hosting nazwa.pl

Elastyczność

To jest chyba jedna z kluczowych kwestii w Cloud Hostingu. Elastyczność, a dokładniej – skalowalność. Czy w ogóle można użyć takiego określenia do hostingu? Można i nawet trzeba w przypadku chmury. Z fizyczną elastycznością oczywiście nie ma to za wiele wspólnego, ale chodzi o możliwości dostosowania się do zapotrzebowania na moc i obciążenie. Dynamiczne dostosowywanie się i przełączanie mocy to atut, który wymagany jest przez wielu klientów chcących utrzymać stabilność swoich stron. Nie są straszne przepięcia i spadki mocy – jeśli strona generuje ruch, automatycznie zwiększana jest moc i wydajność chmury, w której jest taka witryna postawiona.

Oczywiście przełączenie takich klastrów, czy w celu zwiększenia mocy, czy też w celu jej zmniejszenia nie jest widoczne. To zupełne przeciwieństwo od tego, co znane jest z hostingów tradycyjnych, gdzie każda zmiana, przebudowa serwera wymagała przerwy w działaniu hostingu.

Starałem się wyszukać nawet drobne, negatywne aspekty hostingu w chmurze i muszę przyznać, że mi się to nie udało. Cloud Hosting to szybkość, niezawodność i bezpieczeństwo. Trzy słowa, ale znaczą wiele.

Jeżeli chcielibyście się samodzielnie przekonać, jak to działa w praktyce, nazwa.pl oferuje teraz możliwość sprawdzenia hostingu w chmurze bezpłatnie. Czytelnicy dailyweb.pl mogą aktywować za darmo usługę Hosting Cloud Basic na okres sześciu miesięcy. Wystarczy tylko przy zamówieniu na stronie www.nazwa.pl wybrać opcję Voucher i wpisać poniższy kod rabatowy:

pj79-9953-3242

Termin ważności kodu rabatowego: 31.08.2020 r.


Artykuł partnerski utworzony przy współpracy z marką Nazwa.pl