Na początku bieżącego roku Google uruchomiło funkcję Circle to Search dla Androida, która wykonuje zrzut ekranu i pozwala wybrać, co ma zostać wyszukane.

Trzeba przyznać, że to całkiem wygodna funkcja, która do tej pory była dostępna ekskluzywnie dla użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android. Podobny efekt dało się uzyskać na iPhone’ach, jednak wiązało się to z wykonaniem wielu czynności więcej.

//dzisiaj na dailyweb

Teraz dzięki Google Lens i iOS Shortcuts, podstawowa funkcja Circle to Search może być teraz replikowana na każdym iPhonie. Google już wcześniej informował, że główną różnicą między Google Lens i Circle to Search jest to, że ta ostatnia jest powszechnie dostępna na Androidzie za pomocą długiego naciśnięcia paska gestów lub przycisku głównego. Poza tym mają one tę samą technologię wyszukiwania i OCR (optyczne rozpoznawanie znaków).

Circle to Search na iPhone dzięki nowemu skrótowi Lens

Google Lens od dawna jest dostępny na iOS jako część aplikacji Google. Aplikacja oferuje teraz skrót, który wykona zrzut ekranu i wyśle go do Google Lens w celu analizy. Dzięki temu użytkownicy iPhone’ów mogą korzystać z podobnej do Circle to Search funkcji.

Skrót „Przeszukaj zrzut ekranu” można bardzo łatwo aktywować za pomocą przycisku akcji na iPhonie 15 Pro. Nie musisz mieć jednak najnowszego flagowca – funkcję uruchomisz w starszych iPhone’ach dzięki gestowi Back Tap. Możesz dwukrotnie lub trzykrotnie dotknąć tylnej części urządzenia, aby uruchomić skrót.

Google Pixel 8 pod lupą – pierwsze wrażenia

Oczywiście zaprezentowane wyżej obejście nie może równać się z wygodą Circle to Search. Ten skrót Google Lens zapewnia jednak podstawową funkcję wyszukiwania wizualnego na każdym iPhonie, korzystając z natywnych funkcji iOS. Wszystko to w oczekiwaniu na wprowadzenie przez Apple analogicznego rozwiązania.