Ciarki na plecach. "Polska Walcząca. Upamiętniaj godnie" - widziałeś już drugą część spotu?

Ciarki na plecach. “Polska Walcząca. Upamiętniaj godnie” – widziałeś już drugą część spotu?

Opublikowano 1.08.2016 10:20 Aktualizacja: 9.08.2016 13:39 -


Dziś 1 sierpnia, rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jakiś czas temu na łamach DailyWeb pisałem o nowej kampanii społecznej, która powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu i domu produkcyjnego Film Produkcja.

O co chodziło?

Stworzony został krótki film teaserowy, w którym pokazano młodego mężczyznę, idącego z pełnymi zakupów torbami po parkingu centrum handlowego. Wypowiadał on znamienne słowa: „Nie noszę jej idąc do sklepu ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy”. Gdy zatrzaskiwał bagażnik, kończąc wypowiadać te słowa, zmieniała się scena. Widzieliśmy uzbrojonych mężczyzn w maskach na głowach i symbolem Polski Walczącej na ramieniu.

Dziś światło dzienne ujrzała druga część spotu. Podsumuję go w trzech słowach: naprawdę dobra robota. Dłuższy komentarz chyba nie jest potrzebny – oceńcie sami.

 Video do obejrzenia w nagłówku (kliknij ikonę play

Czy też mieliście ciarki na plecach? Oglądając archiwalne sceny ogarnęło mnie nie tylko niesamowite wzruszenie, ale także podziw – podziw dla tych, którzy 72 lata temu byli na tyle odważni, by sprzeciwić się wrogowi. Mimo tego, że nie dysponowali wystarczającymi środkami mieli coś, co pomogło im walczyć – niesamowitą wiarę i miłość do Ojczyzny.

Upamiętniaj godnie

Słowa, które skierowali do nas twórcy kampanii “Upamiętniaj godnie” są doskonałym wyjaśnieniem potrzeby realizacji tego typu akcji:

“Historię Symbolu Polski Walczącej napisali krwią sami Polacy. Była to krew przelana w imię wolności i niepodległości – przeciw agresji. Dziś, w tym symbolicznym dniu, upamiętniając wielkich bohaterów Armii Krajowej chcemy pokazać, że ich misja jest godnie kontynuowana. Pragniemy dowieść, że niezależnie od poglądów i przekonań oraz sposobu ich manifestowania, używanie symbolu Polski Walczącej to świadectwo hołdu ideałom, które towarzyszyły im w bezprecedensowej walce na śmierć i życie.
Niniejszy spot jest hołdem dla Nich – żołnierzy AK, ale także dla wszystkich Was, którzy na różne sposoby upamiętniacie pamięć o Armii Krajowej. Nie jest jego celem ograniczanie manifestowania patriotyzmu a jedynie próbą zwrócenia uwagi na to, że wykorzystywanie w kontekście czynów niegodnych i ulicznej agresji jest niewłaściwe.
Zwracamy się do wszystkich przedstawicieli mediów – o niewykorzystywanie produktów kampanii w celach innych niż promowanie patriotyzmu i godne upamiętnianie.”

Więcej dodawać nie trzeba. Mogę tylko prosić, byście dziś o 17:00 zatrzymali się na chwilę i oddali pamięć bohaterom. Nawet jeśli nie mieszkacie w Warszawie.

Wieści z Rozładowani.pl

[s_button url="https://dailyweb.pl/szukamy-redaktorow-do-dailyweb/" target="blank" style="flat" background="#3cbe75" size="5" center="yes" radius="0" icon="icon: share-square-o"]Zobacz[/s_button]