Lądownik marsjański zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej z Koła Naukowego OFF-ROAD został wybrany jako druga najlepsza konstrukcja na świecie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie „Red Eagle” współorganizowanym przez NASA oraz Mars Society.

Zawody Red Eagle zakładają opracowanie lądownika, który dałby radę dolecieć i wylądować na czerwonej planecie. Aby nie było za prosto, ma ze sobą dostarczyć 10 ton ładunku. Jako że nie jest to gotowy projekt a koncept, obostrzenia zakładają użycie technologi dostępnej do 2026r. Jednym z najważniejszych kryteriów (poza faktem, że doleci) była cena i prostota budowy.

KONKURENCI

W pierwszym etapie konkursu 15 zespołów z całego globy stanęły do boju, z czego tylko 5 dostało się do finału. Były to:

  • Red Movers – Institut polytechnique des sciences avancées (IPSA), France
  • Argo Nova – Julius-Maximilians-Universität Würzburg & Luleå Tekniska Universitet Germany/Sweden Team
  • Gurjao – Visvesvaraya Technological University & Università di Bologna, India/Italy Team
  • Icarus – California State University (Long Beach) & Cerritos High School (USA)
  • Project Eagle – Politechnika Wrocławska, Polska

Każdy z zwycięskich zespołów musiał podczas 40-minutowej prezentacji przekonać, że to właśnie ich pomysł jest najlepszy i ma największe szanse na realizacje w bliskiej przeszłości.

O WŁOS OD WYGRANEJ

840 472 matched pe6ao1 Scorp

Jury złożone ze specjalistów w dziedzinie oceniało wiele aspektów pomysłu, przyznając punkty. Nasz rodzimy zespół otrzymał 412 na 500 możliwych. Zespół, który zwyciężył miał zaledwie 1 punkt więcej! Nie skłamię, jeżeli stwierdzę, że różnica mogła być spowodowana nawet pojedynczym słowem w ciągu prezentacji.

KOŁO NAUKOWE OFF-ROAD O SOBIE:

Koło Naukowe OFF-ROAD od 7 lat z sukcesami buduje łaziki marsjańskie z serii Scorpio, biorące udział w zawodach z serii Rover Challenge (również organizowane przez Mars Society), odbywających się na całym świecie. Dodatkowo w tym roku podjęli się o wiele trudniejszego zadania w postaci zaprojektowania lądownika marsjańskiego będącego w stanie dostarczyć 10-tonowy ładunek na powierzchnię Marsa. O trudności takiego przedsięwzięcia świadczy fakt, że największy ładunek, jaki kiedykolwiek wylądował na Marsie, jest ważący około 1 tony łazik Curiosity.

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego zainteresowanych budową lądownika oraz trudnościami, z jakimi musieli się zmierzyć studenci, odsyłam do portali o tematyce lotów kosmicznych.
Chciałbym tym wpisem pogratulować rodakom sukcesu i podziękować za reprezentowanie naszego kraju w tak godny sposób!