Niebawem na Chromebookach ma zagościć Chrome OS 85. Google, dzięki tej wersji wprowadzi na urządzeniach kilka usprawnień, które pomogą w lepszej pracy na urządzeniach. Firma zauważa, że są to niewielkie zmiany, ale ważne z punktu widzenia oszczędności czasu użytkowników. Tutaj się zgodzę z Google. Usprawnienia nie są spektakularne, ale mogą się przydać w codziennych zadaniach, zwłaszcza, jeśli Chromebook wykorzystywany jest do pracy zdalnej.

Synchronizacja haseł do Wi-Fi

Pierwszą z nowości jest synchronizacja haseł Wi-Fi. Google podaje, że funkcja może być szczególnie przydatna, kiedy z jednego Chromebooka korzysta kilku użytkowników, bądź w ramach jednego gospodarstwa domowego znajduje się kilka takich urządzeń. Wtedy, podczas logowania do systemu i pierwszego podania hasła dostępowego do sieci Wi-Fi, zostanie ono zapamiętane i przypisane do konkretnego konta. Podczas logowania na innym Chromebooku nie będzie konieczne ponowne podawanie tego samego hasła do sieci, bowiem zostanie ono zaimportowane z ustawień konta użytkownika. Przyznaję, że to bardzo dobra funkcja, która skraca czas pewnej personalizacji Chromebooka podczas logowania przez innego użytkownika.

Usprawnienia wyszukiwania ustawień

Usprawnienia doczeka się również wyszukiwanie ustawień. Odpowiednia wyszukiwarka pojawia się w ustawieniach urządzenia. W tym zakresie poprawiono sposób wyszukiwania oraz dopasowywanie wyników. Po wpisaniu hasła, użytkownikowi zostaną zaprezentowane dopasowane wyniki wyszukiwania w postaci ustawień oraz sugestii. Google zapewnia, że niebawem umożliwione zostanie odnajdywanie ustawień z poziomu wyszukiwarki umieszczonej w launcherze. Firma chce, aby wyszukiwarka w tym miejscu była bardziej uniwersalna. Myślę, że w tym aspekcie Google może podpatrzeć, jak funkcjonuje Spotlight w systemie macOS. Wyszukiwarka pozwala właśnie na odnajdywanie nie tylko plików, ale także ustawień.

Nowy sposób zarządzania głośnością mikrofonu

Nowością w Chrome OS 85 będzie sposób zarządzania głośnością mikrofonu podłączonego do urządzenia. Użytkownicy będą mieli dostęp do tej funkcji z poziomu szybkich ustawień. Google wprowadza taką możliwość z uwagi na wykorzystywanie Chromebooków do pracy zdalnej, a co za tym idzie udział w wirtualnych spotkaniach. Firma wskazuje, że użytkownicy sygnalizowali potrzebę wprowadzenia takiej funkcji.

Nowości w aplikacji Aparat

Co ciekawe, aplikacja Aparat doczeka się rozwiązań znanych ze smartfonów. Użytkownicy będą mogli wstrzymywać oraz wznawiać nagrywanie materiałów wideo. W trakcie nagrań możliwe będzie wykonywanie zdjęć.

Źródło: Google