Chrome: genialna wtyczka, która powie Ci, czy Twoje hasło zostało złamane

Chrome: genialna wtyczka, która powie Ci, czy Twoje hasło zostało złamane

Opublikowano 7.02.2019 10:30 -


Firma Google wprowadziła właśnie nowe rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Pomoże nam ono zabezpieczyć swoje konta przed włamaniami. Jak? Poinformuje nas, czy hasło użyte do logowania, było już wcześniej złamane bądź wykradzione.

Jeśli o mnie chodzi, to taka wtyczka powinna być wbudowana w przeglądarkę Chrome od razu. Z drugiej strony dziwne, że nikt do tej pory nie wpadł na podobny pomysł (a jeśli wpadł to dziwne, że się nie przebił do szerszego grona odbiorców).

Google Chrome Password Checkup – jak to działa?

Podczas wpisywania danych do logowania na jakiejś witrynie, wtyczka uruchamia wbudowane skanery. Przeszukuje ona bazę, która zawiera ponad 4 miliardy danych, które to wiadomo, że były częścią naruszenia danych, bądź też jakiegoś wycieku. Kiedy trafi na pasujące dane, wyrzuci nam od razu informację, sugerując jednocześnie zmianę danych logowania.

Chrome wtyczka

Można traktować takie rozwiązanie jako coś w rodzaju zaworu bezpieczeństwa. Owszem, możemy zmieniać hasła i kombinować ze znakami, a co się stanie, jeśli trafimy na hasło wcześniej złamane? Wtedy do akcji wkracza właśnie wtyczka Password Checkup.

Chrome wtyczka

Oczywiście przy tego typu rozwiązaniach, pojawia się od razu pytanie – co z bezpieczeństwem danych, które są przesyłane przez samą wtyczkę? Google zapewnia, że wszystkie dane są bezpieczne, że wtyczka jest zaprojektowana tak, że przesyłane dane nie są w żaden sposób przekazywane firmie Google. Jest też na tyle zabezpieczone, że nikt nie powinien uzyskać dostępu do bazy przekazywanych haseł. Sam fakt, że Google zbudowało taką wtyczkę, jest dla mnie dużym plusem. Jeśli dostawcą wtyczki byłaby firma zewnętrzna, na pewno zastanowiłbym się nad jej instalacją. Trzymam kciuki za rozwój rozszerzenia, a nawet wprowadzenie jej jako wbudowane narzędzie Chrome w przyszłości.

Wtyczka jest dostępna pod tym adresem.

Wieści z Rozładowani.pl