Google wprowadza do przeglądarki Chrome nowe rozwiązania w zakresie zarządzania zakładkami. Otwarte karty mają także ładować się szybciej niż dotychczas.

Nie odkryję Ameryki, stwierdzając, że przeglądarka internetowa jest dziś podstawową aplikacją wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu. Nie ma co się oszukiwać, bez przeglądarki ani rusz. Jej podstawowe założenia, czyli wyświetlanie stron internetowych, już dawno przestało być jedynym. Dziś jest czymś więcej, oknem dostępowym do różnego rodzaju rozwiązań chmurowych, czy też realizowania zadań w ramach wykonywanego zawodu. Zwłaszcza teraz, kiedy mnóstwo firm nastawionych jest na pracę zdalną z uwagi na pandemię koronawirusa, przeglądarki internetowe powinny być aplikacjami priorytetowymi dla ich twórców. Nie inaczej jest w przypadku najpopularniejszej z nich, czyli Google Chrome.

Tab Groups

Poprawa wydajności w Google Chrome

Zapowiedziano właśnie nowości, które mają sprawić, że praca z wieloma kartami otwartymi w przeglądarce ma stać się o wiele wygodniejsza. Jednak na sam początek Google wprowadza do Chrome optymalizację profilu oraz tab throttling. Optymalizacja profilu (PGO), dość ciekawie brzmiąca nazwa, oznacza działania kompilatora przyspieszające funkcjonowanie najcięższego kodu. Przeprowadzone testy wykazały, że strony internetowe ładują się 10% szybciej niż wcześniej. Z kolei tab throttling umożliwia ograniczenie pobieranie zasobów przez karty przeglądarki, z których użytkownik nie korzysta. Dzięki temu zaobserwowano szybsze ładowanie witryn, a także zmniejszenie zużycia pamięci oraz baterii. 

TouchpadTab Manager

Nowy sposób zarządzania zakładkami

W zakresie usprawnień funkcjonowania przeglądarki, Google wprowadza do Chrome nowy sposób zarządzania zakładkami. Będzie można grupować zakładki, np. tematycznie, a następnie je zwijać. Pozwoli to użytkownikowi na korzystanie z kart, które są najbardziej potrzebne w danej chwili, nie rozpraszając uwagi zbędnymi zakładkami. Użytkownicy, którzy wykorzystują laptop w trybie tabletu, również doczekają się nowości. Chrome umożliwi dostęp do otwartych zakładek, przesuwając główne okno w dół, a prezentując karty z podglądem witryny powyżej tego okna. 

https://storage.googleapis.com/gweb-uniblog-publish-prod/original_images/Tab_Groups-Expand_Collapse.gif

Inne nowości

Wśród innych nowości znalazło się także wyświetlanie okien z podglądem karty po najechaniu kursorem na nią, możliwość wypełniania oraz zapisu plików .pdf, a także udostępnianie adresów URL za pośrednictwem kodu QR.

Źródło: Google