Kwestie bezpieczeństwa w internecie są tematem niezwykle ważnym. Niestety, co chwilę pojawiają się informacje na temat wycieków danych z różnych serwisów. Nic więc dziwnego, że producenci oprogramowania coraz częściej wprowadzają zmiany, które pozwalają lepiej chronić użytkowników, a także edukować. Jakiś czas temu wspominaliśmy Wam o zmianach w Pęku Kluczy, który oferuje Apple. Zgodnie z założeniem ma on informować, jeśli login i hasło użytkownika jest narażone na odgadnięcie. Z kolei Google w desktopowej wersji Chrome miało wprowadzić opcję skracania adresów URL, aby chronić i uczyć użytkowników na temat phishingu. Wersja mobilna Chrome 86, która trafiła do Google Play oraz AppStore również zawiera kilka nowości w zakresie bezpieczeństwa.

Chrome 86 przekieruje do formularza zmiany hasła

Chrome 86 otrzymuje bardzo ciekawy dodatek, który pomoże zmienić hasło. Jeśli Google zauważy, że hasło użytkownika jest zagrożone lub doszło do jego złamania, przekieruje automatycznie do formularza jego zmiany. Firma zauważyła, że użytkownikom za dużo czasu zajmuje znalezienie odpowiedniej możliwości zmiany hasła, dlatego chce przyspieszyć ten proces. Jednocześnie do Chrome 86 trafia Safety Check. Dzięki temu sprawdzanie haseł, które są narażone na złamanie, działać będzie także na smartfonach.

Ulepszone bezpieczne przeglądanie

Poza tym użytkownicy Androida będą mogli aktywować ulepszone bezpieczne przeglądanie. Funkcja ta została przeniesiona z wersji desktopowej. Dzięki jej uruchomieniu użytkownicy są dodatkowo chronieni przez przeglądarkę przed złośliwym oprogramowaniem, czy też wyłudzaniem informacji.

Chrome 86 na iOS z uwierzytelnianiem biometrycznym

Chrome 86 na iOS zyskuje za to możliwość, którą użytkownicy sprzętu Apple znają już z innych aplikacji, w tym także z Safari. Mowa o wypełnieniu zapisanych loginów i haseł po uwierzytelnieniu biometrycznym (za pośrednictwem Face ID lub Touch ID). To akurat wygodne rozwiązanie, którego brakowało w Chrome. Jeśli zatem korzystacie z automatycznego wypełniania haseł, docenicie możliwość potwierdzania ich za pośrednictwem skanu twarzy lub odcisku palca, zamiast wklepywania potwierdzenia kodem.

Źródło: Google