Chrome 84 już jest. Jakie nowości w przeglądarce?

Opublikowano 15.07.2020 12:59 -


Chrome 84 został udostępniony publicznie. Wśród nowości pojawiła się lepsza obsługa aplikacji PWA, API wykrywania bezczynności, a także inne ciekawe funkcje. 

Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką internetową. Można z niej korzystać na wszystkich platformach. Właśnie pojawiła się jej nowa wersja oznaczona numerem 84. Nowa wersja wprowadza szereg zmian, ale żadna z nich nie nie wpływa znacząco na interfejs przeglądarki, także po aktualizacji nie musimy się obawiać zmian w wyglądzie. Chrome 84 pojawia się u użytkowników m.in. z możliwością korzystania ze skrótów ikon aplikacji, nowymi funkcjami w API animacji sieci Web, wake lock, wykrywaniem bezczynności, a także zmianami w zakresie powiadomień stosowanych przez strony.

Google Chrome. Skróty aplikacji PWA

Nowa wersja Chrome umożliwia wykorzystywanie skrótów ikon aplikacji. Chodzi naturalnie o aplikacje PWA, które są dodawane do systemu, a często zastępują ich natywne wersje. Przytrzymując ikonę aplikacji PWA w Androidzie lub przyciskając prawym przyciskiem myszy w Windowsie i na macOS, pojawią się skróty do uruchamiania typowych zadań. Niedawno Microsoft i Google podjęły współpracę w celu rozwijania aplikacji PWA i zwiększenia ich popularności, zatem wprowadzenie takiej nowości nie dziwi. 

chrome 84 twitter

Wake lock

Ciekawą nowością jest Wake lock. Ta funkcja sprawia, że strony internetowe mogą wysyłać żądania, aby ekran smartfona nie był wygaszany i blokowany. Google nadmienia, że to przydatna opcja w przypadku korzystania z przepisów kulinarnych, kiedy chcemy czytać, a boimy się ubrudzić smartfona brudnymi rękoma. 

chrome 84 wake lock

Wykrywanie bezczynności

Najnowsza wersja Chrome wprowadza także interfejs API wykrywania bezczynności. Umożliwia on powiadomienie stron internetowych, że użytkownik chwilowo nie korzysta z witryny i prawdopodobnie oddalił się od komputera. Google sugeruje wykorzystanie tej funkcji w przypadku różnego rodzaju czatów lub serwisów społecznościowych, które zostają poinformowane, że użytkownik jest w danej chwili niedostępny. 

Inne zmiany

Ponadto zaczęto wdrażać stopniowe zmiany plików cookie SameSite. Doczekaliśmy się także modyfikacji w zakresie powiadomień. Te, które są wykorzystywane przez strony w celu zdobywania danych osobowych, phishingu, czy też kierują do złośliwych aplikacji, będą rejestrowane i blokowane. 

Powyższe zmiany może nie wywołują efektu “wow”, a także nie wpływają zbytnio na interfejs samej przeglądarki, ale są bardzo cenne. Aktualizacja Chrome 84 dostępna jest już teraz dla wszystkich użytkowników. 

Źródło: Google

Wieści z Rozładowani.pl