Chrome 75 dostępny do pobrania. Zobacz co nowego!
Chrome 75 dostępny do pobrania. Zobacz co nowego!

Opublikowano 5.06.2019 15:33 -


Jeśli czekaliście na kolejną odsłonę przeglądarki tak jak ja, to już nie musicie. Google udostępnił do pobrania 75 wersję swojego hitu. Tym razem oprócz czysto kosmetycznych zmian oraz dodatków dla developerów zdecydowano się na dodanie dwóch świetnych funkcji, których mi brakowało.

Niektóre ze zmian są już nam dobrze znane (ale podlegały optymalizacji), jak funkcji Lazy Load, którą opisywał jakiś czas temu Łukasz. Niektóre są eksperymentami mającymi szansę na wprowadzenie do przeglądarki. Inne to funkcje, które na stałe zagoszczą w przeglądarce.

Chrome 75 - Hasła w wersji na Androida

Fani Apple stracili kolejny koronny argument. Najnowsza odsłona przeglądarki Google Chrome dla Androida pozwoli korzystać z opcji managera haseł. Oczywiście desktopowa przeglądarka pozwalała na tu już jakiś czas, ale trzeba przyznać, że brak tej funkcji dokuczał mobilnym użytkownikom.

Menadżer haseł działa standardowo, pozwala na zapisywanie, przechowywanie oraz uzupełnianie pól formularzy, gdy jest to potrzebne. Dodatkowo podczas rejestracji w serwisie, można będzie użyć silnego hasła, które zaproponuje przeglądarka.

Google nareszcie robi porządek z zewnętrznymi rozszerzeniami do Chrome!

Chrome 75 - Tryb czytnika

Ten tryb znany jest z przeglądarek innych producentów. Pozwala cieszyć się samym tekstem oraz obrazami, bez elementów strony, które mogłyby nas rozpraszać. Teraz dostępny jest też dla użytkowników Google Chrome 75. Na razie tryb ten jest jednak ukryty, ale bardzo łatwo go aktywować.

Wystarczy udać się do menu flag i znaleźć tą opisaną jako enable-reader-mode, lub jeszcze szybciej tylko kliknąć ten link chrome://flags/#enable-reader-mode. Po aktywowaniu i zrestartowaniu przeglądarki w menu (trzy kropki) znajdziemy zakładkę „zbadaj stronę”. Po jej kliknięciu zobaczymy stronę łatwiejszą do czytania. Jest to funkcja eksperymentalna i nie wszystko musi działać, jak należy.

Najpierw Safari, teraz Firefox. Czy przyszłość przeglądarek leży w prywatności?

Chrome 75 - LAZY LOADING

Kolejna funkcja eksperymentalna, ale warto ją znać. Polega na opóźnieniu wczytywania ramek i obrazów, które są poza aktualnym widokiem strony. Wystarczy skorzystać z tych linków:

chrome://flags/#enable-lazy-image-loading
chrome://flags/#enable-lazy-frame-loading

Chrome 75 - Web share Api

To coś, co ucieszy developerów oraz użytkowników. Dzięki tej funkcji witryny będą miały dostęp do udostępniania treści. Przykładem może być sytuacja, gdy podczas buszowania w ulubionym sklepie, spodoba nam się jakiś produkt i będziemy go chcieli udostępnić. Witryna udostępni wtedy obraz, pozwalając przesłać go przy wykorzystaniu menu udostępniania.

Chrome 75 - Lepsze rysowanie

W aplikacjach webowych gdzie umożliwiono nam rysowanie, zmniejszeniu ulegnie latencja. Dzięki temu opóźnienia, które widzimy między ruchem rysika a efektem w aplikacji, będzie wyraźnie mniejsza.

Chrome 75 - Scroll Snap Stop

Programiści Chrome oddają w ręce twórców witryn narzędzie, do panowania nad szybkim przewijaniem, które dawać może niepożądane efekty.

Google chwali się też, że usunięto aż 42 luki związanie z bezpieczeństwem. Lista wszystkich zmian dostępna jest pod tym adresem: https://developers.google.com/web/updates/2019/06/nic75