Chrome: 7 wtyczek dla designerów, które przyspieszą Waszą pracę

Chrome: 7 wtyczek dla designerów, które przyspieszą Waszą pracę

Opublikowano 22.02.2019 8:17 -


Nic tak nie ułatwia pracy, jak narzędzia tworzone z myślą o konkretnych specjalizacjach. Szczególnie jeśli chodzi o wtyczki do przeglądarki Chrome. Poprawiają one wydajność podczas wielogodzinnych nasiadówek przed komputerem, kiedy to pracujemy nad jakimś konkretnym projektem. Na DailyWeb staramy się zamieszczać rozwiązania pomagające w codziennym życiu i pracy właśnie.

Pokazywaliśmy już wtyczkę do Netflixa czy też te, które pomagają skupić się na pracy. Tym razem coś specjalnego dla designerów. Zebrane rozszerzenia pozwalają między innymi identyfikować czcionki czy testować responsywne projekty. Każdy designer znajdzie w tym zbiorze coś dla siebie.

WhatFont

Na pewno każdy z Was trafił na jakąś stronę, która zachęciła Was do powiedzenia „to jest ten font, który potrzebuję!”. Problem pojawiał się później, przy próbie identyfikacji takiej czcionki. Próżno szukać czegoś w rodzaju creditsów na stronach www. Z pomocą przychodzi nam wtyczka WhatFont. Po jej zainstalowaniu wystarczy najechać myszką na interesujący nas tekst i otrzymamy informacje na temat rodzaju czcionki, jej wielkości, wagi czy też wysokości linii. Co więcej – wtyczka podrzuci nam od razu link do pobrania tego fontu z bazy Typekit.

Chrome WhatFont

ColorPick Eyedropper

Jeśli projektujesz strony czy coś innego, na pewno masz podobne rozszerzenie w swojej bibliotece. Jeśli jednak nie, to warto pobrać ColorPick Eyedropper. To nic innego jak kroplomierz, który znamy na przykład z Photoshopa. Wystarczy najechać kursorem na interesujące nas zdjęcie czy tekst, a w dymku otrzymamy kod koloru pod kursorem.

Google Chrome ColorPick

Spectrum

Przygotowując stronę internetową, tworzymy ją tak, aby była dostosowana dla każdego. Często jednak zapominamy o osobach, które mają problem ze wzrokiem. Są to różnego rodzaju schorzenia: od daltonizmu do problemów z kontrastem. Wtyczka Spectrum pomoże nam niejako wczuć się w rolę takiej osoby. Za pomocą menu kontekstowego uruchomimy na danej stronie filtr, który włączy widok z perspektywy osoby z danym schorzeniem. Pomoże nam to w doborze kolorów, tak aby każda osoba mogła komfortowo poruszać się po tworzonej stronie www.

Chrome Spectrum

Sizzy

Responsywność to przyszłość. Teraz już nawet klienci nie pytają o wersje RWD, bo takowa musi po prostu być. Ba! Co niektórzy nawet nie przywiązują większej wagi do wersji desktopowej, skupiając się na wyglądzie mobilnym. Sizzy pomoże nam zaoszczędzić czas testowania stron na wielu urządzeniach. Przejrzymy swój projekt na wielu urządzeniach jednocześnie: od iOS, poprzez Android i tablety. Wystarczy podać adres URL testowanej strony i wybrać jakie urządzenia nas interesują.

Chrome Sizzy

Dark Reader

Nie wiem jak u Was, ale w moim przypadku największą wydajność w swojej pracy zaobserwowałem w godzinach nocnych. Rozszerzenie Dark Reader to nic innego jak tryb ciemny, ale stosowany na przeglądanych stronach. W przypadku pracy w ciemności rozwiązanie takie pozwoli naszym oczom odpocząć. Dodatkowo wtyczka pozwala dostosować takie ustawienia jak jasność czy kontrast. Strona DailyWeb tak prezentuje się dzięki Dark Reader:

Chrome Dark Reader

Corporate Ipsum

Projektując strony internetowe, na pewno znudziło Ci się ciągłe powielanie słowotoku rozpoczynającego się od Lorem Ipsum. Wtyczka ta jest rozwiązaniem, które trochę urozmaici nam projektowanie. Lekkie rozszerzenie do Chrome wygeneruje nam losowy tekst, który składać się będzie ze słów angielskich. Oczywiście nie zawsze tworzone zdania będą miały sens, ale właśnie w tym rzecz. Za pomocą prostego suwaka możemy wybrać liczbę słów, z ilu ma składać się tekst. Efekt na pewno zrobi wrażenie, gdyż wyglądać on będzie o wiele bardziej naturalnie niż oklepane Lorem Ipsum.

Chrome Corporate Ipsum

Site Palette

Ostatnia propozycja to rozszerzenie pomagające wykrywać kody kolorów. Nie jest to rzecz podobna do wcześniejszej propozycji ColorPick Eyedropper, gdyż Site Palette pozwala wyodrębnić paletę kolorów użytych na stronie, a nie pojedynczy kolor. Wystarczy kliknąć jeden przycisk i otrzymamy, a także udostępnimy paletę. Możemy ją także pobrać do programów z grupy Adobe.

Chrome Site Palette

Mam nadzieję, że powyższe rozwiązania opracowane dzięki Dribbble, pomogą Wam w codziennej pracy, a na pewno ją ułatwią. Jeśli macie jakieś swoje propozycje, które powinny znaleźć się na liście – zgłaszajcie w komentarzach, zaktualizujemy tekst.

Wieści z Rozładowani.pl