Współczesne animacje dla dorosłych to mieszanka ekstremalnego często żartu, nierzadko nagości, poruszania aspektów polityczno-kulturowych, z dodatkiem (w niektórych przypadkach) ciekawostek ze świata fizyki, socjologii czy technologii. Animacje dla dorosłych na Netfilx? No pewnie! I to całkiem sporo! Usiądźcie wygodnie. Zaczynamy. Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…

RICK I MORTY

Nie wiem, czy komentarz jest potrzebny. Szalone przygody dziadka Ricka – hedonisty, alkoholika, niezwykle inteligentnego naukowca oraz jego wnuczka Morty’ego – wiecznie wystraszonego, rozemocjonowanego nastolatka, to chyba najbardziej zabawna animacja, jaką miałam okazję oglądać na Netflix! Od czasu premiery w 2013, niemalże natychmiast zdobył przychylne opinie krytyków i serca widzów.

Niespełna 20-minutowe odcinki obfitują w doskonały humor, prześmiewcze określenia, podróże w czasie i często irracjonalne historie. Każda część zawiera, chociaż odrobinę nawiązania do kultowych filmów, czy seriali, jak na przykład „Gra o Tron”, „Titanic”, „Star Treck”, czy „Doctor Who”. Sam Rick Sanchez jest postacią wzorowaną na Emmettcie Brownie – charyzmatycznym doktorku z „Powrotu do przeszłości”. Fabuła bardzo często wyśmiewa najważniejsze postaci świata polityki, kina, muzyki, czy nawet religii, sprytnie wplatając nawiązania do ciekawostek naukowych. Teorie strun, kot Schrödingera i czarne dziury – animacja wbrew pozorom porusza niezwykle istotne aspekty.

Zobacz także: Jakie Seriale Netflix warto obejrzeć? Oto pełna lista.

Chociaż Rick jest bohaterem, która ma w głębokim poważaniu swojego wnuka, resztę rodziny i praktycznie wszystkich ludzi na Ziemi – to oglądanie tej niezwykle intelektualnej rozrywki, zdecydowanie trzeba zaliczyć do najlepszych seansów na Netflix.

FAMILY GUY

Któż nie kocha obleśnego Petera Griffina, z jego głupkowatym śmiechem, sarkastycznego Stewiego, wiecznie pokrzywdzonej Meg (z niezwykle seksownym głosem Mili Kunis), czy gadającego psa Briana? Family Guya nie da się nie kochać! Przygody wesołej amerykańskiej rodzinki i środowiska w jakim się obracają, zdecydowanie można zaliczyć do kultowych seriali w dziejach srebrnego ekranu. Każdy odcinek charakteryzuje odważne poczucie humoru, dystans do spraw codziennych i parodia wielu znanych osobistości, jak na przykład Jezus, Steven Hawking, Cindy Crawfor, Justin Bieber, Taylor Swift, czy Adolf Hitler.

Mimo tego, że na Netflix serial jest dostępny dopiero od 11 sezonu, to zdecydowanie warto go obejrzeć.

HEAVY METAL

Tutaj mamy już do czynienia z prawdziwą legendą animacji z lat ‘80 i adaptacją serii komiksów o tej samej nazwie. Świecąca zielona kula – Loc Nar, będąca wcieleniem czystego zła, terroryzuje małą dziewczynkę, opowiadając serią fantastycznych historii, mających wpływ na wiele istnień. Taksówkarz z Nowego Yorku – Harry, nastolatek – nieudacznik, który w alternatywnej rzeczywistości staje się bohaterem, czy kapitan Strenn to bohaterowie opowieści Loc Nara. Fabuła filmu, osadzona w specyficznym i urzekającym klimacie science-fiction, wciąga niemalże natychmiast. Nad produkcją pracowało ponad tysiąc animatorów w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA, a niewątpliwie cechą, na którą zwrócicie uwagę, jest świetna ścieżka dźwiękowa. To doskonała i spójna kompilacja rockowych kawałków, w których słyszymy Black Sabbath, Cheap Trick, Nazareth, Blue Oyster Cult, Grand Funk Railroad.

Heavy Metal jest animacją, która łączy w sobie fantasy, kino noir i przygodę, a wszystko suto okraszone przemocą, nagością i seksem. Klasyk, który warto obejrzeć, żeby wiedzieć, czego nie włączać dzieciom ;)

SOUTH PARK

Animowane przygody czterech charyzmatycznych chłopców z miasteczka South Park. Serial zadebiutował w 1997 roku na antenie Comedy Central i do tamtej pory gromadzi przed telewizorami rzesze fanów, którzy cenią sobie specyficzne poczucie humoru. South Parka albo się kocha, albo się nienawidzi. Wielokrotnie sprzecznie oceniany przez krytyków stał się jednak potęgą przemysłu kablowego, praktycznie z dnia na dzień.

Przyznać trzeba, że serial „leci na grubo”, ale za to właśnie wszyscy go kochamy. Bono jako „największe gówno świata”? Antysemickie wyzwiska? George Lucas i Steven Spielberg gwałcący Indiane Jonesa? Nie ma problemu, tutaj znajdziecie to wszystko i dużo, dużo, DUŻO więcej!

MIŁOŚĆ, ŚMIERĆ I ROBOTY

Zbiór animowanych historii o miłości, śmierci i robotach, który wygląda obłędnie! Serial jest prawdziwym popisem możliwości współczesnych technik animacji oraz doskonałą mieszanką czarnego humoru i okrutnych niespodzianek. Krótkie, niepowiązane ze sobą odcinki są oddzielnymi historiami, zrealizowanymi w zupełnie inny sposób. „Miłość, śmierć i roboty” to nie tylko uczta dla oka, ale także prawdziwa gratka dla miłośników fantasy, science-fiction, horroru, a nawet komedii, czy cyberpunku. To, co niewątpliwie czyni tę animację wyjątkową, to (podobnie, jak w przypadku doskonałego „Black Mirror”) samoistnie nasuwające się refleksje na temat tego, gdzie zaprowadzić nas może galopujący rozwój technologii.

„Miłość, śmierć i roboty” wielokrotnie, tuż po pojawieniu się na Netfilix, określane było mianem arcydzieła. Trudno z tym dyskutować. Sprawdźcie, a gwarantuję, że będziecie mieć dokładnie takie samo zdanie.

Jest to oczywiście zestawienie bardzo skromne, uważam, że na uwagę zasługują również „Final Space”, „BoJack Horseman”, „Nie ma jak w rodzinie”, „Big Mouth”, czy „Archer”. Wszystkie te produkcje, mimo że nie przenoszą nas do idyllicznego świata, gdzie dobro zawsze zwycięża nad złem, to zapewniają naprawdę sporą dawkę śmiechu, wiedzy, przyjemności dla oka, często morału i refleksji. Animacje dla dorosłych na Netflix to doskonałe zajęcie na kilka dłuższych wieczorów, a nawet lat, bo do każdej z nich wraca się z ogromną sympatią.