Helvetica, stworzona przez szwajcarskiego projektanta krojów pisma, Maxa Miedingera, doczekała się dziesiątek klonów i adaptacji, takich jak Neue Haas Grotesk, Helvetica Neue czy wreszcie najnowszy twór spod ręki Monotype –Helvetica Now. Sprawy nie ułatwia fakt, że w wielu krajach  prawnie zastrzec można nazwę kroju, ale nie kształt liter. Tak powstały na przykład Triumwirate, Nimbus Sans czy Swiss, które są mniej lub bardziej wiernymi kopiami Helvetiki.

Korzystają z tego także twórcy Hellvetiki, halloweenowego żartu, za który odpowiedzialni są projektanci z agencji R/GA. Zespół kierowany przez Zacka Roifa, w ramach side projectu, stworzył font będący sennym koszmarem projektantów.  Od znanej i lubianej Helvetiki font różni się jedynie… koszmarnym kerningiem.

Font, który z miejsca stał się hitem Twittera, zebrał ponad 30 tysięcy serduszek i 14 tysięcy komentarzy, wśród których znajdziecie dziesiątki świetnych przykładów użycia kroju. Prawie 500 osób obserwuje profil Hellvetiki na Instagramie, gdzie pojawiają się przeróbki znanych znaków, złożonych oryginalnie Helvetiką. Trzeba przyznać, że font wygląda strasznie i nie zdziwię się, jak kilku grafikom o słabszych nerwach przyśni się w nocy. Całości dopełnia świetna strona www, na której znajdziecie fejkowe testimoniale. Wśród nich na przykład wypowiedź szatana, który zdaniem twórców twierdzi, że „i don’t hate it”.

Hellvetica – font na helloween

Hellvetika udowadnia, że projekty poboczne, realizowane przez projektantów w ramach oderwania od pracy zawodowej, nie muszą być robione na poważnie. Krój możecie pobrać stąd. Ostrzegam jednak, że za jego pomocą możecie sprawić, że Wasz znajomy grafik nie zaśnie następnej nocy. Polecam więc stosowanie Hellvetiki z rozwagą!


Posłuchaj nas!