Chcesz być developerem? Oto moje 9 rad dla początkujących, dzięki którym łatwiej mi było osiągnąć cel

Chcesz być developerem? Oto moje 9 rad dla początkujących, dzięki którym łatwiej mi było osiągnąć cel

Opublikowano 15.11.2016 10:31 - 1


Ścieżka programisty to długa i kręta droga. Wiele wymaga ona podjęciu wielu decyzji i postawienia sobie jeszcze większej ilości pytań. Postanowiłem więc zebrać zdobyte do tej pory doświadczenie w nauce programowania i przedstawić je wam w tym artykule. Sam spędziłem wiele czasu przy poszukiwaniu odpowiedzi na niektóre z pytań na które dziś odpowiem. Dodatkowo uzupełnię je radami, których sam kiedyś potrzebowałem i znalazłem na nie odpowiedź.

Nadaję się?

W programowaniu niezwykle ważną kwestią jest umiejętność logicznego myślenia. Bez tego w żadnym języku i żadnej dziedzinie programowania nie osiągniemy sukcesu. Jak sprawdzić oraz ewentualnie rozwinąć tą umiejętność? Uważam, że w moim przypadku największy wkład w jej rozwój włożyła.. Szkoła oraz studia. Mimo wszystko zrozumienie niektórych elementów matematyki wymagało takiej umiejętności, więc wymuszało nauczenie się jej. Natomiast nie zawsze rozwój jej jest możliwy. Nie każdy jest zdolny do wszystkiego, trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Czy posiadasz taką umiejętność? Na to pytanie odpowiedz sobie sam. Jeśli radzisz sobie z podstawowymi problemami logicznego myślenia to być może w przyszłości zostaniesz świetnym programistą.

Obierz cel

Jeśli już jesteś przekonany, że chcesz spróbować swoich sił w programowaniu to obierz swój kierunek w którym chcesz się rozwijać. Musisz zdawać sobie sprawę że programowanie to nie jednoznaczne pojęcie. Kierunków rozwoju ścieżki programisty jest wiele. Przejrzyj internet w poszukiwaniu odpowiedniej dla twojej osoby ścieżki, wybierz ją oraz staraj się uczyć technologii wykorzystywanych w tej dziedzinie. Samą naukę warto rozpocząć od nauki programowania strukturalnego i obiektowego w podstawowych językach takich jak C/C++/Java. Gdyż wiadomości oraz rozumienie zagadnień z tych języków ułatwią nam rozumienie kolejnych bardziej zaawansowanych technologii.

Przyjemność, nie praca

Tutaj warto przytoczyć sformułowanie “Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”. Tyczy się ono nie tylko programowania, natomiast według mnie tej dziedziny szczególnie. Nie jest to zdecydowanie łatwy kawałek chleba, co skutkuje u niektórych nienawiścią do tego typu pracy. Jeśli nie lubisz rozwiązywać ciągłych problemów, a programowanie Cię drażni to lepiej nie idź w to dalej. Lepiej z pewnością nie będzie.

Motywacja

O motywacje w zawodzie programisty nie jest ciężko. Dobrze wiadomo, że zarobki osób pracujących w IT są jednymi z najwyższych. Natomiast bez motywacji do poznawania kolejnych technologii i poszerzania swojej wiedzy z pewnością nie osiągniemy sukcesu. Musimy chcieć uczyć się, poznawać, doświadczać nie tylko dla pieniędzy ale również dla siebie samych.

Organizuj swój czas

Tak, to chyba mój największy problem. Myślę, że nie tylko mój. Organizacja czasu to rzecz konieczna do efektywnej nauki. Bez tej umiejętności nasz rozwój praktycznie będzie stał w miejscu. Zamiast robić bezproduktywne rzeczy każdego dnia jak np. oglądanie telewizji, granie w gry, przeglądanie internetu. Poświęć jak najwięcej czasu na własny rozwój – To Twoja największa inwestycja, SERIO.

Zdrowie fizyczne

Zdecydowanie dziwny podpunkt na tej “liście”, natomiast również ważny. W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi siedzący tryb życia. Natomiast na własnym przykładzie widzę wzrost efektywności mojej nauki wraz ze wzrostem aktywności fizycznej. Na ten temat powinien wypowiedzieć się lekarz, aczkolwiek ja polecam choć trochę czasu poświęcić na ruch!

Wytrwałość

Programowanie to niezwykle niewdzięczna dziedzina. Ciągłe Bugi, błędy itp. zniechęcają początkującego do dalszego zaprzyjaźniania się z technologiami. Doświadczył tego chyba każdy dev. Nie ma natomiast powodu do nerwów, to że coś nie działa to normalne dla początkujących, a nawet tych bardziej zaawansowanych Developerów. Postaraj się znaleźć rozwiązanie w internecie, dzięki temu nauczysz się zdecydowanie więcej, niż jeśli porzucisz projekt! Właściwie jeśli miałbym określić naukę programowania jednym zdaniem to użyłbym sentencji: “Nauka na błędach”.

Studia?

Na to pytanie szerzej odpowiedziałem w jednym z poprzednich materiałów. Natomiast z doświadczenia widzę, że jest to jedynie szerokie pojęcie informatyki i bez wkładu własnej pracy nie mamy szansy liczyć na posadę. Równie dobrze w dzisiejszych czasach możemy poświęcić czas na naukę danych technologii samemu i dostać wymarzoną pracę bez tzw. “papierka”.

Zrozum, a nie poznaj

Według mnie zrozumienie to kluczowa kwestia w dziedzinie programowania. Oszem nie jest to proste. Łatwiej nauczyć się danego schematu niż zrozumieć mechanizm działania. Natomiast jest to jeden z wyznaczników dzielących programistę od dobrego programisty. Rozumiejąc programowanie jesteś w stanie rozwiązać zdecydowanie bardziej zaawansowane problemy niż znając same schematy bez wiedzy fundamentalnej. Poznanie mechanizmu działania języka programowania jest niezmiernie ważne. Oczywiście, zajmie to zdecydowanie więcej czasu niż samo poznanie semantyki lecz zaowocuje lepszymi efektami naszej pracy.

Podsumowanie

W 700 słowach odpowiedziałem na pytania i kwestie z własnego punktu widzenia który kształtuję już ponad od roku. Podsumowaniem może być zebranie wszystkich nagłówków użytych w tekście. Sprawdź czy się nadajesz, obierz swój cel, czerp przyjemność, miej motywacje, organizuj czas, dbaj o zdrowie, bądź wytrwały, rozważ studia oraz zrozum programowanie, a gwarantuje Ci, że zostaniesz programistą, których tak bardzo brakuje na rynku pracy.

Autor: Radosław Bogusławski

Wieści z Rozładowani.pl