Lornetka Swarovski Optik AX Visio to kolejne z innowacyjnych urządzeń, które pojawiło się na targach CES 2024 w Las Vegas. Tym razem to propozycja dla fanów ornitologii.

Obecność zaawansowanych modułów sztucznej inteligencji w wielu, nawet – z pozoru prostych urządzeniach lub aplikacjach – nie powinno już nikogo dziwić. Zwykły asystent Google potrafi zdziałać cuda, kiedy potrzebujemy cennych informacji. Obiektyw Google z kolei pomoże nam w identyfikacji przedmiotów, czy okazów fauny i flory, które spotykamy w lesie. Sam testowałem, kiedy byłem ciekaw, jak poradzi sobie z rozpoznawaniem grzybów. Całkiem spoko. Jednak użyteczność tego narzędzia ma jedynie sens, kiedy fotografujemy coś z bliskiego ujęcia. Co na to entuzjaści ptaków, szybujących wysoko na niebie?

//dzisiaj na dailyweb

Wersja oszczędna, ale mniej dokładna – instalacja aplikacji rozpoznającej odgłosy ptaków. Wersja dużo bardziej kosztowna – Lornetka Swarovski Optik AX Visio! Nie jest ona co prawda jeszcze dostępna na rynku, ale producent zaprezentował ten sprzęt na targach CES 2024 i zdecydowanie mają oni moją uwagę!

Lornetka Swarovski Optik AX Visio to pierwsze tego typu urządzenie na świecie

Lornetka Swarovski
Ta zgrabna lornetka rozpozna ptaka. I nie mam na myśli polskiego wokalisty

Lornetka Swarovski Optik AX Visio, zaprojektowana przez Marca Newsona wygląda i działa jak standardowa lornetka z najwyższej półki, ale dzięki wsparciu sztucznej inteligencji potrafi rozwiać wątpliwości obserwatorów ptaków na temat oglądanego gatunku. Jak dokładnie działa to urządzenie? Na targach CES 2023 sprawdziła to Jennifer Pattison Tuohy z portalu The Verge. Producent miał też nie lada orzech do zgryzienia, bo hala nie słynie ze znajdujących się tam zwierząt, dlatego w ramach prezentacji zastosowano imitację w formie kartonowego kształtu na szczycie słupa.

Kiedy ptak był w centrum uwagi, nacisnęłam przycisk i wypełniłam czerwony okrąg, gdy lornetka przetworzyła obraz. W ciągu około pięciu sekund na ekranie pojawiła się nazwa  – Pustułka amerykańska. Większość ptaków porusza się szybko, więc pięć sekund wydawało mi się zbyt długim procesem, ale technologia napędzana zintegrowanym systemem operacyjnym i rozpoznawaniem obiektów oraz pokładową jednostką przetwarzającą neurony jest niezaprzeczalnie fajna.

Lornetka Swarovski Optik AX Visio pozwala na identyfikację ponad 9000 gatunków!

Lornetka Swarovski

Wynika z tego, że nawet krótkie naciśniecie przycisku, spowoduje identyfikację. System jest w stanie rozpoznać ponad 9000 gatunków ptaków i innych zwierząt leśnych. Lornetka ma wymiary 10 cm x 32 cm z polem widzenia 1000 jardów, zachowując przy tym krystalicznie czysty obraz.

Co więcej – Lornetka Swarovski Optik AX Visio pozwala na robienie zdjęć i kręcenie filmów za pomocą wbudowanego obiektywu 13 MP i kamery 1080p. Oferuje 10x zoom. Czas działania na baterii – w zależności od aktywności użytkowania – od 2 do 15 godzin. Pliki można bezprzewodowa przesyłać do smartfonów za pomocą aplikacji Swarovski Optik Outdoor.

Inteligentna lornetka trafi na rynek już za miesiąc, ale tania nie będzie

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Wbudowany GPS pozwoli użytkownikowi na zapoznanie się z terenem i sprawdzenie, jakie gatunki ptaków oraz zwierząt leśnych można znaleźć w danej lokalizacji. Interesującą funkcją jest Udostępnianie odkryć, która oferuje wyświetlanie znaczników strzałek w wizjerze, dzięki czemu można przekazać lornetkę innej osobie. Może ona odkryć miejsca, w których ty widziałeś coś wartego zapamiętania. Nic tylko ruszyć na wycieczkę!

[CES 2024] Rabbit R1 współprojektowany przez teenage engineering to najfajniejszy asystent fizyczny AI, jaki widziałem

Trzeba jednak mieć świadomość, że Lornetka Swarovski Optik AX Visio nie należy do najtańszych sprzętów. Jest to debiutująca technologia – takiej na rynku jeszcze nie było, a więc cena jest adekwatna do możliwości. Ma kosztować 4799 dolarów. Na polskiej stronie producenta widnieje już pełen opis, specyfikacja i cena w złotówkach. W naszym kraju za lornetkę zapłacimy 21 700 zł. Premiera: Luty 2024 roku.