Cenisz wydajność i niezależność? Czas pomyśleć o VPS

Cenisz wydajność i niezależność? Czas pomyśleć o VPS

Opublikowano 1.03.2017 9:01 -


Jeśli nie posiadasz własnego domowego czy firmowego serwera, przy tworzeniu strony, sklepu czy aplikacji webowej zawsze trzeba pomyśleć o hostingu – zarezerwowanej dla nas przestrzeni na serwerze, gdzie nasz projekt znajdzie swoje miejsce i będzie dostępny w Internecie. Niezwykle ważne w dobieraniu hostingu jest wybranie właściwej, skrojonej na indywidualne potrzeby oferty, a te znacznie różnią się od siebie. Rozróżnia się kilka typów hostingu, a skupię się na dwóch – hostingu współdzielonym (wirtualnym) oraz VPS, stąd też małym celem tego tekstu będzie właśnie pokazanie różnic między nimi i wskazanie tego właściwego na konkretne potrzeby.

Hosting współdzielony to przede wszystkim prostota w użytkowaniu i niska cena. Dla kogo jest przeznaczony? Jeśli masz stosunkowo prostą stronę internetową, bloga, prowadzisz małą firmę lub uruchamiasz prosty biznes w sieci – jest to rozwiązanie dla Ciebie. Co jednak jak będziesz chciał zrobić coś więcej, co potrzebuje jeszcze więcej możliwości i wydajności? Tu właśnie pojawia się problem. Hosting współdzielony gwarantuje przestrzeń na pliki i bazy danych oraz liczne skrypty, jednak nie otrzymuje się gwarancji wysokiej wydajności i możliwości swobodnego rozbudowywania możliwości naszej usługi. Spowodowane jest to samą konstrukcją tej usługi, która w jednym momencie na serwerze hostującego obsługuje dziesiątki użytkowników w tym samym czasie.

Z pomocą przychodzi VPS – Virtual Private Server czyli serwer wirtualny, rozwiązanie dające użytkownikowi dostęp do przestrzeni gwarantującej, nie tylko miejsce na dane, ale również konkretną wykupioną wcześniej wydajność serwera – CPU oraz RAM. To trochę jak poruszanie się własnym samochodem, mając na uwadze, że można było poruszać się taniej w zatłoczonej komunikacji miejskiej. Podkreślić jeszcze warto, że w VPS istnieje możliwość instalacji własnego oprogramowania i dostęp do poziomu administratora systemu (root) na którym pracuje serwer.

Wady? Na pewno nie jest to usługa przeznaczona dla osób bez jakiejkolwiek znajomości obsługi serwera i podstaw jego administracji. Kolejnym minusem, szczególnie na początku biznesu jest cena, która często jest wyższa od „tradycyjnego” hostingu, choć jest to zrozumiałe, gdyż otrzymujemy usługę mającą o wiele więcej możliwości.

Więc jak wygląda to kosztowo względem możliwości? Jedną z najlepszych ofert na polskim rynku przedstawia firma SeoHost.pl. Promowana oferta za wirtualny serwer z zainstalowaną dowolną dystrybucją systemu Linux, 1GB pamięci RAM, procesorem 3Ghz, pojemnością dysku twardego 100GB okraszona ceną 25zł netto miesięcznie przy zakupie na rok wygląda naprawdę przyzwoicie.

Warto dodać, Seohost.pl ma również pakiet z dyskami SSD. Dyski tego typu są ponad 10 razy wydajniejsze niż dyski HDD, jednocześnie cechują się od nich mniejszą awaryjnością. Witryny internetowe postawione na serwerach VPS z dyskami SSD to nie tylko zwiększone prędkości generowania stron, ale też znaczący wzrost szybkości wykonywania operacji na bazach danych.

Co oprócz tego w ofercie? Ochrona przed atakami DDOS dzięki rozwiązaniu firmy Radware, skalowalność pakietu – w każdym momencie można zmienić przydzielone zasoby do serwera oraz elastyczne rozliczenia, które można opłacać w cyklach miesięcznych, półrocznych czy rocznych.

Wieści z Rozładowani.pl