Została ona aktualnie wdrożona do pięciu kategorii, są to: Filmy, Gry, Książki, Muzyka, Telefony komórkowe. To jednak nie koniec, zapowiedziano wprowadzenie Kup na Ceneo także do pozostałych działów.

Możliwość dokonywania zakupów bezpośrednio na stronie porównywarki to bardzo innowacyjne posunięcie ze strony Ceneo. Prace nad „KUP NA CENEO” trwały miesiącami – wszystko po to, aby dostarczyć użytkownikom wygodne narzędzie do zakupów on-line, a sklepom zaoferować dodatkowe źródło pozyskiwania przychodów.

Czy oby na pewno Ceneo kieruje się dobrem sklepu i klienta?

– Dokonywanie zakupów przez Ceneo.pl jest bardzo wygodne, wystarczy jedynie wypełnić prosty formularz, nie ma konieczności rejestracji. Użytkownik kupując bezpośrednio na Ceneo może zalogować się danymi z serwisu Allegro bądź zrobić zakupy bez logowania – mówi Michał Skawiński z Ceneo.pl – Użytkownik na każdym etapie dokonywania zakupów dostaje przejrzystą informację dotyczącą kosztów przesyłki, ile otrzyma przesyłek, z kim należy się kontaktować w przypadku pytań. Opłata za zamówienie może być dokonana przy odbiorze lub poprzez system szybkich płatności – PayU – dodaje.

W trakcie zapoznawania się z tą informacją pojawiło się od razu pytanie: Skoro będę mógł kupić wybrany produkt bezpośrednio za pomocą Ceneo, to po co mi w takim razie oferty pozostałych sklepów? Ceneo uspokaja, że pod nową funckojonalnością będzie znajdował się podmiot prowadzący sklep internetowy, oferujący wskazany produkt. Kryterium wyboru ma być dostępność towaru a przede wszystkim pozytywne opinie klientów. Nie ma niestety informacji, czy będzie to stałe przypisanie do konkretnego sklepu czy dynamiczne.

Sprawdziłem jak to wygląda w rzeczywistości. Pierwszy lepszy przedmiot, film pt. Jak zostać królem Blu-Ray, cena Kup z Ceneo: 74,90zł (kryje się za nią sklep punkt44.pl). Są oczywiście znacznie niższe oferty, zaczynają się od 59,99zł (muve.pl, produkt także dostępny). Skoro cena produktu Kup z ceneo jest droższa, to prawdopodobnie kwestia opinii o sklepie. Sprawdźmy i to:

– punkt44.pl (kryjący się pod ofertą Kup z Ceneo) – cena: 74,90zł,  ilość opinii: 88, klientów polecających ten sklep: 88%

– muve.pl (jedna z najniższych ofert) – cena: 64,99zł, ilość opinii: 212, klientów polecających ten sklep: 91%

Wnioski? Skoro Ceneo wstawia ofertę sklepu, który cieszy się największym zaufaniem to dlaczego w tym pierwszym wybranym przypadku punkt44.pl jest uhonorowany chociaż wszystkie statystyki (łącznie z ilością klientów polecających sklep) są znacznie gorsze od serwisu muve.pl?
Wnioski do wyciągnięcia zostawiam Wam.