Captcha - nie musi irytować

Captcha – nie musi irytować

Opublikowano 1.06.2011 8:33 Aktualizacja: 1.06.2011 8:34 -


Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak irytujące może być przepisanie kodu Captcha z nieczytelnego obrazka. Wszystkiemu przyświeca cel zapewnienia bezpieczeństwa przed niechcianymi robotami. Czy jednak nie da się znaleźć złotego środka, by i automaty sobie nie dały rady a by użytkownik nie wyrywał sobie włosów? Wydaje mi się, że taki kompromis to nic trudnego.

W świecie internetu jest kilka ciekawych rozwiązań, które gołym okiem są bardziej wygodne dla samego użytkownika a jak zapewniają ich twórcy nie do złamania przez automat. Kilka najciekawszych propozycji postaram się przytoczyć z krótkim opisem.

Draggable Captcha

Założeniem tego skryptu jest by użytkownik udawadniając iż nie jest robotem, ułożyl w odpowiedniej kolejności dostępne litery alfabetu. Całość działa na zasadzie drag’n’drop i oparte jest o jQuery.

 

Interfejs

Demo | Pobierz

Ajax Fancy Captcha

Kolejna propozycja, działanie zbliżone do poprzedniego skryptu z tą różnicą, że w tym wypadku przeciągamy zadany element w odpowiednie miejsce. Przykład, na poniższym obrazku – należy przeciągnąć i upuścić nożyczki by móc przejść do kolejnego kroku:

Wygląd Ajax Fancy Captcha

Demo | Download

Wtyczkę można w każdej chwili uruchomić dla swojego WordPressa, gdyż występuje także jako wtyczka. Autor także zaznacza, ze przetłumaczenie skryptu jest banalne do wykonania, wystarczy wy-edytować odpowiedni plik.

slideLock

Najprostsze możliwe rozwiązanie. By przejść pomyślnie przez weryfikację – należy przeciągnąć suwak na pole “unlock”. Spodoba się chyba najbardziej posiadaczom telefonów z literką “i” z przodu ;)

Interfejs slideLock

Demo | Download

Sexy Captcha

Kolejny skrypt, który działa na zasadzie drag’n’drop – tym razem będziemy musieli poćwiczyć układanie puzzli. Należy wybrać odpowiedni kształt figury i dopasować ją do szablonu – jak za dawnych dzięcięcych lat ;)

SexyCaptcha

Demo | Download

Mam nadzieje, że powyższe propozycje przypadły do gustu. Jestem przekonany, że Captcha nie musi być przykrą koniecznością a wręcz przeciwnie – można poćwiczyć nawet zdolności manualne ;)

Wieści z Rozładowani.pl