Canva to świetne urządzenie, z którego osobiście bardzo często korzystam. Jest świetnym programem między innymi dla blogerów, którzy w prosty, intuicyjny sposób chcą wzbogacić swoje treści pisemne ładnie wyglądającą grafiką, co szczególnie  przydaje się, gdy prowadzą konto na Instagramie. Podczas wydarzenia Vista Create firma ogłosiła wprowadzanie nowych funkcji.

Sam zacząłem moją przygodę z Canvą jakieś dwa-trzy lata temu, gdy musiałem stworzyć grafikę wyróżniającą swojego podcastu. Na dobre powróciłem rok temu, kiedy zakładałem swojego bloga filmowego na Facebooku.  W prosty, intuicyjny sposób stworzyłem logo, szablon do grafik recenzji czy obrazków wyróżniających innych treści. Bardzo przydatne urządzenie, szczególnie kiedy chcemy wyróżnić się na Instagramie. Na DailyWeb również często korzystam z dobrodziejstw Canvy, a wygląda na to, że firma ma jeszcze parę pomysłów, jeśli chodzi o rozwój i ułatwienie życia swoim odbiorcom.

R E K L A M A

Canva

Canva Prezentacje i rozwój tego narzędzia

Australijska firma Canva zadebiutowała na rynku w 2013 roku i w tym czasie osiągnęła niesamowitą pozycję na rynku. W 2021 roku została wyceniona na 40 miliardów dolarów. W lutym tego roku połączyła się z Flourish – aplikacją, służącą do wizualizacji danych. Pierwsze kroki w tym kierunku już zauważyłem jakiś czas temu, kiedy dodany został nowy szablon „Prezentacje” czy „Plansze”. Widać było, że Canva planuje tworzenie bardziej skomplikowanych graficznych analiz, tabelek czy wykresów.

Teraz do tej opcji ma zostać dodana funkcja zdalnego sterowania, która umożliwi prezenterom podłączanie innych urządzeń (np. telefonu) w celu wykorzystania ich jako wirtualnego pilota. To ewidentny efekt połączenia się z Flourish i duży krok do przodu, uławiający pracę podczas spotkań biznesowych. Jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało w praktyce i z pewnością chętnie przetestuje tę opcję.

Z mojej perspektywy pracy kinooperatora, kiedy na wydarzeniach dodatkowych potrzebny jest laptop z prezentacją to najpowszechniejszym urządzeniem, jest Power Point. Kto wie – może będzie miał konkurencję?

Canva

Canva Dokumenty i inne nowe funkcje

Nie tylko Power Point od Windowsa może mieć konkurencję, bo poza prezentacjami Canva firma ma wprowadzić Dokumenty Canva, co jest oczywistym odpowiednikiem Dokumentów Google. Kolejna nowa, interesująca opcja, która kompaktuje wszystkie usługi w jednym miejscu. Funkcja drukowania ma zostać rozszerzona, a z graficznych unowocześnień mamy mieć szybką możliwość usunięcia tła w filmach. I na sam koniec wielce zagadkowe zagadnienie, jakim jest tworzenie stron internetowych.

Canva nową konkurencją dla Dokumentów Google?

Czy Canva poprzez wprowadzanie nowych funkcji i udogodnień chce konkurować z Google czy pakietami Office? Według tego co powiedział Cliff Obrecht, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Canva, w wywiadzie dla TechCrunch nie to jest celem.

Nie próbujemy konkurować bezpośrednio z Dokumentami Google. Nasze produkty są z natury wizualne, więc bierzemy pod uwagę aspekt wizualny – jak wygląda wizualny dokument? Jak zamienić ten nudny dokument, który jest w całości oparty na tekście, w coś angażującego? Produkty pakietu roboczego Canva są interoperacyjne — więc jeśli tworzysz prezentację, możesz również przekształcić ją w dokument lub witrynę internetową.

Te wszystkie unowocześnienia, które miały już miejsce i te, które zauważymy w przyszłości mają na celu zbliżenia marki w stronę organizacji, oczywiście nie pomijając indywidualnego odbiorcy. Na te temat również powiedział parę słów:

Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy głównie nad nową erą Canvy. Canva zawsze bardzo przypominała indywidualny produkt, który głęboko wnika w miejsce pracy. Ale nigdy tak naprawdę nie wprowadziliśmy tego pakietu roboczego, który byłby odpowiedni dla organizacji.

Canva
Przykłady szablon PLANSZE w programie Canva

 

Jestem ciekaw kierunku, w którym Canva idzie i jak to będzie wyglądało podczas użytkowania. Ja sobie chwalę prostotę działania programu, który można użytkować również poprzez przeglądarkę. Wersja Premium daje nam dużo więcej funkcji, jak zmiana rozmiaru pobranych treści oraz dużo większą ilość różnych szablonów i grafik. Czy te nowe usprawnienia będą dostępne w podstawowym planie? Czas pokaże – ja jestem najbardziej zaintrygowany Dokumentami Canva i tworzeniem stron internetowych. Na pewno przetestuje, jak tylko będą dostępne.

Canva zmienia logo!