Canon zamyka usługę Irista - w zamian darmowe 2 miesiące Adobe Lightroom

Canon zamyka usługę Irista - w zamian darmowe 2 miesiące Adobe Lightroom

Opublikowano 4.11.2019 7:57 -


Nie wiem, jak wielu spośród naszych czytelników to użytkownicy serwisu Canon Irista, ale warto by wiedzieli, że Canon zamyka tę usługę.

Dla miłośników japońskiego producenta sprzętu fotograficznego (i nie tylko fotograficznego) ten rok był bardzo owocny. Zobaczyliśmy Canona EOS RP, 90D,  M6 Mark II, G5 X Mark II, G7 X Mark III, dwa aparaty natychmiastowe z serii Zoemini, oraz kamerę dla aktywnych Ivy. Było też kilka nowych obiektywów i cała masa innego sprzętu. Początek przyszłego roku nie będzie jednak tak wesoły.

Serwis Irista zostanie zamknięty 31 stycznia 2020 roku.

W zamian Adobe Lightroom na dwa miesiące

Jak już wspomniałem, nie wiem, czy korzystaliście z tego serwisu (jeśli tak, dajcie nam o tym znać). Niektórzy z „Canoniarzy” żartują, że było ich w naszym kraju tylko kilku. Ja w takim razie znam ich wszystkich (mimo iż nie byłem jednym z nich). Kilku moich kolegów wychodzi z założenie, że każdy „darmowy kawałek chmury” jest na wagę złota i korzystało z Irista.

Canon Irista to platforma, dzięki której wszystkie Twoje zdjęcia — czy to z komputera, aparatu, telefonu, tabletu czy mediów społecznościowych — zostaną zgromadzone w oryginalnej jakości, ich duplikaty usunięte i otrzymają automatyczne etykiety (według aparatu, obiektywu i zawartości zdjęć). Twoje wspomnienia będą zawsze pod ręką - możliwe do przeglądania na każdym urządzeniu - łatwo je udostępnisz jako prywatne galerie lub piękne książkowe albumy.

Niestety, Canon poinformował kilka dni temu, że zamierza wygasić usługę. Nie podano informacji, dlaczego zdecydowano się na podobny krok. Wolę też nie zgadywać, czy związane jest to z nikłym zainteresowaniem użytkowników, czy może ze zbyt dużymi kosztami związanymi z utrzymaniem serwisu. W każdym razie przekazana informacja mówi, że firma nie przewiduje otwarcia podobnej usługi w najbliższym czasie i skupi się na innych swoich produktach — Canon Image Gateway oraz Canon Camera Connect. Szkoda, bo bezpłatne 15 GB przestrzeni w internetowym dysku Canona było całkiem miłym bonusem.

Na osłodę pozostaje fakt, że Canon zdecydował się na rekompensatę — wszyscy użytkownicy usługi Irista dostaną roczną subskrypcję programu Adobe Lightroom (1 TB), której dwa pierwsze miesiące będą gratis.

Więcej informacji uzyskacie na stronie serwisu Irista.

Żródło: informacja prasowa.

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]