Wprost z Japonii docierają do nas nowe informacje o bagnecie Canon RF i rozmowach na temat komercjalizacji i otwarcia mocowania RF.

Od kilku miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Canona RP, czyli najtańszego na rynku bezlusterkowca z pełną klatką. Aparat ma kilka wad, ale w budżecie, w którym chciałem się zmieścić, nie było sensownych alternatyw. Zwłaszcza że od lat fotografowałem Canonami i niekoniecznie chciałem szukać innego systemu.

//dzisiaj na dailyweb

Jednym z argumentów za wyborem właśnie tego body było nowe mocowanie Canon RF, czyli zaprojektowany zupełnie od zera następca prawie 30-letniego systemu EF. RF wyposażono w 12 styków łączności z bagnetem (przy 8 w modelach EF), co umożliwia znacznie szybszą komunikację oraz większą przepustowość dla transferu danych. Obiektywy wyposażone w bagnet RF pozwalają na szybsze śledzenie i lepszą stabilizację, a Canon ciągle dopracowuje paletę szkieł do tego systemu, prezentując istne cuda, takie jak 28-70 mm f/2 L czy 24-105 mm f/2.8.

Alternatywne obiektywy na Canon RF coraz bliżej?

obiektywy Canon RF
Być może już wkrótce kupimy obiektywy Canon RF od innych producentów

Kupując aparat, wyposażyłem się w obiektyw RF 50 mm f/1,8 STM, czyli nową wersję jednego z najpopularniejszych obiektywów w historii. Szybko dokupiłem do niego jeszcze Canona RF 35 mm f/1,8 IS STM Macro, który może pochwalić się 5-stopniową stabilizacją i znacznie skróconym dystansem ostrzenia przy zachowaniu niewielkich wymiarów i wagi. Te budżetowe obiektywy są znacznie lepsze od swoich poprzedników, ale też droższe, więc z zazdrością spoglądam na fotografów, którzy mogą sobie kupić szkła innych firm, takich jak Tamron czy Sigma. Często są one niewiele gorsze od firmowych odpowiedników, a można je kupić znacznie taniej. Niestety, ale nie na bagnet RF.

Jak wynika z rozmowy portalu Mynavi z Tsuyoshi Tokura (Senior Managing Executive Officer odpowiedzialny za Canon Imaging Group), być może wkrótce doczekamy się zmian. Mężczyzna potwierdził, że Canon prowadzi rozmowy z zewnętrznymi producentami obiektywów na temat komercjalizacji i otwarcia mocowania RF. Tokura powiedział, że „Komunikacja z zewnętrznymi producentami jest głębsza od tej z początkowego etapu” i ujawnił, że prowadzą oni bardziej aktywne interakcje niż wcześniej. Nie otrzymaliśmy wprawdzie żadnej daty dotyczącej możliwego wejścia firm trzecich na rynek obiektywów RF, ale Tsuyoshi Tokura zapewnia, że negocjacje są bliżej końca.

Canon z 3 nowymi obiektywami i adapterami dla systemu RF. Znajdzie się tu coś dla każdego

Trzymam mocno kciuki za otwarcie systemu Canon RF na alternatywne firmy, bo choć nowe obiektywy Canona są świetne, są też drogie. Przygarnąłbym takie 24-70/2.8 w cenie serwowanej przez markę Sigma, a nie Canon, albo sigmowskie 85 czy 105 1.4 z linii art. Ahh. Rozmarzyłem się.