Canikon, czyli obiektywy Canona z korpusami Nikona i działającym autofocusem

Canikon, czyli obiektywy Canona z korpusami Nikona i działającym autofocusem

Opublikowano 27.02.2019 13:56 -


Wiekowa jak rynek lustrzanek walka Nikonowców z Canonierami trwa nieprzerwanie. A co jakby połączyć siły obu stron? Firma Kipon, słynąca z różnego rodzaju adapterów proponuje niespotykane dotąd rozwiązanie.

Adapter pozwalający zamocować obiektywy z bagnetem Canon EF do aparatów Nikona, z zachowaniem funkcji automatycznego ustawiania ostrości.

Pierwszy na świecie

Do tej pory nie było to możliwe, gdyż wszelkiego rodzaju adaptery Canon EF – Nikon F nie posiadał funkcji autofocus. Podobnie z najnowszymi bagnetami EOS R i Nikon Z. Firma Kipon, produkująca obiektywy oraz różnego rodzaju adaptery, podniosła tę rękawicę i zaprezentowała Canikon.

Canon EF na Nikonach Z6 i Z7

Jest to adapter pozwalający na zamocowanie obiektywów Canon EF do korpusów Nikon Z6 i Z7, zachowując funkcje autofocusa. Działać mają także obiektywy innych producentów, oferujących szkła z tym mocowaniem, tacy jak Sigma czy Tamron.

Kim jest Kipon?

Kipon od 10 lat produkuje różnego rodzaju adaptery, oferując ich różne warianty, dla szerokiej gamy bagnetów, m.in.: EOS R, Nikon Z, Leica M, Leica R, M42, Rollei QBM, Minolta MD, Pentax K, Contax/Yashica, Canon FD, Canon EF, Olympus OM oraz Mamiya 645.  Tylko te pozwalające na podłączenie obiektywów Canon EF do aparatów z bagnetami M4/3 lub Sony E posiadały możliwość automatycznego ustawiania ostrości oraz przenoszenia danych EXIF. Producent stworzył także kilka stałoogniskowych manualnych obiektywów na bagnet EOS R oraz Nikon Z.

Oficjalna premiera

Póki co producent nie podał więcej szczegółów, nie znana jest także cena. Adapter ma zostać zaprezentowany w czasie targów CP + 2019 Yokohama, które zaczynają się 28 lutego 2019 w Japonii.


Autorem artykułu jest Krzysztof Pacholski.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację