Calmly - interesujący edytor do tworzenia tekstów... w przeglądarce

Opublikowano 16.12.2016 10:24 Aktualizacja: 16.12.2016 10:29 - 3


Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił z zewnętrznymi edytorami tekstu. To nie dlatego, że TinyMCE w WordPress jest zły, ale dlatego, że zewnętrzne rozwiązania z pewnością dają dużo więcej możliwości. Na pierwszy ogień poszedł iAWriter z którego korzystam już od kilku tygodni i co do którego mam pewne przemyślenia (podziele się wkrótce), potrzebowałem czegoś analogicznego, niezależnego od MacOS. Dziełem przypadku trafiłem na Calmly Writer.

W zasadzie patrząc na możliwości, to nie odbiegają one stanowczo od tego co oferuje iAWriter, wszystkie rozwiązania są bardzo zbliżone. Największą różnicą jest przede wszyskim fakt, że Calmly jest także dostępny w wersji przeglądarkowej, zupełnie za darmo, a to atut ogromny.

calmly2

Osobiście jestem fanem trybu dark mode, czyli takiego, które mniej męczy oczy, zmieniając kolor tła na ciemny i zmieniając kolor fontu na jasny. W przypadku Calmly wypada ten tryb nieco gorzej, mam wrażenie że kontrast między tłem a kolorem fontów jest zbyt duży. Fonty powinny być zdecydowanie ciemniejsze. Co ważne jest także tryb wspomagający skupienie, które wyciemnia akapity, które znajdują się nad stworzoną treścią. Według mnie zdecydowanie lepiej wypada rozwiązanie z iA Writer, który wygasza nie tylko akapity ale także już stworzone zdania, w akapicie, który aktualnie tworzymy.

Bardzo fajnym rozwiązaniem jest toolbar, który pojawia się przy zaznaczeniu tekstu. Za jego pomocą możemy stworzyć nagłówki, pogrubienie czy pochylenie tekstu. Przydatne i funkcjonalne, a dla bardziej zaawansowanych pozostaje do dyspozycji stosowanie Markdown, z którym Calmly sobie także doskonale radzi.

calmly1

W samym edytorze przegląarkowym mamy do dyspozycji wszystkie standardowe opcje zmiany rodzaju fontu, jego wielkości czy szerokości akapitów (kolorów brakuje). Inną dość smaczną ciekawostką dla gadżeciarzy jest możliwość włączenia liczników, które zaprezentują ilość wytworzonych znaków czy potencjalny czas, który będzie potrzebny do przeczytania tekstu. Prawdziwą gratką zaś jest możliwość włączenia dźwięków maszyny do pisania, gorąco polecam. Doskonale mobilizuje do pisania ;-)

Twórcy oddali nam także do dyspozycji możliwość stwosowanie skrótów klawiszowych, których w tego typu edytorach są naprawdę wygodne:

Ctrl -Zoomout to get an overview of your writing
Ctrl UGet the HTML code of your document
Ctrl PPrint
Ctrl BMake text bold or remove bold formatting
Ctrl IMake text italic or remove italic formatting
Ctrl FSearch within your document
Ctrl OOpen document
Ctrl SSave
F11 or Cmd Shift FTurn on/off Full Screen
Ctrl ZUndo
Ctrl Shift ZRedo
Ctrl VPaste
Ctrl Shift VPaste without formatting

 

Podsumowując Calmly zapowiada się naprawdę smacznie. Z mojego punktu widzenia największą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim darmowy edytor dostępny z poziomu przeglądarki. Warto dodać, że edytor bez problemów poradził sobie także ze skopiowanie gotowej tabelki do treści, formatując ją automatycznie tak, by była możliwie najbardziej czytelna. Brakuje mi możliwości zapisywania tekstów w samej przeglądarce lub chociaż automatycznego zapamiętywania, w zamian tego możemy pobrać tekst na dysk, poprzez opcje eksportowe. Przydałoby się także nieco usprawnić wspomniane kontrasty fontów w stosunku do tła lub dać możliwość zmiany kolorów użytkownikowi, ale dźwięk maszyny do pisania wynagradza wiele. Tym bardziej, że całość mamy do dyspozycji za darmo.

Wieści z Rozładowani.pl