Gdynia i Gdańsk różnią się od siebie mocno. Z moich obserwacji wynika miliony powodów dla których Gdańsk jest lepszy od Gdyni i na odwrót. Mieszka mi się w popularnej śledziowni bardzo dobrze, lubię to miasto. Kontrastowa betonownia (nie wiem dlaczego akurat tak, pewnie od dzielnicy pełnej bloków z wielkiej płyty – Zaspy?) też wypada świetnie. Mam tą komfortową sytuację, że jestem codziennie w każdym z trzech miast. W Gdyni mieszkam, w Gdańsku pracuje, a przez Sopot codziennie przejeżdżam i to dwukrotnie. Polecam taki układ ;-)

Na co dzień mieszkamy w Krakowie i z tego punktu patrzymy na Gdynię. Ta relacja stała się punktem wyjścia do pracy nad projektem. Gdynię i Kraków różni prawie wszystko: położenie, jakość powietrza, architektura. Z naszej perspektywy Gdynia ma to do czego tęsknimy na co dzień. Chcieliśmy dać sobie i innym chociażby tego namiastkę.

Bohaterzy dzisiejszego wpisu, mimo że są z Krakowa, to jasno określają swoje trójmiejskie predyspozycje, wskazując jednoznacznie Gdynię jako swojego faworyta. W tym celu powstała strona, która nosi nazwę Radio Węzeł. Ot pomnik w postaci internetowej. Na czym polega oryginalność pomysłu? Wchodząc na stronę, możecie wybrać którego fragmentu Gdyni chcecie posłuchać. Do wyboru plaża pod Klifem, Kępa Redłowska lub port w Gdyni.

Magii dodaje fakt, że autorzy naprawdę dołożyli starań by dźwięk zarejestrowany w tych miejscach był możliwie zbliżony do tego jakbyśmy byli na miejscu. Wszystko za sprawą bardzo sprytnie stworzonych urządzeń rejestrujących dźwięk:

[quote cite=”radio-wezel.pl”]Urządzenie nagrywające zostało skonstruowane tak, aby odbierać dźwięk w sposób w jaki słyszy je człowiek. Forma odzwierciedla głowę człowieka. Umieszczone na wysięgnikach mikrofony oddalone są od siebie tak jak uszy. Dysk z gąbką naśladując właściwości skóry twarzy tłumi i rozprasza dzwięki oraz pozwala na ich stereofoniczną percepcję.[/quote]

Brzmi dumnie? To fakt, jeśli jeszcze dodamy do tego to:

[quote cite=”radio-wezel.pl”]W skrzynce umieszczone jest urządzenie które przetwarza dźwięki i transmituje je na żywo przez sieć.Dzięki temu słuchając dźwięków Radia Węzeł ma się wrażenie jakby było się na miejscu.[/quote]

Tutaj niestety magia znika, bo wedle moich ustaleń, to pod konkretnymi przyciskami kryją się zaszyte na stałe gotowe utwory w formacie .mp3. By mieć jednak pewność, przed chwilą mieliśmy potężny deszcz w Gdyni, a tam dalej sielanka, no ale kto by się przejmował takimi drobiazgami?

Za całą stroną stoi para projektantów ze wspomnianego Krakowa. Bardzo fajna inicjatywa, którą należy chwalić i która z pewnością wpływa świetnie na promocję rejonu. Mnie zastanawia mocno przekornie, kiedy ktoś odważy się zrobić dźwięki późno-wieczornego Sopotu (najlepiej w weekend). To musiałaby być mocna rzecz!

Brawo dla autorów, oby więcej takich inicjatyw.


Posłuchaj nas!