Cała Polska słucha Gdyni - oryginalny pomysł na stronę

Cała Polska słucha Gdyni – oryginalny pomysł na stronę

Opublikowano 21.07.2015 20:08 - 10


Całe życie w Gdańsku, a od 6 lat farbowany gdynianin. Jeśli do tego dorzucimy jeszcze trochę Sopotu, to mamy Trójmiasto. Miejsce w którym spędziłem swoje całe życie i które uwielbiam, ze względu na te trzy składniki tak bardzo różne od siebie. Zawsze dziwiłem się znajomym, którzy bez chwili zawahania byli w stanie przyjąć pracę czy to w stolicy czy w inny miejscu w kraju, porzucając wszystkie swoje przyzwyczajenia, znajomych, ulubione knajpki. Dla mnie sprawa niepojęta z dwóch powodów. Jeden poznaliście wyżej, a drugi to że zwyczajnie uwielbiam tu być.

Gdynia i Gdańsk różnią się od siebie mocno. Z moich obserwacji wynika miliony powodów dla których Gdańsk jest lepszy od Gdyni i na odwrót. Mieszka mi się w popularnej śledziowni bardzo dobrze, lubię to miasto. Kontrastowa betonownia (nie wiem dlaczego akurat tak, pewnie od dzielnicy pełnej bloków z wielkiej płyty – Zaspy?) też wypada świetnie. Mam tą komfortową sytuację, że jestem codziennie w każdym z trzech miast. W Gdyni mieszkam, w Gdańsku pracuje, a przez Sopot codziennie przejeżdżam i to dwukrotnie. Polecam taki układ ;-)

Na co dzień mieszkamy w Krakowie i z tego punktu patrzymy na Gdynię. Ta relacja stała się punktem wyjścia do pracy nad projektem. Gdynię i Kraków różni prawie wszystko: położenie, jakość powietrza, architektura. Z naszej perspektywy Gdynia ma to do czego tęsknimy na co dzień. Chcieliśmy dać sobie i innym chociażby tego namiastkę.

Bohaterzy dzisiejszego wpisu, mimo że są z Krakowa, to jasno określają swoje trójmiejskie predyspozycje, wskazując jednoznacznie Gdynię jako swojego faworyta. W tym celu powstała strona, która nosi nazwę Radio Węzeł. Ot pomnik w postaci internetowej. Na czym polega oryginalność pomysłu? Wchodząc na stronę, możecie wybrać którego fragmentu Gdyni chcecie posłuchać. Do wyboru plaża pod Klifem, Kępa Redłowska lub port w Gdyni.

Magii dodaje fakt, że autorzy naprawdę dołożyli starań by dźwięk zarejestrowany w tych miejscach był możliwie zbliżony do tego jakbyśmy byli na miejscu. Wszystko za sprawą bardzo sprytnie stworzonych urządzeń rejestrujących dźwięk:

Urządzenie nagrywające zostało skonstruowane tak, aby odbierać dźwięk w sposób w jaki słyszy je człowiek. Forma odzwierciedla głowę człowieka. Umieszczone na wysięgnikach mikrofony oddalone są od siebie tak jak uszy. Dysk z gąbką naśladując właściwości skóry twarzy tłumi i rozprasza dzwięki oraz pozwala na ich stereofoniczną percepcję.

Brzmi dumnie? To fakt, jeśli jeszcze dodamy do tego to:

W skrzynce umieszczone jest urządzenie które przetwarza dźwięki i transmituje je na żywo przez sieć.Dzięki temu słuchając dźwięków Radia Węzeł ma się wrażenie jakby było się na miejscu.

Tutaj niestety magia znika, bo wedle moich ustaleń, to pod konkretnymi przyciskami kryją się zaszyte na stałe gotowe utwory w formacie .mp3. By mieć jednak pewność, przed chwilą mieliśmy potężny deszcz w Gdyni, a tam dalej sielanka, no ale kto by się przejmował takimi drobiazgami?

Za całą stroną stoi para projektantów ze wspomnianego Krakowa. Bardzo fajna inicjatywa, którą należy chwalić i która z pewnością wpływa świetnie na promocję rejonu. Mnie zastanawia mocno przekornie, kiedy ktoś odważy się zrobić dźwięki późno-wieczornego Sopotu (najlepiej w weekend). To musiałaby być mocna rzecz!

Brawo dla autorów, oby więcej takich inicjatyw.

Wieści z Rozładowani.pl