Sporego doświadczenia w prowadzeniu e-commerce nie mam. Jedno jednak wiem na pewno – powinno się automatyzować każdy możliwy proces, który na to pozwala.

Drukowanie faktur oraz paragonów nie jest tu wyjątkiem. Dlaczego o tych papierowych dokumentach akurat wspominam? Otóż bsxPrinter właśnie to umożliwia. Tak, zdaję sobie sprawę, że faktury można wysyłać w formie elektronicznej, e-paragon też już coraz bardziej zaczyna istnieć. Zaczyna, ponieważ e-faktura jest z nami już od lat, jednak większość dokumentów, które oddaję księgowemu co miesiąc, nadal jest papierowa. Bardzo cieszę się, że te dokumenty się cyfryzują. Wydaje mi się jednak, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, zanim w pełni wyeliminujemy papier z tego procesu.

Co to jest bsxPrinter

bsxPrinter to produkt firmy BinSoft, którą już kiedyś opisywaliśmy na blogu. Jest to serwer wydruku. Teraz już wiesz, dlaczego nawiązuję do faktur i paragonów. Soft obsługuje wiele rodzajów drukarek. Najważniejsze jednak, że ma możliwość komunikacji z tymi fiskalnymi. Wspierane protokoły to:

  • Posnet,
  • Thermal,
  • Elzab,
  • FAREX

Drukowanie jest bardzo przydatną funkcją. Z poziomu aplikacji możemy tworzyć paragony i faktury. Jednak najsilniejszą funkcją bsxPrinter jest możliwość wielu integracji. Można go zintegrować ze swoim sklepem poprzez:

  • Serwer TCP/IP
  • Serwer HTTP/HTTPS
  • Monitor folderu
  • Monitor FTP/SFTP
  • Wymianę XML

Metody integracji

I tutaj ta poszukiwana niczym święty Graal automatyzacja się pojawia. Soft daje nam wiele możliwości integracji. Dzięki tym metodom nada się on dla wielu użytkowników. Zarówno programistów, jak i młodszych adeptów.

Serwer TCP/IP – uruchamia własny serwer TCP/IP. Każda aplikacja webowa może się z nim połączyć i wydawać odpowiednie komendy, aby wydrukować paragon/fakturę.

Serwer HTTP/HTTPS – bsxPrinter uruchamia własny serwer HTTP. Każda aplikacja webowa może wywoływać określony adres URL i metodą POST przekazywać odpowiednie parametry. To idealny sposób na integrację ze stroną WWW no i oczywiście e-commerce.

Monitor folderu – obserwuje stale wybrany folder. Jeśli wykryje w nim pliki z określonym rozszerzeniem (.in lub .xml) – automatycznie na ich podstawie wydrukuje dokument fiskalny. Nie jestem programistą, ja bym zapewne zaczął integrować go w ten lub następny sposób. Wydają mi się najprostsze.

Monitor FTP i SFTP – bsxPrinter może łączyć się z dowolnym serwerem FTP lub SFTP i tam obserwować wybrany folder. Analogicznie do wcześniejszego rozwiązania –  gdy wykryje tam określone pliki, przetworzy je i na ich podstawie wydrukuje nam paragony lub faktury.

Wymiana XML – może wywoływać cyklicznie określony adres (lub adresy) URL, pod którym możesz przygotować własny skrypt.

Jakby tego było mało, BinSoft przygotował klasę w PHP w pełni obsługującą aplikację. Dzięki niej możemy  nawiązać połączenie z bsxPrinter bezpośrednio z aplikacji webowej. Jakby nie patrzeć – spora ilość e-commerce napisana jest właśnie w PHP. Daje to spore możliwości rozwoju e-sklepów.

za darmo, nawet możesz zarobić

Podstawowa wersja bsxPrinter jest darmowa. Z pewnym ograniczeniem oczywiście. Istnieje limit na ilość wydruk w liczbie 50 na miesiąc. Lubię takie ograniczenia, ponieważ mamy dostępną pełną listę funkcji i możemy w pełni sprawdzić rozwiązanie, zanim się na nie zdecydujemy. Dla sklepów, które dopiero rozpoczynają to też dobra opcja.

Żyjemy w czasach, gdy dropshipping jest bardzo popularne. Założenie e-sklepu też nie należy do najcięższych. Rozwiązanie darmowe w ten sposób daje nam możliwość przetestowania naszego biznesu bez dodawania sobie kosztów na start. Nawet gdy się nie uda – no cóż, najwidoczniej trzeba spróbować z innymi produktami :)

Wspomniałem, że możesz zarobić. To prawda w przypadku bsxPrinter. Ten soft nadaje się także bardzo dobrze dla osób zajmujących się tworzeniem sklepów, dostarczaniem pluginów czy wsparciem biznesu w sieci. Dlaczego? Moje doświadczenie związane z integracjami hardware’u oraz stron jest raczej negatywne. Nie ma zbyt wiele dobrego softu na rynku.

BinSoft jest jednak pewny swojego rozwiązania. Możesz uzyskać od nich indywidualną wersję bsxPrinter. Co to da? Będziesz mógł sprzedawać serwer wydruku zintegrowany ze sklepem, który dostarczasz wśród Twoich klientów według swojego modelu biznesowego.

Miłym akcentem pozwalającym zaadaptować bsxPrinter do swojego użytku jest możliwość zmiany wyglądu interfejsu aplikacji. Można go dostosować do kolorystyki swojego rozwiązania lub brandingu klienta. Nie tylko kolorki można zmieniać. Da się również tworzyć nowe okna dialogowe, dzięki czemu klient będzie miał możliwość dodawać do wydruku dane, które potrzebne są mu do prowadzenia biznesu.

Warto też wspomnieć, że bsxPrinter jest ciągle rozwijany. Najnowsza wersja była wypuszczona niecały miesiąc temu (w momencie pisania tego artykułu.

podsumowując

bsxPrinter to rozwiązanie, które może pomóc w automatyzacji sprzedaży. Posiada wiele możliwości integracji. Nada się dla osób prowadzących własny biznes. Wydaje mi się, że jeszcze bardziej przydatny jest dla webdeveloperów stawiających sklepy bądź startupów dostarczających swoje rozwiązania do sprzedaży w sieci lub tworzących POS. Tak jak wspomniałem – integracja z hardware’em jest raczej problematycznym rozwiązaniem. Dzięki rozwiązaniu od BinSoft może wykonać outsorcing problemów z tym związanych.

P.S.

Pamiętaj, że drukarki to urządzenia, które wykrywają stres ;)

P.S.2

BinSoft przygotował dla Was pięć kluczy licencyjnych podnoszących limit paragonów na miesiąc w wersji darmowej z 50 do 500. Klucze działają rok od aktywacji, kto pierwszy ten lepszy:

DAILYWEB-36CAABBC21
DAILYWEB-AEB1B10667
DAILYWEB-D9B8355CCA
DAILYWEB-ADA5A1DA62
DAILYWEB-EB87E29861


Artykuł powstał przy współpracy z marką BinSoft.