Logitech for Creators, czyli marka należąca do firmy Logitech przedstawia bajecznie wyglądający sprzęt, idealny dla streamerów i podcasterów. Mowa o mikrofonie Blue Sona XLR oraz oświetleniu Litra Beam.

Blue Sona

Zanim mikrofon (Yeti) Blue przejął Logitech

Nazwa Blue ma u mnie dosyć pozytywne skojarzenia. Kiedy  lata świetlne zaczynałem wraz z ziomkiem przygodę z podcastingiem, naszym pierwszym sprzętem do nagrywania był mikrofon Blue Yeti.  Poza tym, że był koloru pomarańczowego, co nam się gryzło z jego nazwą, to jego jakość była najwyższych lotów. Co prawda to mikrofon pojemnościowy, więc zbierał dosłownie wszystko, ale za to montaż dźwięku w Audacity opanowałem na dosyć wysokim poziomie.  Człowiek młody to i głupi, ale nie ma tego złego obecnie próbuje wrócić do bardziej profesjonalnych nagrywek i coś mi się wydaje, że nowy mikrofon od Logitech Blue Sona XLR mógłby spełnić moje oczekiwania. Gdyby zaś chciał pójść jeszcze o krok do przodu i dołączyć do tego video czy stream lampka ledowa Litra Beam odpowiednio wzbogaciłaby moje treści pod względem efektów świetlnych. Jednak po kolei.

Blue Sona XLR – specyfikacja

Mikrofon Blue Sona XLR to profesjonalny sprzęt, wykorzystujący najwyższą jakość dźwięku Blue Microphones Jest dedykowany streamerom, podcasterom oraz twórcom video, którzy w prosty sposób osiągną pożądane efekty bez dodatkowych aparatur wzmocnieniowych. Soren Pedersen, manager produktu w Logitech For Creators  następującym słowami reklamował nowy produkt:

Blue Sona to mikrofon zaprojektowany specjalnie dla twórców. Od wbudowanego przedwzmacniacza po elegancki, dobrze prezentujący się na wideo design, Blue Sona nie przypomina innych mikrofonów XLR dostępnych na rynku.

 

Blue Sona

Trzeba przyznać, że jego słowa mogą mieć rację bytu, patrząc na specyfikację urządzenia. Przede wszystkim Blue Sona posiada wbudowaną technologię ClearAmp. Innowacja ta pozwala twórcom wzmocnić sygnał na poziomie +25dB, co jest solidną wartością dodaną, którą możemy uzyskać bez wewnętrznego sprzętu wspomagającego.  Poza tym mikrofon charakteryzuje się podwójną membraną i superkardoioidalną biegunowością. Usprawnienia te powodują, że urządzenie skupia się na głosie prowadzącego, odseparowując niepożądane odgłosy otoczenia takie jak szumy i wibracje. Nagrywanie w kawalerce z lodówką obok nie powinno być przeszkodą i może ułatwić niemalże do minimum montaż próbki audio czy zachować czysty dźwięk podczas stremowania.

Do zestawu dołączony jest specjalny uchwyt, który ma pole manewru określoną na 290 stopni, co pozwoli użytkownikowi dość szeroki wybór ustawienia sprzętu. Oczywiście po podpięciu niezbędnego kabla XLR (niedostępny w zestawie) podłączymy sprzęt z innymi adapterami i mikserami audio w celu kalibracji dźwięku. Blue Sona jest dostępny w grafitowym i białym kolorze. Posiada również czerwone i grafitowe wymienne, przednie osłony.

Litra Beam – nowoczesny ledy jako świetny dodatek do Blue Sona

Mikrofon to niezbędny sprzęt podcasterów, jednak youtuberzy oraz streamerzy potrzebują czegoś więcej, aby pojawić się i zaistnieć w Internecie. Logitech razem z Blue Sona wypuszcza na rynek oświetlenie ledowe Litra Beam. Jest to regulowana  konstrukcja, która pozwala w elastyczny sposób pozycjonować i kształtować światło na materiałach wizualnych, stosując Front, Split, Butterfly i Rembrandt. Krótko o funkcjonalność i przeznaczeniu tego bajeru powiedział Arnaud Perret-Gentil, senior global product lead w Logitech For Creators:

Treści wideo w Internecie podążają w kinowym kierunku.  Zaprojektowaliśmy Litra Beam, aby zrobić coś więcej, niż tylko dostarczyć rozwiązanie oświetlenia dla twórców. Naszym pomysłem jest to, aby dzięki zrównoważonemu oświetleniu LED umożliwić streamerom i twórcom wideo łatwiejsze kontrolowanie nastroju i ekspresji w ich materiałach.

Litra Bean ma dać twórcom możliwość kontrolowania światła podczas użytkowania sprzętu. Pomogą w tym przyciski, które w szybki sposób przestawią jasność i barwę. Mamy do wyboru pięć trybów – od białego ciepła do chłodnego błękitu i płynną bezstopniową zmianę od 2700K do 6500 K.  Poza wbudowanymi ułatwieniami możemy skorzystać z aplikacji G HUB, w której możemy kalibrować każdy sprzęt Logitech, obsługujący tę aplikację.

Blue Sona

Litra Beam wykorzystuje technologię TrueSoft, która zapewnia zrównoważone oświetlenie LED z kinową wręcz dokładnością barw, nie powodując dziwnych zniekształceń na skórze użytkownika. Bezbramkowy dyfuzor zapewni panoramiczne rozświetlenie, eliminując ostre cienie.

Blue Sona XLR i Litra Beam – dostępność i cena

Wielu twórców przetestowało już oba urządzenia, chwaląc przyjazność sprzętu oraz jego bogate rozwiązania, które pomagają w nagrywaniu audio, video i streamowaniu. Blue Sona XLR i Litra Beam przetestowali m.in. DrLupo, Harris Heller, Florent Garcia, XChocoBars i Alexys Fleming. Oba urządzenia są dostępne od 21 września 2022 roku w wybranych krajach Europy, USA i Kanadzie.

Blue Sona kosztuje €349, a Litra Beam €119. Dostępność można sprawdzić na oficjalnej stronie Logitech. Patrząc na specyfikację oraz faktycznie piękne efekty świetlne myślę, że jedno i drugie jest warte swojej ceny, szczególnie że za dobry mikrofon dynamiczny i tak trzeba sporo zapłacić. Będę miał okazję przetestować lub parę zbędnych złotych do wydania to na pewno zobaczę, jak sprawuje się sprzęt w akcji.

[Pierwsze wrażenia] Słuchawki Logitech G735 – stylowy sprzęt dla Pań o dużej głowie?