Idea blockchaina przedstawiona została światu w 1991, jednak to Satoshi Nakamoto (człowiek lub grupa, która stworzyła bitcoina i pozostaje anonimowa) doprowadziła do pierwszej implementacji tej technologii.

Bitcoin – wszystko, co musisz wiedzieć o najpopularniejszej kryptowalucie świata

Block chain (tak oryginalnie się nazywała) bazuje na… łańcuchu bloków. Bloki połączone są ze sobą za pomocą wskaźników. Każdy kolejny blok, ogniwo wskazuje na swojego poprzednika. Dzięki temu nie ma możliwości fałszowania informacji, ponieważ łańcuch bloków po niedozwolonej operacji już zawsze będzie inny. Mówiąc szczerze, to w teorii da się to zrobić, jednak w praktyce jest to nie wykonalne, ale o tym w dalszej części.

blockchain schemat

W zależności od implementacji blok składa się z informacji o swoim poprzedniku, transakcjach (zmianach), unikalnego znacznika (na przykład data) i jest zabezpieczony kryptograficzne. To właśnie przez to zabezpieczenie waluty cyfrowe nazywane są kryptowalutami.

Blockchain - diagram

Siłą technologii blockchain jest jej decentralizacja. Nie ma jednego komputera czy organizacji, która wszystkich zarządza. Są poszczególne jednostki odpowiedzialne za obliczenie nowego bloku. Gdy te jednostki uzyskają tak zwany konsensus  — zgodę odnośnie do tego, co ma zawierać następny blok, zostaje on dołączony do łańcucha. Maszyny obliczające kolejne bloki w przypadku kryptowalut są nazywane górnikami/koparkami.

Jak to się robi

W ten sposób wydobywa się kryptowaluty. Poświęcając moc obliczeniową swojej maszyny oraz energię potrzebną do jej zasilenia podczas wykonywania pracy zapewniamy ciągłość łańcucha. Nowe transakcje są dołączane, a maszyny, które brały udział w tym procesie, zostają nagrodzone. Czym? Pewną ilością kryptowaluty, którą kopią. Takie proste.

Kryptowaluty w akcji, czyli czym jest ICO?

Przez to, że sieć maszyn autoryzujących bloki jest rozproszona, a łańcuch jest pojedynczy, otrzymujemy system odporny na problem podwójnego wydania tych samych pieniędzy oraz odporny na fałszerstwa, czy nagłe wyłączenie.

Transakcje są dopisywane jedna po drugiej, nie ma możliwości, że ktoś wyśle te same pieniądze do 2 osób jednocześnie. Sfałszowanie transakcji również jest bardzo trudne. Wyobraźmy sobie, że ktoś ingerując w kod swojego górnika, chce dopisać do łańcucha transakcję dodającą mu 10 000 bitcoinów (BTC) do jego portfela. Ciekawostka: 10 000 BTC — taką kwotę w 2010 roku zapłacono za pizzę o wartości 25$. Ten zmodyfikowany blok, zawierający sfałszowaną transakcję nie przejdzie weryfikacji z innymi górnikami. Nie będzie zgody pomiędzy różnymi blokami, ten sfałszowany zostanie odrzucony. Jest jednak pewien scenariusz, w którym takie oszustwo może się udać. Jeśli na przykład botnet zainfekuje większość (minimum 51%) górników w sieci i zatwierdzą one ten blok. Zostanie on dopisany do łańcucha jako ten właściwy. W praktyce, na razie, jest to niewykonalne. Ciężko jednak przewidzieć co może się stań w najbliższych latach, ponieważ blockchain jest raczkującą technologią.

sieć zdecentralizowana - diagram

Pewne jest to, że ilość jego zastosowań jest ograniczona tylko ludzką wyobraźnią. 2014 rok przyniósł tak zwany blockchain 2.0. Rozproszona baza danych, jaką jest łańcuch bloków, może zawierać w sobie język programowania, który umożliwia tworzenie Smart Contractów. Chodzi o to, że block lub waluta mogą posiadać w sobie różnego rodzaju aplikacje.

Jak ropocząć przygodę z bitcoin, czyli recenzja Bitmarket

Ciężko mi było na początku wyobrazić sobie, jakie to mogą być aplikacje, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że aplikacje to mamy na smartfonach, w sieci. W łańcuchu znaków takimi aplikacjami używającymi smart contractów mogą być na przykład waluty, który służą do zbierania funduszy na kampaniach crowdsourceingowych — waluta posiada zakodowany warunek, że zostanie przelana na konto dopiero, jeśli ubiera się odpowiednia jej ilość. Innym przykładem może być waluta, która jeśli nie zostanie wydana w określonym czasie bądź na konkretny cel powraca do wysyłającego. Mogą być to faktury, które zawierają w sobie polecenie zapłaty. Piosenki, które po odtworzeniu wysyłają pewną ilość pieniędzy artyście. To przykłady możliwych zastosowań smart contractów w przyszłości.

Blockchain 2.0

W teraźniejszości Blockchain 2.0 to waluta Ethereum (ETH), która jest jednocześnie platformą ze swoim językiem skryptowym, pozwalającym na tworzenie aplikacji działających na zasadzie smart contractów. To właśnie tę platformę wykorzystuje się w większości ICO — Initial Coin Offering. Daje ona prostą możliwość stworzenia nowej kryptowaluty posiadającej różne aplikacje na przykład do wypłacania dywidendy.

Diagram z typami sieci

Za każdą kryptowalutą kryją się inne pomysły, idee, wartości, które mają reprezentować. Łączy je jedno — wszystkie bazują na technologi pierwszy raz zaprezentowanej przez Satoshi Nakamoto.

Chcesz kopać bitcoiny? Daj sobie spokój. Lepiej idź na giełdę

Do najpopularniejszych kryptowalut, poza wszystkim znanym bitcoinem należą:

Litecoin – LTC

Litecoin logo

Wypuszony zaraz po bitcoinie w 2011 roku. Był jedną z pierwszych kryptowalut. Miał być czymś w rodzaju srebra, jeśli bitcoina nazywalibyśmy złotem. Stworzony przez byłego pracownika Google — Charlie Lee. Jest bardzo podobny do bitcoina, jednak oferuje o wiele szybsze tworzenie nowego bloku. Stopień skomplikowania obliczeń jest o wiele niższy niż w bitcoinie, może być kopany na średniej klasy PC. Coraz częściej akceptowany jako forma płatności. Aktualnie jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą.

Ethereum – eth

Ethereum logo

Platforma, która wystartowała w 2015 roku. Umożliwia korzystanie ze Smart Contractów oraz aplikacji rozproszononych — Dapps, Distributed Applications. Waluta wystartowała jako ICO w 2014 roku. Sprzedano kilkanaście milionów Etheru. Podczas sprzedaży 2000 ETH = 1 BTC. Ethereum wplata do blockchaina wirtualną maszynę EVM, dzięki której smart contracty oraz aplikacje mogą działać niezależnie. W 2016 roku wykryto poważny błąd pozwalający na generowanie sobie dużych ilości tej waluty. Rozdzieliła się ona na Ethereum Classic — ETC (działającą dalej z bugiem) oraz Ethereum (ETH) działającą z łatką.

zcash – zec

ZCash logo

Odpalony w drugiej połowie 2016 roku. Jeśli bitcoin byłby protokołem HTTP, to zcash byłby HTTPS. Oferuje zwiększone bezpieczeństwo oraz w przeciwieństwie do bitcoina pełną anonimowość transakcji. Użytkownicy sami decydują czy chcą aby dane nadawcy/odbiorcy były widoczne w blockchainie.

dash – dash

To protoplasta zcash. Anonimowa kryptowaluta, która powstała w styczniu 2014 roku. Na początku nazywała się DarkCoin, ale w 2015 przeszła rebranding. Zapewne z powodu negatywnych skojarzeń słowa Dark.

Ripple – xrp

Waluta stworzona z myślą o bankach i międzynarodowych transferach pieniężnych. Zapewnia błyskawiczne i tanie transakcje. W przeciwieństwie do bitcoina i większości kryptowalut nie wymaga proof of work — dodatkowych obliczeń podnoszących koszt wydobycia. Nie ma górników, dodawanie nowych bloków jest właściwie natychmiastowe.

monero – xmr

Bezpieczna waluta, która jest nie do namierzenia. Wszyscy użytkownicy oraz transakcje pozostają anonimowe. Posiada specjalny algorytm autoryzacji pozwalający pozostać anonimowym. Projekt wystartował w 2014 roku i jest rozwijany tylko i wyłącznie z datków od społeczności. Niedawno pisałem o tym, że posiadając darmowe konto na hostingu CBA nasza strona działa jako górnik tej waluty. Link

podsumowując BLOCKCHAIN

Blockchain to zdecentralizowana technologia pozwalająca tworzyć rozwiązania, które będą bardzo ciężkie do sfałszowania. Tworzy się bloki, każdy zawiera garść transakcji/informacji, a nawet wirtualne maszyny jak w przypadku ethereum. Blok zawsze wskazuje na swojego poprzednika, przez co ciężko jest popełnić oszustwo. Wszystko jest szyfrowane za pomocą różnych zadań matematycznych.

Dzięki takiemu szyfrowaniu jesteśmy w stanie wykryć najmniejsze zmiany w danych. System wersjonowania GIT korzysta z takich uproszczonych funkcji. Cały nasz kod jest przekształcany w HASH. Commit hash. Wystarczy, że zmienimy jeden znak, a hash będzie całkowicie inny, jednak znając tylko hash, nie jesteśmy w stanie odtworzyć kodu źródłowego. Mimo, że został z niego wyliczony.

Kryptowaluty to tylko jedno z użyć tej młodej technologii, która rozwija się bardzo prężnie. Coraz częściej na portalach z pracą IT pojawiają się stanowiska blockchain developer i prawie nigdy nie są one związane z  nowymi kryptowalutami. Technologią są bardzo zainteresowane instytucje finansowe i rządy z racji benefitów, jakie posiada.

Włącz wyobraźnie

Wyobraź sobie system, w którym zapisane są dane o pojeździe, taka zdecentralizowana baza numerów VIN, jest publicznie dostępny. Stacje kontroli pojazdów, ASO, mechanicy, Urzędy tworzą w nim nowe transakcje dopisujące dane do historii danego pojazdu. W urzędach w całym kraju znajdują się górnicy dopisujący nowe bloki. Bardzo ciężko o oszustwo, no, chyba że przy wprowadzaniu danych.

Wyobraź sobie pieniądze, które mogą mieć zaprogramowane to, na co zostaną wydane. Będziesz w stanie zaplanować sobie budżet i przeznaczyć odpowiednie środki na pewne cele. Wiele transakcji będzie mogło być zautomatyzowanych. Wątpię, że do tego może dojść, ale będzie się dało: Pieniądze na ZUS będą zaprogramowane tak, że mogą być wydawane tylko jako emerytura obywatelom. Podatki, finanse, księgi wieczyste, dokumentacja medyczna, akty notarialne, akcje, prawa własności. To gdzie teraz się robi jedne z największych szwindli, będzie mogło być transparentne. To długa i ciężka droga.

Przykładów użycia są setki, a na razie ogranicza nas sposób myślenia.

Dla mnie jako dla projektanta jest to też ciekawa działka, ponieważ według mnie, w najbliższych latach zmieni to, w jaki sposób działa internet, jaki teraz znamy.

Bit Market Logo

Bitmarket.pl to polska giełda kryptowalut. Serwis, dzięki któremu mogłem przybliżyć wam podstawowe informacje o technologii blockchain. Bitmarket.pl działa na już kilka lat. Jesteście w stanie wymieniać u nich najpopularniejsze waluty takie jak; Bitcoin (BTC), BitConnect (BCC), LiteCoin (LTC) oraz BitCoin Gold (BTG).Bardzo podoba mi się u nich to, że sami ostrzegają o ryzykach inwestycji w kryptowaluty.


Bitmarket.pl to polska giełda kryptowalut – sponsor naszego cyklu Tydzień z Bitcoin.