Miło nam  zapowiedzieć naszego kolejnego partnera w ramach naszego cyklu Poniedziałki z Hostingiem. Tym razem firma S-Net opowie o chmurach i jak takie rozwiązania działają u nich. Zapraszamy.


Coraz większe potrzeby biznesowe i rosnące tempo zmian, które często muszą być wdrażane natychmiast sprawiają, że coraz częściej tradycyjne serwery nie są już wystarczające. Stąd ogromna popularność chmury, która pozwala wyeliminować ograniczenia, jakie mają fizyczne maszyny.

Czym jest chmura i dlaczego warto przenieść do niej swoje dane?

Chmura to rozproszone środowisko, które przenosi użytkownika na wyższy poziom zarządzania, pozwalając mu w czasie rzeczywistym operować danymi oraz elastycznie dopasowywać środowisko do rosnących potrzeb biznesowych.

Zacznijmy od problemów wynikających z awarii tradycyjnych serwerów. W najlepszym przypadku powodują one pewne ograniczenia dla użytkownika, a w mniej sprzyjających okolicznościach powodują straty, które mogą być bardzo bolesne, jeśli administrator serwera nie zadbał o odpowiednie zarządzanie i ochronę danych. W przypadku chmury awaria pojedynczego elementu, czy nawet całej grupy sprzętu nie ma znaczenia. Maszyny natychmiast odtwarzają się na innych serwerach – hostach – a dane są dostępne z innych macierzy dyskowych. Nawet w przypadku awarii całego ośrodka Data Center nasze dane i serwery mogą być nadal dostępne.

Poza wysokim poziomem redundancji, chmura pozwala także na skalowalność. Oznacza to, że w dowolnym momencie jesteśmy w stanie zwiększyć parametry naszego serwera, a nawet możemy go sklonować w nieskończonej liczbie kopii. W przypadku odpowiednio stworzonej aplikacji – systemu klienta – może ona samoczynnie zarządzać serwerami i dostępnymi zasobami automatycznie je zwiększając lub zmniejszając. To pozwala na obsłużenie nagłego, skokowego ruchu o dowolnej porze dnia czy nocy, bez wsparcia czynnika ludzkiego.

Oferowane przez  S-NET środowisko hostingowe w chmurze S-NETcloud to dwukierunkowe rozwiązanie, które opracowano z myślą zarówno o kliencie masowym (chmura publiczna oferowana poprzez serwis online), jak i oferta dla wymagających klientów Premium (chmura prywatna).

Oferta zróżnicowana jest przede wszystkim pod względem obiektów, w których utrzymywane są zasoby klienta. W wersji standardowej środowisko klienta utrzymywane jest w jednym Data Center, w opcji Premium natomiast zasoby utrzymywane są w dwóch obiektach, w różnych miastach, a komunikację między nimi zapewnia sieć S-NET (różnica w danych to maksymalnie kilka milisekund). Co jest istotne w opcji Premium to wykorzystanie kompetencji z rynku usług telekomunikacyjnych (S-NET to jeden z największych operatorów w Polsce) oraz hostingowych, co pozwala dostarczać kompleksowe rozwiązania. Istotną zaletą chmury S-NET jest także fakt, że oferta wykracza poza zaspokajanie potrzeb klienta na poziomie infrastruktury i jest rozbudowana o usługi konsultingowe, świadczone przez najlepszych inżynierów i konsultantów, którzy po zbadaniu potrzeb klienta są w stanie zaplanować środowisko klienta, wdrożyć je, a ponadto zarządzać nim.

Jak działa chmura?

Chmura S-NETcloud działa w ramach systemu rozproszonego. Oznacza to, że funkcjonuje ona w oparciu o dwa obiekty Data Center S-NET,  zlokalizowane w Krakowie oraz Katowicach. Dzięki temu wszystkie dane zapisane są w trzech fizycznych lokalizacjach, a wszystkie serwery działające w ramach chmury są skalowane. Oferowane są także usługi dodatkowe, takie jak firewall czy autoskaler.

Uproszczony schemat jednej z lokalizacji S-NETcloud

snet

Chmura prywatna

Chmura prywatna to w pełni autonomiczny zbiór serwerów, dedykowany dla konkretnej jednostki i przez nią zarządzany. Najważniejszą funkcjonalnością chmury prywatnej jest możliwość prostego i szybkiego tworzenia dowolnych środowisk na żądanie, w ciągu kilku minut. Cały proces kreacji środowisk jest zautomatyzowany, a zarządzanie ogranicza się do prostych czynności wykonywanych przez przypisanych do niej użytkowników. W ciągu kilku chwil można stworzyć nowe środowisko lub skopiować już istniejące, aby sprawdzić i testować nowe rozwiązania lub wyeliminować istniejące w danym środowisku problemy. Warto pamiętać, że instancja chmury prywatnej to także oszczędność. Korzystając z usług chmury prywatnej S-NET nie będą już potrzebne serwerownie wewnątrz organizacji, systemy chłodzenia, zabezpieczenia oraz administracja fizyczna, co znacząco obniża koszty funkcjonowania organizacji. Chmura prywatna daje pewność, że do danej instancji ma dostęp jedynie wcześniej ustalona część użytkowników, co pozwala na pełne wykorzystanie zasobów chmury.

Chmura hybrydowa

Chmura hybrydowa, to połączenie chmury publicznej i chmury prywatnej, inaczej zwana również chmurą mieszaną. Korzystając z tego rozwiązania można idealnie dopasować środowisko do potrzeb biznesu.
Chmura hybrydowa łączy w sobie funkcjonalność chmury publicznej i prywatnej. Wybierając usługę chmury hybrydowej S-NET Cloud Klient ma możliwość ustalenia podziału zasobów instancji przydzielając odpowiednią ich część w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Zasoby podzielone są na dwie części – publiczną i prywatną. Z pierwszej korzysta wielu użytkowników, druga jest dedykowana wyłącznie dla klienta. Dodatkowo, w każdej chwili istnieje możliwość zmiany podziału zasobów w zależności od specyfiki pracy i prowadzonych projektów.

Dla kogo chmura?

Rozwiązania chmurowe skierowane są przede wszystkim dla klientów biznesowych o dużych potrzebach, którzy są świadomi, jakie ryzyko dla ich biznesu niesie niedostępność usług przy awarii maszyny fizycznej oraz kosztów niedostępności systemów, niezależnie od tego, czy są to sklepy internetowe, systemy billingowe, ERP, CRM, czy też inne. Mimo że chmura często będzie droższa od standardowych serwerów VPS czy też serwerów dedykowanych – oferuje jednak wysoki poziom niezawodności i skalowalności.

Chociaż obecnie środowiska są zbudowane w bardzo bezpieczny sposób to jednak wybierając dostawcę usług warto sprawdzić jego referencje, doświadczenie oraz stabilność działania (biznesowego). Istotne również są zasoby ludzkie i kompetencje partnera, z którym chcemy podjąć współpracę. Dodatkowe atuty to własne Data Center – co pozwala hosterowi na bardzo dużą elastyczność. W S-NET wykorzystywana jest także własna sieć telekomunikacyjna i styki z internetem, co pozwala na kolejny poziom elastyczności.


Autor

niko_balazy_s-netNiko Bałazy – CEO krakowskiej Spółki S-NET, od początku związany z firmą, miłośnik nowych technologii. Od zawsze łączy swoją wiedzę techniczną z potrzebami biznesowymi klientów. W S-NET odpowiedzialny jest aktualnie za projekt S-NETcloud oraz duże wdrożenia hostingowe w chmurze. Chętnie pomaga jako konsultant w wyborze odpowiednich rozwiązań cloudowych dla Partnerów.