Technologiczna otoczka i unikalna terminologia sprawiają jednak, że zrozumienie samej istoty Bitcoina oraz specyfiki inwestycji wciąż przysparza wielu osobom trudności. Dlatego w ciągu kolejnych dni, razem z naszym partnerem – Bitmarket.pl będziemy starać się wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie dotyczącej najpopularniejszej kryptowaluty świat

Czym jest Bitcoin?

Zanim przejdziemy do samego Bitcoina, warto wspomnieć w kilku słowach o samej koncepcji kryptowalut. Wizja nowego środka płatniczego, który do tworzenia pieniądza i przeprowadzenia transakcji wykorzystuje zabezpieczenia kryptograficzne, została przedstawiona przez Wei Dai w 1998 roku na liście mailingowej cybherpunks. Jednym z najważniejszych założeń idei waluty kryptograficznej jest pozbawianie kontroli nad nią władzy centralnej. W praktyce kryptowaluty to rozproszony system księgowy, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Oprócz Bitcoina kryptowalutami w takim znaczeniu są także Ethereum, Ripple czy Litecoin.

Chcesz kopać bitcoiny? Daj sobie spokój. Lepiej idź na giełdę

Nazywany internetową gotówką Bitcoin jest w istocie siecią płatności peer-to-peer. Co istotne, sieć zasilana jest wyłącznie przez jej użytkowników, z pominięciem władzy centralnej czy pośredników. Bitcoin jest walutą w 100% wirtualną i nie ma żadnej materialnej postaci. Może zostać zapisany jako plik portfela na komputerze osobistym lub przetrzymywany w zewnętrznym serwisie zajmującym się przechowywaniem takich portfeli.

Jak ropocząć przygodę z bitcoin, czyli recenzja Bitmarket

Biała księga Bitcoin została udostępniona publicznie w 2009 roku pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, jednak prawdziwa tożsamość twórcy sieci nie jest znana. Jednak ponieważ celem Bitcoin ma być zdecentralizowana metoda wymiany pieniędzy, ta anonimowość działa z korzyścią dla sieci.

Jak powstają Bitcoiny?

Generowanie bitmonet jest nazywane wydobywaniem lub kopaniem, poprzez analogię do wydobywania złota. Kopanie Bitcoin polega w dużej mierze na rozwiązaniu zadanego przez sieć problemu kryptograficznego bazującego na funkcji skrótu SHA-256. Wymaga to użycia sprzętu o niesłychanie wysokiej mocy obliczeniowej – szacuje się, że domowy komputer z procesorem i7 poradziłby sobie z podobnym obliczeniem dopiero po upływie 300 tys. lat.

Górnik, który pierwszy wykona poprawne obliczenie, po jego weryfikacji przez pozostałe węzły sieci, zostaje nagrodzony określoną liczbą Bitcoinów. Obecnie nagroda za rozwiązanie takiego problemu kryptograficznego (czyli tzw. rozbicie bloku) wynosi 25BTC i spada o połowę co 210 tysięcy bloków (ok. 4 lat).

Blockchain to nie bitcoin. To coś znacznie więcej

Warto wiedzieć, że sieć Bitcoina ulega samoregulacji dzięki przyjętym z góry parametrom ustalającym trudność wykonywanego obliczenia kryptograficznego. Nawet zwiększenie liczby górników czy mocy urządzeń górniczych nie spowoduje szybszego wydobywania waluty, ponieważ sieć tak dostosuje trudność, by w dalszym ciągu blok wydobywany był co 10 minut. Dodatkowo parametr trudności zmienia się zawsze co 2016 bloków.

Jaką wartość ma Bitcoin?

Bitcoin nie posiada wartości z góry ustawionej. Aktualna wartość zależy więc od trudności wydobycia, jego popularności i użyteczności. W przeciwieństwie do waluty tradycyjnej Bitcoin odporny jest na inflacje, czy aktualnej sytuacji politycznej danego kraju, a jego wartość ustalana jest przez wolny rynek. Nie oznacza to oczywiście, że Bitcoin jest walutą całkowicie stabilną. Ponieważ mowa tu w dalszym ciągu o stosunkowo niewielkim rynku – nawet niewielkie z pozoru zmiany popytu mogą spowodować znaczne wahania kursu.

Kryptowaluty w akcji, czyli czym jest ICO?

Od momentu wprowadzenia w 2008 roku Bitcoin konsekwentnie przynosi zyski. Wyjątkiem był rok 2014, gdy Bitcoin przyniósł 62% straty dla inwestorów. Choć w momencie debiutu giełdzie MtGox Bitcoin kosztował zaledwie 0,063 dolara za sztukę, obecnie Bitcoin jest najdroższą kryptowalutą świata z kursem ponad 14 tys. dolarów.

Wartość Bitcoin w ciągu ostatniego roku
Wartość Bitcoin w ciągu ostatniego roku

Aktualny kurs BTC można śledzić na Bitmarket.pl.

Bitcoin – garść ciekawostek, interesujące fakty

  • Bitcoin jest projektem opartym na open source. Kod źródłowy jest jawny i każdy ma do niego dostęp, jednak wszelkie zmiany w protokole i w zasadzie jego działania, zanim wejdą w życie, muszą zostać zaakceptowane przez większość użytkowników. Niektórzy twierdzą, że z tego względu Bitcoin pozostaje najbardziej demokratyczną walutą świata.
  • Pierwszym oficjalnie zakupionym za pomocą Bitcoin produktem była… pizza. W dniu 22 maja 2010 r. niejaki Laszlo Hanyecz nabył w sieci Papa John’s dwie pizze za kwote 10 000 BTC (wówczas około 42 USD). Co ciekawe, zgodnie z obecnym kursem, jest to równowartość około 514101050 złotych.
  • Zasoby Bitcoina są ograniczone. Już teraz wiadomo, że będzie maksymalnie 21 milionów Bitcoinów. Obecnie 16,3 miliona zostało już wydobytych i są przedmiotem wymiany. Ostatni bitoin zostanie wydobyty w 2140 roku – po tym czasie wydobywanie nowych nie będzie możliwe.
  • Obecnie moc wydobywcza sieci Bitcoin jest 300 razy silniejsza niż 5 największych światowych superkomputerów łącznie.
  • Istnieje wiele teorii dotyczących tożsamości twórcy kryptowaluty. Według jednej z nich za stworzenie Bitcoina odpowiedzialne są firmy Samsung, Toshiba, Nakamichi i Motorola, a pseudonim Satoshi Nakamoto pochodzi od połączenia ich nazw.
  • Szacuje się, że dotychczas ok. 25% wszystkich Bitcoinów zostało utraconych na zawsze przez zgubienie ich kluczy. Jednym z najgłośniejszych tego typu zdarzeń był przypadek informatyka Jamesa Howellsa, który w 2013 roku stracił 7500 Bitcoinów (Obecnie równowartość 7500 Bitcoinów to około. 104 milionów USD) wyrzucając podczas sprzątania dysk, który zawierał ich klucze.

Bitmarket.pl to polska giełda kryptowalut – sponsor naszego cyklu Tydzień z Bitcoin.