Bitcoin ma się świetnie! (przynajmniej w dark webie)

Opublikowano 16.10.2019 16:00 -


Podczas gdy świat przygląda się problemom facebookowej Libry, w najciemniejszych zakątkach internetu Bitcoin wciąż przeżywa swoje pięć minut.

Jeśli podobnie jak ja w kontekście kłopotów Libry zastanawialiście, się co dzieje się z najpopularniejszą walutą świata, pragnę was uspokoić: Bitocoin mimo swoich wzlotów i upadków ma się całkiem nieźle. Choć może nie w sposób, w jaki wyobrażaliśmy sobie to dwa lata temu.

Według najnowszych danych Europolu, mimo dużej konkurencji, Bitcoin wciąż jest najpopularniejszą kryptowalutą w dark webie. Jak dowiadujemy się z raportu INTERNET ORGANISED CRIME THREAT ASSESSMENT (IOCTA) 2019, mimo wzrostu zainteresowania alternatywami takimi, jak Monero, Bitcoin wciąż pozostaje preferowaną kryptowalutą w sieci. I to zarówno, jeśli chodzi o legalną, jak i przestępczą działalność.

Zdaniem Europolu, przewaga Bitcoin w szarej strefie wynika z jego popularności wśród użytkowników dark webu. W sprawach związanych np. wyłudzeniem okupu nadal prawie wyłącznie wykorzystuje się Bitcoiny. Urząd podkreśla, że tego typu ataki te są najbardziej widoczną formą cyberprzestępczości, z którą się boryka.

Zła sława Bitcoina może jednak wkrótce odejść w niepamięć, wraz ze wzrostem świadomości z zakresu bezpieczeństwa sieci wśród cyberprzestępców [sic!]. Coraz większa część z nich zwraca się bowiem w kierunku kryptowalut zorientowanych na prywatność (jak wspomniane Monero).

Raport Europolu zbiegł się w czasie z wiadomością o kolejnym rekordzie pobitym przez Bitcoina. Jak poinformował serwis The Next Web, w ciągu ostatnich kilku dni łączne opłaty transakcyjne BTC przekroczyły kamień milowy w wysokości 1 miliarda dolarów. Choć niekoniecznie jest to najbardziej znacząca statystyka w świecie finansowym, z pewnością jest to kolejny wskaźnik popularności waluty.

Mimo to droga do masowej adopcji wciąż wydaje się dość długa. Według danych Facebook Audience Insights, przytoczonych przez portal Comparic, osoby zainteresowane Bitcoinem stanowią zaledwie ułamek procenta światowej populacji. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni w wieku 25-34, posiadający stopnie naukowe. Niestety dane te nie uwzględniają jaka część z nich to użytkownicy dark webu.

Źródła: Europol, TNW, Comparic

Wieści z Rozładowani.pl