Białowieski Park Narodowy położony jest w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Zajmuje centralną część Puszczy Białowieskiej. Symbolem Parku jest żubr – największy ssak lądowy Europy. Obecnie w Puszczy Białowieskiej żyje najliczniejsza populacja wolnościowa żubra na świecie. W polskiej jej części liczy ona ok. 500 osobników.

Zobacz także Jaki edytor zdjęć wybrać? Oto lista płatnych i darmowych

Za początki istnienia BPN przyjmuje się rok 1921, kiedy na części obecnego obszaru Parku utworzono leśnictwo „Rezerwat”. Przyszły rok będzie więc dla Parku rokiem jubileuszowym, rokiem setnych urodzin. Z tej okazji zorganizowano konkurs, na jubileuszowy znak. Na konkurs wpłynęło 36 prac, z których 34 projekty były pracami prezentowanymi i stworzonymi w formie elektronicznej, a 2 projekty stanowiły odręcznie wykonane rysunki. Białowieski Park Narodowy spośród nadesłanych propozycji wybrał logo stworzone przez Tomasza Samojlika oraz Rafała Kowalczyka. 

100lat bPN

Logo jest dość oldskulowe, jednak całkiem ciekawe. Kolorystyką nawiązuje do głównego logo Białowieskiego Parku Narodowego, widocznego w nagłówku tego wpisu. Dominującym elementem znaku jest duża ilustracja, przedstawiająca las i wyłaniającego się zza drzewa żubra.

Zobacz także: Lorem Ipsum – co to jest i do czego się używa?

Logo jest dość skomplikowane, jednak w przypadku logo jubileuszowego nie jest to za duży problem. Większym problemem są dla mnie niedoróbki, które zdecydowanie nie powinny się tu pojawić. Zastanawiało mnie także duże połamane drzewo, jednak Park ma na nie wytłumaczenie:

Prezentowana przez Panów Tomasza Samojlika oraz Rafała Kowalczyka praca przedstawia ekosystemowe, holistyczne ujęcie Puszczy Białowieskiej. Las jest zróżnicowany wiekowo, gatunkowo i strukturalnie, zawiera martwe drzewa będące nieodzownym składnikiem lasu naturalnego. Jest ekosystemem, gdzie wszystkie elementy współdziałają ze sobą i tworzą nierozerwalną całość. Żubr, jako jeden z elementów tego ekosystemu, jest powiązany z innymi jego składowymi. Wszystko razem przenika się, uzupełnia i tworzy wyjątkową przestrzeń: Puszczę Białowieską.

Jubileuszowe logo BPN jest dość skomplikowane, ma kilka niedoróbek, jednak ma coś w sobie, więc nie mogę oceniać go jednoznacznie negatywnie. A Wy jak oceniacie logo, które w nadchodzącym roku będzie towarzyszyć obchodom 100-lecia Parku?