Do napisania tego tekstu zainspirował mnie komentarz, a właściwie prośba o podesłanie „źródeł darmowej muzyki”, zamieszczony pod moim poniedziałkowym wpisem o programach do edycji filmów. Tak jak początkowo chciałem zrobić wielką listę takich bibliotek, to zatrzymałem się na jednej – Bibliotece audio dostępnej na YouTube. Dlaczego?

YouTube to wielki gracz na rynku… filmowym? Myślę, że mogę tak ten portal nazwać, bo jednak filmy to nie tylko produkcje kinowe i komercyjne, a również małe, niezależne i amatorskie produkcje, które spora część z Was jak zamieszcza, to zamieszcza na Facebooku, Vimeo, Dailymotion czy właśnie YouTube. Dodatkowo na YouTube można zarabiać, oferuje nawet prosty edytor, choć jednak większość twórców edytuje klipy na komputerze w dedykowanej aplikacji. No dobra, dosyć gadania, zabieramy się za montaż.

I jak to mówią… kamera, akcja… STOP!

Przecież na dyskach nie ma muzyki na podkład i dźwięków efektów specjalnych…

capture20170926185441940

Jeśli chcemy mieć super świeży kawałek prosto z radia, niestety… zapłacimy miliony monet, albo nam go zablokują. Można też taniej (licząc w setkach złotych na płatnych portalach, a trzeba jeszcze pamiętać o ZAiKS), ale kto lubi wydawać pieniądze na amatorską twórczość? Tu właśnie pojawiają się serwisy z darmowymi ścieżkami dźwiękowymi takie jak audionautix.com czy incompetech.com. YouTube wychodzi jeszcze dalej, a mianowicie stwarza własną darmową bibliotekę i dorzuca kawałki z wyżej wymienionych serwisów i wielu innych.

Bezpłatna muzyka

Biblioteka jest bardzo duża, można wyszukiwać utwory według nazw oraz kilku kryteriów. Gatunki do wyboru to Alternatywa i punk, Ambient, Country i folk, Dziecięca, Filmowa, Hip-hop i rap, Jazz i blues, Klasyczna, Pop, R&B i soul, Reggae, Rock, Taneczna i elektroniczna oraz Urlop, choć nie jestem pewien czy urlop jest gatunkiem muzycznym, to jestem przekonany, że większość potrzeb muzycznych zostanie zaspokojona.

capture20170926181546711

Oprócz gatunków mamy nastroje utworów, a wśród nich Dramatyczny, Funky, Gniewny, Inspirujący, Mroczny, Promienny, Romantyczny, Smutny, Spokojny i Szczęśliwy. Kolejną kategorią są instrumenty, gdzie wybrać możemy Bas, Fortepian, Gitarę akustyczną lub elektryczną, Organy, Perkusję, Instrumenty strunowe, Syntezatory i Trąbkę. Dodatkowo ustalić można długość, jaki ma mieć utwór oraz czy przy publikacji materiału muzyka przez nas wykorzystana ma tzw. uznanie autorstwa.

Efekty dźwiękowe

Pukanie, stukanie, chodzenie, burza… wszystkie te dźwięki dostępne są w zasięgu ręki, a właściwie kliku myszką, touchpadem czy palcem na ekranie dotykowym.

capture20170926181456730

Kategorii jest… pełno, są to Alarmy, Biuro, Broń, Drzwi, Film rysunkowy, Foley, Głosy ludzkie, Gospodarstwo domowe, Horror, Narzędzia, Pogoda, Science Fiction, Sport, Syreny, Tłum, Transport, Uderzenia, Woda, Z otoczenia i Zwierzęta. Wspomnę jeszcze o jednej, chyba najważniejszej kwestii – w bibliotece zamieszczone są dźwięki naprawdę dobrej jakości, choć o bezstratnych formatach można zapomnieć.

Bierzcie i pobierajcie z Tego wszyscy!

Zobacz Bibliotekę audio na Youtube


Autor: Michał Kotfas