Bethesda pozywa do sądu za grę na podstawie serialu Westworld
Bethesda pozywa do sądu za grę na podstawie serialu Westworld

Opublikowano 25.06.2018 10:09 -


Kilka dni temu pokazano nam nową grę na smartphony, która luźno opierała się na świetnym serialu HBO Westworld. Podobieństwa do Fallout Shelter widać na pierwszy rzut oka. Nic więc dziwnego, że Bethesda kieruje sprawę do sądu, pozywając zarówno dewelopera, jak i wydawcę.

Westworld to połączenie strategii ekonomicznej i symulacji. Gra opiera się luźno na fabule serialu pod tym samym tytułem. Jako pracownik korporacji Delos za zadanie mamy zarządzać parkiem rozrywki wypełnionym androidami. W grze najważniejszymi aspektami będzie planowanie i rozwój miasteczka. Gra jest jednak brutalną kopią dobrze przyjętego i świetnie zarabiającego Fallout Shelter. Mamy tu identyczną budowę gry, sposób rozgrywki, kreskówkową grafikę, a nawet jak twierdzą gracze te same błędy (co w pierwszych wersjach Fallout Shelter).

Westworld to rażąca zrzynka!

Tymi słowami posłużyła się Bethesda, komentując sprawę. Nie ograniczono się jednak tylko do cierpkich słów, złożono już pozew sądowy przeciwko Behaviour Interactive (producent) oraz Warner Bros Interactive Entertainment (wydawcy). Mogłoby się wydawać, że Bethesda znów chce prowadzić kuriozalne spory sądowe, nic bardziej mylnego – teraz wydają się mieć rację!

W 2014 roku Bethesda chcąc wydać mobilną grę z serii Fallout, skierowała się o pomoc do Behaviour Interactive. Umowa wiążąca obie firmy zakładała całkowitą własność Bethesdy do pracy włożonej przez Behaviour Interactive w powstanie Fallout Shelter, w tym całego kodu, który stał się własnością Bethesdy. Behaviour Interactive tworząc Westworld dla Warner Bros, dopuścił się kradzieży kodu gry, jej mechanizmów, a także grafiki. Rozgrywka jest tak podobna do Fallout Shelter, że kopiuje nawet błędy i problemy, które pojawiały się w początkowych wersjach gry.

Westworld to nie pierwsza kopia

Mnie ciekawi też inna kwestia. Westworld nie jest pierwszą kopią mobilnego Fallouta. Jakiś czas temu pojawiła się gra Hustle Castle: Fantasy Kingdom. To również gra niemal identyczna z Fallout Shelter – w tym wypadku akcja toczy się w średniowieczu. Jej wydawcą jest My.com (odpowiedzialne za takie gry jak Armored Warfire czy nadchodzące Juggernaut Wars), developerem Studio North. Również w tym przypadku doszło do skopiowania niemal wszystkich elementów gry. Dlaczego Bethesda nie pozwała tej pary twórców? Czy My.com i Studio North mają jakieś powiązania z Bethesdą? Nie jestem w stanie tego ustalić, może Wam się uda.

Jak Wam jak się podobają te gry? Mnie FS trochę znudził po roku gry, odpuszczam więc zarówno Hustle Castle, jak i Westworlda.