Jeśli tylko pogoda nie pokrzyżuje nam planów, to dzisiaj wieczorem będzie widoczny bardzo liczny przelot satelitów Starlink nad Polską. Po godzinie 18, czyli już po zachodzie słońca przeleci łącznie ponad 150 sztuk satelitów.

Będą to partie, które zostały wysłane całkiem niedawno, zatem powinny być bardzo dobrze widoczne na gołym niebie. Zapowiada się zatem zacne widowisko niespełna godzinę po zachodzie Słońca.

Przeloty Starlink – wtorek 02.03.2021:

  • 18:20 – 157 satelitów, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Elon Musk obiecuje, że w tym roku Internet ze Starlink osiągnie 300 Mb/s. Jakie są ceny w Polsce?

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.


Posłuchaj nas!