W tym roku jest wyjątkowe zagęszczenie lotów SpaceX, które zabierają następne zestawy satelitów Starlink. To jest oczywiście dobra wiadomość dla wszystkich miłośników obserwacji nieba.

Takie zagęszczenie powoduje, że satelity są bardzo dobrze widoczne, szczególnie te partie, które wysłane zostały w ostatnim tygodniu. Był to już dwudziesty zestaw. Od kilku dni przeloty można obserwować gołym okiem na nocnym niebie nad Polską.

Przeloty Starlink – poniedziałek 8.3.2021:

  • 18:48 – 62 satelity, widoczne “na północnym horyzoncie” (będą lecieć od północnego zachodu)

Przeloty Starlink – noc z poniedziałku na wtorek:

  • 05:01 – 60 satelitów, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.