Ostatnio SpaceX przyspieszył z wysyłaniem kolejnych partii satelitów Starlink.

W tym roku jest wyjątkowe zagęszczenie lotów SpaceX, które zabierają następne zestawy satelitów Starlink. To jest oczywiście dobra wiadomość dla wszystkich miłośników obserwacji nieba.

R E K L A M A

Takie zagęszczenie powoduje, że satelity są bardzo dobrze widoczne, szczególnie te partie, które wysłane zostały w ostatnim tygodniu. Był to już dwudziesty zestaw. Od kilku dni przeloty można obserwować gołym okiem na nocnym niebie nad Polską.

Przeloty Starlink – poniedziałek 8.3.2021:

  • 18:48 – 62 satelity, widoczne “na północnym horyzoncie” (będą lecieć od północnego zachodu)

Przeloty Starlink – noc z poniedziałku na wtorek:

  • 05:01 – 60 satelitów, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Będzie się działo! Wieczorem spora porcja Starlink przeleci nad Polską, a nad ranem - kolejna dawka 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.