Banowanie #hashtagów na Instagramie - co to znaczy i jak sobie z tym radzić?

Banowanie #hashtagów na Instagramie – co to znaczy i jak sobie z tym radzić?

Opublikowano 7.09.2017 9:07 Aktualizacja: 7.09.2017 9:36 - 1


Ostatnio jednak bardzo głośno zrobiło się w temacie całkowitego lub częściowego blokowania hasztagów przez serwis Instagram. W trosce o dobre imię użytkowników (a konkretnie o niwelowanie treści o charakterze pornograficznym oraz treści dotyczących anoreksji) platforma ogranicza widoczność postów, które oznaczone są określonymi hasztagami, a lista jest niezwykle długa!

Instagram bez hasztagów? Nie ma mowy, to główny filar tej platformy. Pomagają one kategoryzować tematycznie obrazy, dzięki czemu używając danego słowa po znaku # odnajdujemy wszystkie zdjęcia, które inni użytkownicy
z całego świata określili tym samym hasztagiem. Co jednak w przypadku, kiedy użytkownik pośród wielu „dozwolonych” użyje tego, który znajduje się na zakazanej liście? Wtedy, niestety, cały post traci na widoczności, co bezpośrednio przekłada się na niższy zasięg.

Gwoli przypomnienia Instagram nałożył dwa rodzaje blokad:

  1. Częściową – po wpisaniu danego hasztagu serwis zwraca jedynie część wyników
    i informację: „Ostatnie posty z #……. są obecnie ukryte, ponieważ społeczność zgłosiła zawartość, która może być niezgodna z zasadami społeczności Instagrama. Dowiedz się więcej.”
  2.  Całkowitą – po wpisaniu tego # wyskakuje komunikat o braku wyników

Pośród hasztagów, które faktycznie mogą zostać użyte w niewłaściwym kontekście znajdują się również takie jak #publicrelations czy #books. Brzmi niedorzecznie, prawda?

#dogsofinstagram#tgif#singlelife#meme
#boho#brain#thebaligroom#newyears
#costumes#saltwater#elevator#todayimwearing
#tanlines#petitie#astreetphoto#snapchat
#sallyhansen#curvy#books#skype
#shesquats#dedicationstudio#hairychest#skype
#pushups#kindredparents#ineedhelplol#skype
#humpday#easter#books#skype

Wpisując poniższe hasztagi aplikacja nie zwróci żadnych wyników (patrząc na słowa kluczowe, to w zasadzie wcale nie dziwi):

#anal#bitches#clit#daddydom
#anon#blowjob#cock#daddylove
#arse#bondagesex#cocks#dick
#ballsack#boobies#cum#dicks
#bigboobs#boobz#cumshot#faggot
#bigbootyhoe#booty#cunt#fatass
#bigtits#bunda#daddydirection#femdom
#bigtitties#clevage#books#fetish
#footfetish#freethenips#frisky#fucking

Nie jest to kompletna lista, ponieważ taka nie została jeszcze nigdzie opublikowana. Pojawiają się jednak próby zebrania wszystkich blokowanych hasztagów, na przykład na stronie: http://thedatapack.com.

Jak sobie z tym radzić?

  1. https://shadowban.azurewebsites.net – po wpisaniu nazwy użytkownika lub linku do naszego Instagrama strona zwraca informację czy dane konto jest blokowane przez serwis czy też nie.
  2. http://thedatapack.com/tools/blocked-hashtag-search/ – strona pozwala zobaczyć, co kryje się pod zakazanymi hasztagami.
  3. http://herpaperroute.com/instagram-shadowban-what-you-need-to-know/– poradnik o tym jak zapobiegać zjawisku „shadowban”, czyli byciu blokowanym przez serwis Instagram – często nieumyślnie.
  4. https://www.tailwindapp.com – na stronie można stworzyć szkic posta i sprawdzić czy zawiera on blokowane hasztagi.

Autorką artykułu jest Paulina Wichrowska.

Wieści z Rozładowani.pl