Automatyczny backup Wordpressa na Dropbox

Automatyczny backup WordPressa na Dropbox

Opublikowano 10.03.2012 12:53 - 4


Każdy blogger wie jak ważne jest posiadanie kopii zapasowych swojego blog, zwłaszcza kiedy trzymamy go na niezbyt pewnym i stabilnym hostingu. Dzięki świetnej wtyczce do WordPressa, możemy w łatwy sposób, i co najważniejsze – darmowy, automatycznie tworzyć kopie zapasowe naszego bloga, które będą przesyłane na konto Dropboxa. Co za tym idzie do backupów będziemy mieć dostęp z każdego miejsca i urządzenia na którym zainstalowany jest klient Dropboxa.

Co zrobić aby cieszyć taką funkcjonalnością? Przede wszystkim musimy posiadać konto na Dropboxie (dodałem swój REF ;-) ). Założenie nic nie kosztuje, a przy odrobinie chęci możemy powiększyć pojemność naszego konta do 8GB za darmo. Następnie pobieramy wtyczkę WordPress Backup to Dropbox i instalujemy na blogu.

Po instalacji musimy zezwolić wtyczce na połączeni z naszym kontem Dropbox. Potem już wystarczy tylko wybrać częstotliwość (codziennie, co tydzień, dwa, itp) i godzinę backupów, wskazać gdzie będą przechowywane pliki tymczasowe z bazą danych (na serwerze bloga) oraz podać folder w którym będziemy trzymać nasze kopie zapasowe na Dropboxie (standardowo na koncie tworzony jest folder WordPressBackup). Fajną opcją jest także możliwość odznaczenia plików bądź folderów z serwera, których nie chcemy backupować.

Oczywiście w każdej chwili możemy wykonać „ręczny” backup na Dropboxa klikając na „Backup Now” w panelu administracyjnym bloga.

Wieści z Rozładowani.pl