Jakie cechy powinien posiadać idealny samochód rodzinny? Jedną z pierwszych decyzji, jakie trzeba będzie podjąć przed zakupem jest wybór rodzaju nadwozia. W salonach znajdziemy nie tylko auta typu kombi, ale również powoli schodzące z motoryzacyjnej sceny vany i przejmujące ich rolę, niezwykle popularne SUV-y.

Najlepsze auto rodzinne – jakie wymogi powinno spełniać?

Idealny samochód rodzinny musi mieć szereg cech – być praktyczny, bezpieczny, oferować sporo miejsca w środku i dysponować przemyślanym, odpowiednio wyposażonym wnętrzem.

Rozmiar

Rozmiar ma znaczenie. Przynajmniej, kiedy chodzi o auto rodzinne, gdy wybór dużego samochodu często okazuje się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie ma sensu przesadzać – zakup ekstremalnie dużego vana czy największego SUV-a w ofercie jest może kuszącą perspektywą, ale z czasem posiadanie takiego auta może stać się problematyczne. Szczególnie, gdy okaże się, że w większości przypadków wozi się nim głównie nie pasażerów czy bagaże, a powietrze. Natomiast średniej wielkości SUV-y sprawdzają się w roli auta rodzinnego bardzo dobrze. Auto z nadwoziem typu SUV łączy w sobie komfort godny dobrego sedana, pojemność kombi, a także oferuje wysoki prześwit, który ułatwia pokonywanie wysokich krawężników czy polnych dróg.

R E K L A M A

Pojemny bagażnik

Nie mniej ważnym parametrem auta dla dużej rodziny jest pojemność bagażnika. Samochód z dużym bagażnikiem przydaje się szczególnie podczas dłuższych, rodzinnych wyjazdów. Warto w tym przypadku sprawdzić nie tylko liczby określające jego objętość, ale przede wszystkim ustawność wnętrza. Dla przykładu – w nowej Toyocie RAV4 długość przestrzeni bagażowej zwiększyła się o 60 mm, dzięki temu po złożeniu oparć tylnej kanapy do środka zmieści się 29-calowy rower.

Bezpieczeństwo

Samochód rodzinny musi być również bezpieczny. Obowiązkowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa warto uzupełnić o dodatkowe układy wspierające kierowcę. Do takich należą np. układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych czy system powiadamiania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Bezpieczne auto to gwarancja bezpieczeństwa dla Twojej rodziny.

Ranking samochodów rodzinnych

Ranking samochodów rodzinnych obejmuje modele, które idealnie spełnią się w tej roli – są praktyczne, funkcjonalne oraz ekonomiczne i niezawodne. Szczególny nacisk został położony na systemy bezpieczeństwa – nie każdy producent je oferuje, a jeszcze mniej modeli dostępnych na rynku oferuje je bez dopłaty. Oto kilka aut rodzinnych, na które warto zwrócić uwagę.

Nowa Toyota RAV4

Nowa Toyota RAV4 właśnie wjechała do salonów. To już piąta generacja kultowego modelu, który stworzył rynek kompaktowych SUV-ów i od ćwierć wieku zbiera pochlebne opinie. Najnowsza odsłona została zbudowana na zupełnie nowej platformie TNGA – dzięki temu ma nisko położony środek ciężkości i sztywniejsze nadwozie.

Cennik najnowszej odsłony RAV4 obejmuje cztery odmiany wyposażenia i dwie wersje silnikowe. Samochód jest oczywiście dostępny w wersji hybrydowej, a także z nowym napędem 4×4.

Ceny nowej Toyoty RAV4 zaczynają się od 109 900 zł za odmianę Active. W tym przypadku pod maską samochodu znalazła się jednostka benzynowa o pojemności 2 litrów i mocy 173 KM. Napęd przekazywany jest na koła przednie za pomocą 6-biegowej, manualnej skrzyni biegów.

Nowa RAV4 oferowana jest w wersji Hybrid o mocy 218 KM w odmianie z napędem na przednią oś oraz 222-konnej wersji z napędem AWD-i. Napęd przekazywany jest za pomocą automatycznej skrzyni e-CVT. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje nowemu RAV4 z systemem AWD-i tylko 8,1 s. Co więcej, hybrydowy SUV Toyoty może poruszać się na samym silniku elektrycznym bez ładowania z zewnętrznej sieci.

Standardowe wyposażenie RAV4 z 2019 roku obejmuje między innymi światła główne w technologii Basic LED, manualną klimatyzację oraz system multimedialny Toyota Touch 2 z kolorowym, 7-calowym wyświetlaczem dotykowym.

Warto również wspomnieć, że już w podstawowej odmianie samochód oferuje pełen pakiet dodatkowych systemów zwiększających bezpieczeństwo. Na liście znalazły się układ rozpoznawania znaków drogowych, system automatycznego powiadamiania ratunkowego eCall, system wykrywania zmęczenia kierowcy, także układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy, asystent utrzymania pasa ruchu, automatyczne światła drogowe oraz układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów. Nie zabrakło również aktywnego tempomatu.

Samochód oferuje bardzo dużo miejsca w środku i największy w swojej klasie bagażnik. Jego pojemność wzrosła do rekordowej wartości 580 litrów – o całe 79 litrów więcej w stosunku do poprzedniej generacji RAV4.

Rodzinny Opel Zafira

Opel Zafira również może być uznany za klasyka wśród aut rodzinnych. Produkowany od 1999 roku samochód doczekał się trzeciej generacji. Warto wspomnieć, że model ten był w swoim czasie pierwszym europejskim minivanem zdolnym przewieźć siedem osób.

Ceny najnowszej generacji Zafiry zaczynają się od 94 000 zł. Podstawowa odmiana wyposażona jest w silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra i mocy 136 KM. Napęd przekazywany jest za pomocą manualnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach. Najmocniejsza wersja dysponuje natomiast silnikiem Diesla o mocy 170 KM i w połączeniu z automatem została wyceniona na kwotę od 121 tys. zł. W sumie niemiecki minivan oferowany jest w trzech wersjach wyposażenia.

Najnowszy Opel Zafira również występuje jako samochód 7-osobowy. Dodatkowy rząd siedzeń jest oferowany od wersji wyposażeniowej „120 lat”, kosztującej od 97 300 zł. Za miejsca dla dodatkowej pary pasażerów trzeba zapłacić 2 700 zł. Siedzenia można schować w podłodze, a wtedy pojemność bagażnika wynosi 650 litrów.

Podstawowa wersja wyposażeniowa tego modelu obejmuje między innymi sterowaną ręcznie klimatyzację oraz system multimedialny z dotykowym ekranem o przekątnej 7 cali. Dodatkowe systemy bezpieczeństwa dostępne są w droższych odmianach. Pakiet „Asystent kierowcy 1” kosztuje 4 950 zł i składa się między innymi ze wskaźnika odległości od pojazdu poprzedzającego z układem ostrzegania o potencjalnej kolizji oraz systemów ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu i rozpoznawania znaków drogowych.

Skoda Kodiaq

Samochód zadebiutował w 2016 roku i jest pierwszym dużym SUV-em tej marki oraz pierwszym 7-osobowym samochodem produkowanym przez Skodę. Zgodnie z cennikami model Kodiaq oferowany jest w czterech wersjach wyposażenia, a pod maską może znaleźć się jeden z trzech silników. Auto jest również dostępne z napędem na cztery koła.

Ceny podstawowej odmiany tego modelu zaczynają się od 106 250 zł. Tak skonfigurowany samochód jest napędzany silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 litra i mocy 150 KM, a napęd przenoszony jest na przednią oś za pomocą manualnej skrzyni biegów o 6 przełożeniach. Wersja z napędem 4×4 została wyceniona na co najmniej 128 800 zł.

Czeski SUV występuje również w odmianie 7-miejscowej. W każdej wersji wyposażenia dopłata za trzeci rząd siedzeń wynosi 4 tys. zł.

Podstawowa odmiana tego modelu została wyposażona między innymi w dwustrefową klimatyzację automatyczną oraz radio z kolorowym wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 6,5 cala.

Na liście dodatkowych systemów bezpieczeństwa znalazł się system hamowania awaryjnego w przypadku wykrycia pieszych przed pojazdem oraz funkcja automatycznego hamowania podczas manewru cofania. Za dodatkowe systemy trzeba zapłacić. Funkcja wykrywania zmęczenia kierowcy kosztuje 200 zł, a funkcja rozpoznawania znaków drogowych została wyceniona na 300 zł.

Kwestie ekonomiczne

Planowanie budżetu przeznaczonego na zakup samochodu rodzinnego jest niezwykle ważne. Trzeba pamiętać nie tylko o ewentualnych ratach lub zebraniu odpowiedniej ilości gotówki, ale przede wszystkim o kwestiach finansowych związanych z codzienną eksploatacją.

Aby posiadanie samochodu nie odcisnęło zbyt dużego piętna na domowym budżecie, trzeba rozważnie dobrać rodzaj napędu. Wybór jest spory: silniki benzynowe, tracące na popularności silniki zasilane olejem napędowym po nowoczesne i ekologiczne hybrydy. Te ostatnie mają wiele do zaoferowania.

Toyota RAV4 AWD-i z automatyczną skrzynią e-CVT i napędem hybrydowym o mocy 222 KM spala średnio od 4,4 litra benzyny na 100 kilometrów. Opisywany wyżej Opel Zafira z najmocniejszym w ofercie silnikiem oferuje moc na poziomie 170 KM, a średnie spalanie w odmianie z automatem to 7,1 litra na 100 kilometrów. Natomiast Kodiaq w najmocniejszej odmianie (190 KM, automatyczna skrzynia biegów i napęd 4×4) pali średnio 7,1 litra na 100 kilometrów.

Samochód z napędem hybrydowym idealnie będzie się sprawdzał podczas codziennego użytkowania. Nie tylko na trasie, ale również w zakorkowanym mieście. Hybrydowy SUV Toyoty może poruszać się na samym silniku elektrycznym bez ładowania z zewnętrznej sieci. Dodatkowo RAV4 Hybrid wyposażono w sprawniejszy, elektryczny układ napędu na cztery koła. Cichszy podczas szybkiej jazdy, zapewniający mniejsze zużycie paliwa w mieście i lepszą przyczepność poza utwardzonymi szlakami. Tylną oś napędza dodatkowy silnik-generator, który współpracuje z układem hybrydowym. Więcej na temat hybrydowych aut Toyoty pod tym linkiem: https://www.toyota.pl/new-cars/samochody-hybrydowe.


Artykuł sponsorowany, przygotowany przez markę Toyota.