Nowy projekt pozwoli na montowanie osłon nawet do obiektywów, które nie posiadają przedniego gwintu. Aurora Aperture „wciśnie” filtr między szkło, a obiektyw.

Pierwsze projekty tego typu urządzenia pojawiały się już trzy lata temu, ale wtedy Aurora Aperture skupiała się na obiektywach z bagnetem EF do lustrzanek Canona. Teraz firma pokazała trzy różne kształty, które pozwolą na dopasowanie filtrów również do aparatów Nikona i Sony oraz szkieł Sigmy.

0DB2955F DCB5 4EC1 BCFE 20F19C1A4705

Dokładna lista wspieranych obiektywów to:

R E K L A M A
  • Canon 11-24mm f/4L
  • Nikon AF-S 14-24mm f/2.8G
  • Sigma 14-24mm f/2.8 DG HSM Art z bagnetem EF
  • Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art z bagnetem EF
  • Sigma 14-24mm f/2.8 DG DN Art z bagnetami E i L
  • Sony 12-24mm f/4 G

Ultraszerokokątne obiektywy bywają problematyczne

Jak widać, Aurora Aperture skupia się głównie na obiektywach szerokokątnych i ultraszerokokątnych, ponieważ to w nich powstaje największy problem przy próbie zamontowanie filtra z przodu – mocno wystająca soczewka utrudnia stworzenie osłony, której montaż nie wpłynie na jakość zdjęć.

W ofercie dostępne będą różne rodzaje filtrów ND i filtry zanieczyszczeń świetlnych. Ich montaż ma być bardzo prosty – wystarczy usunąć plastikową osłonkę z tyłu obiektywu za pomocą śrubokręta i podmienić ją uchwytem. Dzięki temu zyskujemy magnetyczną ramkę, do której przymocujemy wybrany filtr. Kolejne wymiany będą już szybkie, by umożliwić ich wykonywanie również podczas sesji.

24439E74 38B2 4D0A BAFE C3BFE1CBD5E4

Adapter wykonano z aluminium, natomiast sam „właściwy” produkt będzie wytwarzany ze stali nierdzewnej i ekologicznego cienkiego szkła, co ma przynieść odporność na zabrudzenia i zalania. Najważniejszy jednak jest fakt, że taki filtr jak najwierniej odda kolory fotografowanych obiektów oraz nie zgubi jakości przy dużych rozdzielczościach czy nagrywaniu w 4K i 8K. To ma pozwolić na fotografowanie z bardzo długim czasem naświetlania nawet w idealnych warunkach świetlnych (niektóre filtry przyciemniają obraz o kilkanaście stopni).

Na tę chwilę filtry dostępne są na zbiórce na kickstarterze. Ceny filtrów sięgają od 43 do 113 USD (około 180-480zł), a adapterów 35-41USD, a więc około 150-160zł.


Posłuchaj nas!