Aurora Aperture tworzy filtry nowej generacji montowane na tył obiektywu

Aurora Aperture tworzy filtry nowej generacji montowane na tył obiektywu

Opublikowano 18.05.2020 15:49 -


Nowy projekt pozwoli na montowanie osłon nawet do obiektywów, które nie posiadają przedniego gwintu. Aurora Aperture „wciśnie” filtr między szkło, a obiektyw.

Pierwsze projekty tego typu urządzenia pojawiały się już trzy lata temu, ale wtedy Aurora Aperture skupiała się na obiektywach z bagnetem EF do lustrzanek Canona. Teraz firma pokazała trzy różne kształty, które pozwolą na dopasowanie filtrów również do aparatów Nikona i Sony oraz szkieł Sigmy.

Dokładna lista wspieranych obiektywów to:

  • Canon 11-24mm f/4L
  • Nikon AF-S 14-24mm f/2.8G
  • Sigma 14-24mm f/2.8 DG HSM Art z bagnetem EF
  • Sigma 14mm f/1.8 DG HSM Art z bagnetem EF
  • Sigma 14-24mm f/2.8 DG DN Art z bagnetami E i L
  • Sony 12-24mm f/4 G

Ultraszerokokątne obiektywy bywają problematyczne

Jak widać, Aurora Aperture skupia się głównie na obiektywach szerokokątnych i ultraszerokokątnych, ponieważ to w nich powstaje największy problem przy próbie zamontowanie filtra z przodu – mocno wystająca soczewka utrudnia stworzenie osłony, której montaż nie wpłynie na jakość zdjęć.

W ofercie dostępne będą różne rodzaje filtrów ND i filtry zanieczyszczeń świetlnych. Ich montaż ma być bardzo prosty – wystarczy usunąć plastikową osłonkę z tyłu obiektywu za pomocą śrubokręta i podmienić ją uchwytem. Dzięki temu zyskujemy magnetyczną ramkę, do której przymocujemy wybrany filtr. Kolejne wymiany będą już szybkie, by umożliwić ich wykonywanie również podczas sesji.

Adapter wykonano z aluminium, natomiast sam „właściwy” produkt będzie wytwarzany ze stali nierdzewnej i ekologicznego cienkiego szkła, co ma przynieść odporność na zabrudzenia i zalania. Najważniejszy jednak jest fakt, że taki filtr jak najwierniej odda kolory fotografowanych obiektów oraz nie zgubi jakości przy dużych rozdzielczościach czy nagrywaniu w 4K i 8K. To ma pozwolić na fotografowanie z bardzo długim czasem naświetlania nawet w idealnych warunkach świetlnych (niektóre filtry przyciemniają obraz o kilkanaście stopni).

Na tę chwilę filtry dostępne są na zbiórce na kickstarterze. Ceny filtrów sięgają od 43 do 113 USD (około 180-480zł), a adapterów 35-41USD, a więc około 150-160zł.

Wieści z Rozładowani.pl