W redakcji DailyWeb mieliśmy okazję przyjrzeć się kilku produktom firmy Audio-Technica. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się słuchawkom z tej firmy, z tej samej kategorii, ale pozycjonowanym nieco niżej niż tytułowy model. Teraz bierzemy się za recenzję najwyższego modelu słuchawek TWS. Jeśli jesteście ciekawi mojej opinii, to zapraszam do niniejszej rejenzji. To wyzwanie również dla mnie, bo uwielbiam produkty tej firmy, już od wielu lat.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Model ATH-ANC300TW jest pozycjonowany najwyżej ze wszystkich słuchawek TWS firmy Audio-Technica. Model ten zadebiutował w styczniu tego roku podczas targów CES w Las Vegas. Przyniósł on sporo nowości, który stanowią o wyjątkowości na tle innych słuchawek tego typu.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Tymi najbardziej znaczącymi jest ANC, czyli aktywna redukcja szumu, która pozwala wybrać jeden z trzech scenariuszy, w których będzie wykorzystywana – w samolocie, w ruchu lub podczas nauki, lub pracy w biurze. Dostępny jest również tryb Ambient, który pozwoli wzmocnić otaczające nas dźwięki, tak by nie tracić kontaktu z otoczeniem. Na deser warto wspomnieć o technologii Qualcomm cVc (Clear Voice Capture), która odpowiada za wyraźne i naturalne brzmienie konwersacji podczas rozmów telefonicznych. Wszystko to dzięki aż czterem mikrofonom – po dwóch w każdej słuchawce.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Oprócz tego Audio-Technica ATH-ANC300TW dysponuje nowymi przetwornikami o średnicy 5.8 mm powlekanymi DLC (Diamond-like carbon). Słuchawki potrafią odtwarzać muzykę przez 4,5 godziny, zanim się rozładują, ich etui zapewni dodatkowo 13,5 godziny czasu pracy. Cena słuchawek w sklepie Top Hi-Fi & Video Design wynosi aktualnie w promocji 817 zł.

Zawartość opakowania

Zawartość zestawu nie odbiega od rynkowych standardów, chociaż można przyznać tu małego plusa. W kartoniku, słusznych i nieprzesadzonych rozmiarów znalazły się gumki w czterech rozmiarach oraz dodatkowo pianki Comply (w jednym rozmiarze M). To mały plus, bo większość producentów dodaje jedynie 3 najpopularniejsze rozmiary, a pianek Comply nie dodaje wcale.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Oprócz tego w zestawie znajduje się instrukcja oraz 30-centymetrowy kabelek USB typu C. Oczywiście jest tu też najważniejszy element zestawu – słuchawki TWS wraz z etui pełniącym funkcję powerbanku.

Wykonanie

Podobnie jak w przypadku innych słuchawek firmy Audio-Technica nie można nic zarzucić. Jestem w stanie nawet stwierdzić, że użyte materiały oraz kompozycja kolorów, są jeszcze lepsze niż zwykle. Słuchawki dodarły do mnie w kolorze, który Apple nazwałoby „nocnym błękitem”. To oczywiście bardzo ciemny odcień niebieskiego. Doskonale łączy się on z czarnymi elementami słuchawek. Daje też wrażenie, że obcujemy z produktem premium. Słuchawki wspierają normę IPX2 – która oznacza odporność na kapiącą wodę.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Same użyte tu materiały są równie wysokiej jakości, są idealnie spasowane. Etui zamyka się dokładnie, klapka nie odstaje i nie uchyla się sama. Możliwe jest jednak jej otwarcie jedną ręką czy to poprzez zręczne palce, czy też machnięcie obudową. Słuchawki przy takiej próbie nie wypadają same. To mini test, który zawsze przeprowadzam – Audio-Technica zdała go pozytywnie!

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Na górnej części kopułek znalazło się miejsce dla fizycznych przycisków. Są one małe, ale nie ma problemów z ich wyczuciem. Dobrze spełniają swoją rolę.

Pierwsze wrażenia

Miałem już do czynienia z produktami Audio-Technica, korzystałem też z wielu innych słuchawek TWS. W przypadku modelu ATH-ANC300TW nie ma żadnych odstępstw od sztuki, a słuchawki mają formę podobną do konkurencji. Jak wspomniałem, pozytywnie zaskoczyły mnie gumki w 4 rozmiarach oraz dodatkowe pianki Comply, które preferuję prywatnie. Wrażenie zrobił na mnie kolor słuchawek, który również uderza dokładnie w moje gusta zakupowe. Wydaje mi się jednak, że kolor ten jest na tyle uniwersalny, że będzie odpowiadał szerszej grupie odbiorców i na pewno się nie znudzi.

Dodatkiem do słuchawek jest dedykowana aplikacja. Co prawda nie uświadczymy zaawansowanego korektora czy innego wpływu na dźwięk. Ma ona proste zadanie, dać podgląd i możliwość sterowania funkcjami aktywnej redukcji szumu oraz trybu ambient. Pozwala też odnaleźć zagubione słuchawki oraz wybrać preferowany kodek. Robi to nad wyraz dobrze.Audio-Technica ATH-ANC300TW

Słuchawki udało mi się sparować ze sobą i ze smartfonem bez żadnego trudu, mimo że dla niektórych rynkowych rywali dalej jest to wyzwaniem. Podczas używania słuchawek nie uświadczyłem żadnych mankamentów technologii TWS, słuchawki były prawidłowo zsynchronizowane, miały równy poziom głośności i wytrzymywały tyle samo na baterii. Czas pracy słuchawek wedle producenta to 4,5 godziny. Etui zwiększa ten czas o kolejne 13,5 godziny. Jestem skłonny wierzyć w te zapewnienia. Korzystałem ze słuchawek w standardowym trybie i przy poziomie dźwięku około 40% słuchawki nie rozładowały się przez 16 godzin, chociaż informowały o słabej baterii. Etui słuchawek ładowane jest poprzez port USB Typu C i szalenie mnie cieszy, że kolejny producent definitywnie pożegnał USB Micro.

Odsłuch, redukcja szumów, tryb ambient

Audio-Technica przyzwyczaiła nas do tego, że nie poddaje się modzie i nie tworzy słuchawek przesadnie skoloryzowanych na pewne gatunki. Model ATH-ANC300TW  podtrzymuje tę tradycję i trafia w gusty starszych użytkowników oraz tych, którzy cenią pewnego stopnia dokładność i wierność dźwięku.

Audio-Technica ATH-ANC300TW

Testowany model nie kładzie przesadnie nacisku na żaden z zakresów dźwięku. Dolny zakres w porównaniu do większości podobnych słuchawek jest znacznie mniej zbudowany. To nie wada, ale może to być dla wielu osób sporym zaskoczeniem. Dobrze jest to słyszalne, gdy odtwarzamy popularne gatunki, jak Rap czy skoczne kawałki z czołówki zagranicznych list przebojów. Basowy dźwięk nie jest ani przesadnie tłusty, ani nachalny, nie odbija się od czaszki i nie wraca w niepokojący sposób. Tu wszystko jest grzeczne i stonowane, ale za to niezwykle precyzyjne i dynamiczne. Środkowe pasmo jest całkiem dobrze słyszalne i czyste, dzięki czemu niektóre z naszych ulubionych utworów nabiorą całkiem innego charakteru. Góra jest również dobrze odseparowana od pozostałych pasm, nie wybija się również ponad pozostałe, stanowiąc dobre ich dopełnienie. Dzięki takiemu zestrojeniu dźwięk jest niezwykle wierny jak na słuchawki TWS i przyznam się, że ciężko o podobnie brzmiący egzemplarz. ATH-ANC300TW pozwolą słuchać muzyki przez długi czas, nie męczą i nie nudzą się tak szybko jak nastawione na „zabawę” modele od konkurencji. To świetny model, dla osób, które szukają w muzyce głębi, a nie tylko zabawy.

Tryb aktywnej redukcji szumu zaskakuje swoją pracą. Tutaj nie ma mowy, by nie zauważyć, jak wielkie postępy zrobili inżynierowie japońskiej marki. Każdy z trzech trybów posiada unikalny charakter i specyfikę działania. Każdy z nich naprawdę skutecznie redukuje niechciane dźwięki. Tryb ambient, który ma za zadanie wzmocnić dźwięki otoczenia, robi to aż nazbyt dobrze i podnosi  słyszalność dźwięków o poziom wyżej, niż słyszelibyśmy je bez założonych słuchawek. Trzeba przyznać, że producent dobrze odrobił tę lekcję.

Wrażenia końcowe

Słuchawki Audio-Technica ATH-ANC300TW to model, który można uznać w tej kategorii za referencyjny. Oczywiście to nie sprzęt, który ma grać tak jak surowe nagranie ze studio. Na tle konkurencji wśród słuchawek TWS wybija się swoją transparentnością do tego stopnia, że teza ta jest więcej niż tylko trafna.

Słuchawki nie są rekordzistami pod względem czasu pracy, ale etui w formie powerbanku nadrabia różnice w czasie pracy względem konkurencji. To, co spodobało mi się mniej, to spory lag w połączeniu z urządzeniami od Apple. To jednak wyjątek, bo pozostałe urządzenia, które mogą korzystać z innych kodeków, działają znacznie lepiej. To za sprawą technologii opracowanej przez Qualcomm i wykorzystywanej przez Audio-Technica. Qualcomm TrueWireless Stereo Plus niweluje opóźnienia dźwięku na kompatybilnych urządzeniach niemal do minimum.

10C870AF 072E 4C58 B8E5 F516F5287F76

Również aktywna redukcja szumu działa świetnie. Podział na sceny jak „samolot”, który tłumi szum o jednostajnym charakterze, tryb „w ruchu”, który niweluje odgłosy miasta oraz „biuro/nauka” walczący z odgłosami o stonowanej sile. To wszystko sprawia, że słuchawki te są kompetentne do odsłuchu w każdych warunkach. A to nie jest domena każdych słuchawek, które znajdziemy na rynku.

Specyfikacja

Rodzaj konstrukcjiSłuchawki Bluetooth True WirelessKonstrukcja dokanałowaPrzetworniki dynamiczne 5.8 mm
Pasmo przenoszenia20Hz–25kHz
Poziom ciśnienia akustycznego106dB (1kHz/1mW)
Impedancja14 omów
KompatybilnośćaptX, AAC, SBC, Qualcomm TrueWireless Stereo Plus
Czas pracy i ładowania4,5 godziny słuchawki i 13,5 godziny etui1 godzina słuchawki i 2,5 godziny etui. 
BluetoothWersja 5.0
Waga14 g (słuchawki)50 g (etui)64 g (słuchawki z etui)
DodatkiW zestawie 4 pary gumowych wkładek w różnych rozmiarach + pianki Comply (rozmiar M)
InneSterowanie przez aplikację, tryb przeźroczystości dźwięku, współpraca z Android i iOS, sterowanie poprzez przycisk na słuchawkach, wbudowane podwójne mikrofony w obu słuchawkach, certyfikat ochrony IPX2

Galeria Zdjęć


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design.