Na rynku znajdziemy dziesiątki solidnych głośników stereo, które nieźle brzmią. Tych, które są w stanie grać bez dodatkowego, dużego wzmacniacza jest znacznie mniej. Właśnie trafiły do mnie na testy aktywne głośniki bezprzewodowe Audio Pro A26. Wydaje mi się, że mają wszystko, czego potrzebowałem. Po kilku tygodniach nie potrafię się z nimi rozstać.

Wiem, że nie powinienem kochać rzeczy materialnych. To po prostu niezdrowe i trochę głupie. Praktyka jest zupełnie inna. Po prostu uwielbiam, gdy coś działa tak, jak tego chce. Uwielbiam też, gdy sprzęt cechuje staranne wykonanie i atrakcyjny wygląd a dodatkowo zaskakuje on funkcjonalnością. To dlatego właśnie zakochałem się w Audio Pro A26!

O firmie Audio Pro

Historia firmy Audio Pro sięga końcówki lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku (1978). Kilka lat później Audio Pro prezentuje swój ikoniczny produkt, aktywny głośnik A4.14 z systemem ACE-Bass zaprojektowanym przez głównego inżyniera firmy Karla-Erika Ståhla. W następnych latach to właśnie z tą postacią będziemy utożsamiać wielkość tej firmy.

Audio Pro
Audio Pro A4.41- 14 litrowe aktywne głośniki. Nawet po blisko 40 latach prezentują się dobrze. Ponoć też nieźle grają.

Należy wspomnieć, że Audio Pro jako jedna z pierwszych firm rozpropagowała formułę aktywnych głośników sprzedawanych na szeroką skalę. Skandynawka szkoła inżynierii dźwięku, wyglądu i budowy jest aktualna do dziś. Firma dalej skupia się na projektowaniu dobrze brzmiących i dobrze wyglądających głośników aktywnych, które dziś są również bezprzewodowe. Idea firmy zakłada również produkcje sprzętu na lata, zarówno pod względem długiego działania, jak i niestarzejącego się, atrakcyjnego wyglądu.

Muzyka, która wydobywa się z produktów tej firmy, ma być energetyczna i angażująca oraz dawać wiele radości. Audio Pro nie boi się stawać w porównaniach z innymi produktami i lubi, gdy pastwią się nad nią nawet najbardziej zaciekli krytycy. Zauważyłem, że ci ostatni lubią produkty omawianej firmy.

Niemal od początku istnienia Audio Pro rozwijana jest technologia ACE-Bass, która ma dawać głęboki i energetyzujący bas, który przeczyłby niewielkim wymiarom głośników. Dziś system ten wiąże się z szeregiem różnych rozwiązań, które dają niemal magiczne efekty. Nic dziwnego, że dla wielu fanów muzyki Audio Pro jest synonimem dobrego dźwięku w małym pudełku.

Ofertę firmy stanowią dziś bezprzewodowe głośniki (Bluetooth oraz Wi-Fi), głośniki i kolumny stereo, subwoofery, system multiroom oraz modele obsługujące asystentów głosowych. Portfolio produktów można sprawdzić w sklepach Top Hi-Fi & Video Design oraz na stronie internetowej sklepu, pod tym adresem.

AUDIO PRO A26

Model, który dotarł do mnie na testy to ten o symbolu A26. Najprościej pisząc to aktywne, bezprzewodowe głośniki stereo. Niestety takie uproszczenie nie oddaje wszystkich możliwości sprzętu, a te są ogromne jak na tak małą konstrukcję.

Audio Pro A26

Model A26 oparty jest na konstrukcji Addon T14. Podobnie jak wcześniejszy model, również i te głośniki stworzono, by wtapiały się w wystrój domu, zamiast w nim dominować. Zostały jednak znacznie ulepszone i dysponują szerszymi możliwościami podłączenia oraz konfiguracji.

Głośniki można obsługiwać w systemie multiroom, dźwięki można przesyłać bezprzewodowo poprzez Wi-Fi i Bluetooth. A26 dysponuje wejściami AUX poprzez Jack 3,5 mm, cyfrowym TOSLINK oraz HDMI z ARC. Głośniki pozwalają też na podłączenie zewnętrznego subwoofera. Mogą też działać w pełnym zakresie lub pracować jako satelity.

Audio Pro A26

Obsłudze głośników towarzyszy dodatkowa aplikacja. To dzięki niej można sterować systemem multiroom oraz konfigurować sprzęt. Posiada też kilka ciekawych funkcji jak budzik (wybudzanie muzyką) oraz wyłącznik czasowy.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Zawartość zestawu i Wykonanie

W kolorowym kartonie sporych rozmiarów znalazło się wszystko, co potrzeba do podłączenia sprzętu. Zestaw zawiera pakiet instrukcji kabel zasilający, kable audio do podłączenia głośników miedzy sobą oraz dodatkowy kabel Jack 3,5 mm. Jest też tutaj pilot i oczywiści głośniki stereo.

Audio Pro A26

Już samo starannie wykonane opakowanie mówi o tym, że mamy do czynienia z produktem wyższej jakości. Po jego otwarciu, przeświadczenie to jeszcze się pogłębia. Zanim opiszę głośniki, chciałbym zwrócić uwagę na pilot. Jest on wykonany z pojedynczego bloku szczotkowanego aluminium. Nie ma żadnych elementów łączących i robi piorunujące wrażenie.

Same głośniki wykonano bardzo precyzyjnie. Obudowa pokryta jest trwałym atrakcyjnym materiałem, który nie posiada widocznych łączeń. Od spodu głośnik posiada antypoślizgowy materiał. Tył lewego głośnika skrywa wszelkie potrzebne porty. Front głośników to niemal w całości antracytowa maskownica wykonana z przyjemnego materiału. Maskownice są mocowane magnetycznie, nie ma tu widocznych elementów montażu — dziurek ani bolców.

Audio Pro A26

Jak już wspomniałem, całość stworzono tak, by wizualnie nie dominować nad wnętrzem, w którym ustawione będą głośniki. Mimo to, ich wygląd jest bardzo przyjemny i pewnie nigdy się nie znudzi. Użyte tu materiały są pierwszorzędne. Głośniki dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych czarnej i białej.

Wygoda i użytkowanie

Wygoda użytkowania w przypadku Audio Pro A26 jest ogromna. To przede wszystkim za sprawą ogromnej liczby portów za pośrednictwem, których możemy podłączyć sprzęt do źródła dźwięku. Uwielbiam taką różnorodność. To ja decyduje czy będę odtwarzał materiały z telewizora, słuchał muzyki z serwisu streamingowego czy też z fizycznych plików na moim dysku.

Audio Pro A26

Głośniki bez problemu ustawiłem, podłączyłem i skonfigurowałem w dedykowanej aplikacji. Aplikacja Audio Pro Control dostępna jest dla urządzeń z Androidem oraz iOS. Działa ona bardzo dobrze i daje dostęp do wszelkich potrzebnych funkcji. Wprowadza ona prosty korektor dźwięku, który pomoże dopasować brzmienie do indywidualnego gustu odbiorcy. Jest tam też opcja, która steruje wirtualnym dźwiękiem przestrzennym przy korzystaniu z wejścia HDMI z ARC.

Do dyspozycji oddano nam też tradycyjny pilot, który dysponuje wyborem źródła, poziomu głośności czy pozwala na sterowanie odtwarzaną muzyką. Na lewym głośniku znalazło się miejsce dla wielokolorowej, dyskretnej diody LED, która sygnalizuje wybór źródła dźwięku.

Audio Pro A26

Głośniki wraz z aplikacją wspierają prawie wszystkie ważne platformy streamingowe. Jeśli dysponujemy kolejnymi urządzeniami Audio Pro możemy podłączyć je w system Multiroom, dzięki czemu będziemy mogli odtwarzać muzykę w wielu pomieszczeniach naraz lub dzielić urządzenia na sceny. Producent wyposażył sprzęt również w tryb „Midnight Mode”. Przy podłączeniu poprzez HDMI z ARC Audio Pro A26 potrafi odtwarzać dźwięk w trybie, który nie obudzi naszej rodziny i nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Dalej będzie on szczegółowy i dobrze słyszalny. To zasługa specjalnej kompresji i algorytmów, rozwiązanie działa jednak wybornie. Na koniec warto dodać, że głośniki przystosowano do montażu naściennego, wymagany jest jednak zakup dodatkowych uchwytów.

Odsłuch

Audio Pro A26 zaznaczają swoją obecność jako sprzęt uniwersalny. Producent mówi o nich jako o sprzęcie, który nie tylko będzie odtwarzał ulubiony dźwięk z wszelkich źródeł, ale również sprawdzi się jako element nagłaśniający domowe seanse filmowe. Prywatnie lubię, gdy sprzęt ma konkretne zastosowanie i przeznaczenie. Pozwala to uniknąć zawodów związanych chybianiem celu i zbytnią „uniwersalnością”. Audio Pro ma jednak 40 lat doświadczenia w produkowaniu sprzętu o konkretnej budowie liczę, że doświadczenie to mnie nie zawiedzie.

Pierwszy odsłuch, na który się zdecydowałem polegał na przewodowym podłączeniu głośników do mojego MacBooka. Odtwarzałem zarówno bezstratne pliki, jak i korzystałem ze streamingu Apple Music. W obu przypadkach zaskoczyła mnie gęstość i czytelność płynącego z A26 dźwięku. Mógłbym nawet powiedzieć, że materiał o słabszej jakości zyskiwał nowe życie. Następnie głośników odsłuchiwałem w prawie każdy możliwy sposób, bezprzewodowo w sieci Wi-Fi, poprzez Bluetooth oraz przez podłączenie z TV.

Audio Pro A26

Charakter dźwięku jest bardzo dynamiczny i responsywny. Jest też angażujący i ciekawy, nie nuży. To zdecydowanie zestaw stereo stworzony z myślą bardziej o dobrej zabawie niż analitycznym brzmieniu. Koloryt, który uzyskują dolne pasma dźwięku, zadowoli szczególnie miłośników muzyki elektronicznej. Oglądałem z zaciekawieniem, jak bardzo wychylają się membrany głośników, dając tak mięsisty i tłusty bass. Wszystko to z tak małej obudowy, momentami zdawało się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. To naprawdę zaskakujące!

Równie soczyste i kolorowe są pozostałe pasma dźwięku. Co ciekawe, nie są one zdominowane przez wspomniane dolne partie. Nadal są precyzyjne i dobrze komponują się z całością. Zalety takiego zestrojenia widoczne są również podczas oglądania filmów. Głos jest dobrze słyszalny nawet podczas dynamicznych scen, gdzie wiele się dzieje.

Audio Pro A26

Również scena jest bardzo dobrze zbudowana. Jest pełna i głęboka, a kanały są świetnie odseparowane. W trybie wirtualnego dźwięku przestrzennego uczucie jest jeszcze spotęgowane, niestety tryb ten działa tylko poprzez HDMI z ARC. Dawno nie słyszałem tak potężnych głośników stereo w tak małej obudowie. Jest jeszcze coś, co spodobało mi się w Audio Pro A26 – to obsługa profilu Bluetooth LL (Low Latency). Dzięki temu z przyjemnością oglądałem filmy na telefonie i grałem w gry bez uczucia, że dźwięk dociera do mnie z opóźnieniem.

Wrażenia końcowe

Audio Pro A26 to zestaw mały, ale o potężnych możliwościach. To aktywne i bezprzewodowe kolumny stereo, które zachwycą spore grono osób. Myślę tu głównie o tych, które nie mają miejsca na wielkie wzmacniacze i rozbudowane systemy muzyczne. Audio Pro mogą odtwarzacz dźwięk z naszego telewizora, wykorzystując zalety ARC. Mogą też być podłączone do gramofonu i wrócić życie ulubionym czarnym płytom. Oczywiście odbierają też dźwięk przez BT i to z małym opóźnieniem.

Audio Pro A26

Głośniki potrafią też stworzyć zaawansowany system Multiroom oraz odtwarzać muzykę w sieci Wi-Fi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby podpiąć je również do innego źródła dźwięku poprzez tradycyjny kabel lub ten optyczny. Małym głośnikom nie brakuje mocy — tej jest czasami aż nadto. Dźwięk, który wydostaje się z dwudrożnego systemu, jest soczysty i kolorowy. Nie nudzi się i trafia w szerokie gusta.

Wygląd i budowa A26 nie jest krzykliwa. Wpasowuje się w większość wnętrz, przy czym dalej jest elegancka i dostojna. Użyte tu materiały są wysokiego gatunku. Na uwagę zasługuje pilot, który jest jednym kawałkiem aluminium — robi to niezłe wrażenie.

Audio Pro A26

R E K L A M A

Ostatnio Sebastian poprosił nas o listę testowanego sprzętu „pod którym podpisalibyśmy się krwią”. Bez wahania wymieniłem Audio Pro A26. Wiecie co, jest jednak najlepsze? Cena tych głośników, która wynosi w promocji 1999 zł. Widziałem sporo nowości, ale dawno nic tak dobrze wycenionego!

Specyfikacja

Audio Pro A26 Bezprzewodowe głośniki aktywne
Budowa i moc  Wzmacniacz cyfrowy Class D – 2 x 75W

Głośnik wysokotonowy: 25 mm tekstylna kopułka

Głośnik niskotonowy: 114 mm o długim skoku

Membrany bierne: 2 × 165 mm

Wejścia Standard Bluetooth 5.0 z kodekiem apthX Low Latency, AUX 3,5 mm, cyfrowe optyczne złącze TOSLINK (tylko PCM), HDMI z ARC (tylko PCM)
Wyjścia RCA dla subwoofera
Częstotliwość Pasmo przenoszenia: 45 – 20 000 Hz

Częstotliwość zwrotnicy: 2 800 Hz

Inne Pilot z jednego bloku aluminium, aplikacja towarzysząca
Wymiary 238 × 150 × 200 mm

Cena urządzenia w promocji to 1 999 zł, za parę.

Galeria zdjęć


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design.