Chcesz być astronautą? NASA rekrutuje na Księżyc i Marsa

Chcesz być astronautą? NASA rekrutuje na Księżyc i Marsa

Opublikowano 13.02.2020 21:30 -


Jeśli kiedykolwiek marzyło się Wam, aby zostać astronautą – teraz jest dobra ku temu okazja. Być może śladem Howarda z Big Bang Theory, polecicie w kosmos, niekoniecznie po to, aby serwisować toalety na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. NASA rozpoczęła rekrutację do udziału w najbliższych misjach.

Amerykańska Agencja Kosmiczna tworzy nowy zespół astronautów. Będzie on obsługiwał misję Artemida. Celem tej misji jest utworzenie stacji na Księżycu, a docelowo wysłanie ludzi na Marsa. Nie wiem, kogo trzeba zachęcać do takiej pracy, bo sam bym to brał w ciemno, ale rzecznik NASA Brandi Dean, stara się jak może:

„To najlepsza praca na naszej planecie lub poza nią”.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się drugiego, a zakończy ostatniego dnia marca. Agencja podaje oczywiście widełki płacowe dla astronautów, które wahają się pomiędzy 104 898 $ a 161 141 $. Przyznacie, że kuszące? Liczba etatów nie jest na tę chwilę ściśle określona, jednak poprzednie nabory kończyły się zatrudnieniem średnio 8-12 osób. Warto zaznaczyć, że przy poprzedniej rekrutacji do NASA wpłynęło ponad 18 000 aplikacji. Wymagania jednak są i to dość konkretne.

Kim musimy być, żeby zostać astronautą?

Pierwszy i najważniejszy punkt to obywatelstwo. Niestety na tę chwilę NASA przyjmuje jedynie zgłoszenia od osób, które mają obywatelstwo amerykańskie. Wymagane jest także 2-letnie doświadczenie zawodowe. Po złożeniu wniosku czeka nas jeszcze 2-godzinna rozmowa online w ramach wstępnej selekcji. Chętni powinni posiadać także magisterkę w dziedzinie STEM (nauka, technologia, inżynieria lub matematyka).

Dalej rusza proces konkretnej rekrutacji, który jest bardzo długi. Najlepsze aplikacje trafiają do komisji złożonej z obecnych astronautów, a ci wybierają najbardziej konkretne osoby. Dużo punktów w takiej ocenie otrzymują osoby, które mają za sobą wojsko, albo inne „doświadczenie operacyjne”. Takim doświadczeniem przykładowo mogą być badania nad stworzeniem terapii wirusa Ebola, które to doświadczenia miała astronautka Kate Rubin.

Po tym etapie około 120 osób będzie zaproszonych do NASA na konkretną rozmowę kwalifikacyjną. Następnie oddzielona zostanie mniejsza grupa, a w ostatnim etapie jeszcze mniejsza… Ta ostatnia ekipa przejdzie badania medyczne.

Rzeczniczka NASA zapewnia, że cały proces powinien zakończyć się w 2021 roku. Wtedy zostaną ogłoszeni zatrudnione osoby. Grupa ta dołączy do 48 astronautów, którzy aktualnie pracują dla NASA. Teoretycznie to nie będzie jeszcze praca astronauty, bo czeka ich ciągła nauka i szkolenia (m.in. loty myśliwcami T-38), dopiero po pewnym czasie jest szansa, że polecą w kosmos.

To jak? Zgłaszacie się? „Tylko” zdobyć obywatelstwo i do dzieła!

Wieści z Rozładowani.pl